Midlands match results for Saturday June 23

Angling Trust/Canals & Rivers Trust Dynamite Baits Canal Pairs Qualifier (Sat)
Shropshire Union Canal, Soudley (94 pegs)
1 James South, Sensas Dams & Lock, 19-3-12 peg 4 B section Soudley Wood chopped worm and caster 8m bream plus bits
2 Ant Marsden, Wigan MG, 15-13-8 peg 42 B section Palethorpes chopped worm and caster 8m and 13m bream skimmers a hybrid plus bits
3 S Mottram, Drennan NW, 11-7-12
4 D Edgerley, Wigan MG, 10-12-0
5 S Broome, Maver Midlands, 9-13-11
Qualifying pairs:
1 Danny Martin and Ant Marsden, 91pts
2 Andrew Turner and Jan Verbruggen, 86

Barford AA Prostate Cancer Screening Charity (Sat)
Warks Avon, Barford (35 pegs)
1 Paul Caswell, Sensas Smithy’s, 74-6-0 maggot 13m chub barbel including a 10lb fish
2 Adrian Narbeth, Sensas Smithy’s, 47-4-0 stick float and maggot chub barbel
3 B Jones, Mosella, 30-12-0
4 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 26-14-0
5 C Harrison, Attleborough, 22-4-0
6 N Davies, Shakespeare Bait-Tech, 20-14-0

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (23 pegs)
1 D Goodwin, North Walsham, 105-2-0
2 W Martin, Matrix, 89-15-0
3 M Swindles, Barford Tackle, 66-15-0

Burton Joyce Open (Sat)
River Trent, Burton Joyce (57pegs)
1 Carl Allen, West Mids, 30-4-0 peg 20 The Rack groundbait feeder worm caster bream skimmers
2 Dave Bontoft, Lincoln, 20-13-0
3 S Roach, Notts, 18-5-0
4 S Plant, 14-12-0
5 P Goulding, Worksop, 14-4-0
6 T Harrison, 13-12-0

Decoy Lakes (Sat)
Beastie Lake (12 pegs)
1 T Evans, Decoy, 219-10-0
2 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 164-9-0
3 A Gausden, JVAC, 156-1-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (31 pegs)
1 Mark Woolams, Orange County Platforms, 26-3-0 peg 29 waggler maggot chub
2 Dave Foxall, Mal Storey Angling Centre, 22-5-0 peg 53 stick float and 6m whip maggot perch chublets
3 G Brierley, Willow Creek, 20-14-0
4 S Christian, Sedgeley, 19-8-0
5 P Baker, Willow Creek, 19-2-0
6 I Hingley, Mosella MG, 18-6-0

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (21 pegs)
1 S Keyworth, Little John, 109-8-0
2 G Cooper, Little John, 97-14-0
3 G Westwater, MAP, 81-11-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Barston Lakes, Main Lake (110 pegs)
1 Colin Horwood, Harefield Tackle, 158-4-0 peg 124 Method feeder and bomb PVA bag pellet and wafters carp F1s
2 Paul Burton, Hilton Hotels, 104-15-0 peg 122 pellet waggler carp F1s
3 M Rodger, Marukyu/Mosella, 95-3-0
4 F Gianoncelli, Preston Innovations, 85-0-0
5 R Hull, Garbolino/Mainline Match, 62-2-0
6 A Kinder, Maver/Marukyu, 61-15-0

Nisa Feedermasters Series (Sat)
River Yare, Langley (85 pegs)
1 Mark Murdoch, Cresta, 55-10-0 peg 158 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Gary Abbott, Ipswich, 38-1-0 peg 105 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
3 A Ison, Cambridge, 34-0-0
4 K Redgrave, Angling Direct Suffolk, 28-0-0
5 K Dowse, Diss DAC, 25-5-0
6 J Taylor, Sensas Mark One, 23-5-0

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (20 pegs)
1 D Elliott, Packington, 64-15-0
2 J Arthur, Jon Arthur Angling, 58-2-0
3 J Birchill, Packington, 58-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore Pool (15 pegs)
1 S Roberts, Oakengates Angling Centre, 101-9-0
2 P Evans, Boldings, 86-7-0
3 G Morris, Boldings, 81-7-0 

Radcliffe Open (Sat)
River Trent, Radcliffe Viaducts (41 pegs)
1 Andy Starkey, Derby Angling Federation, 29-2-0 groundbait feeder worm bream
2 Chris Elsom, Lincs County, 24-8-0
3 P Duffy, Maver NW Spotted Fin, 23-10-0
4 D Cox, Garbolino, 16-12-0
5 N Moss, Drennan Leicester Sensas, 13-12-0

Rookery Waters Summer Qualifier (Sat)
Jay Lake (19 pegs)
1 W Shepherd, Tackle & Bates, 158-11-0
2 S Godfrey, Tackle & Bates, 143-14-0
3 S Easey, Tackle & Bates, 121-2-0

Three Lakes Feeder Championships Qualifier (Sat)
Arrow Valley Lake (25 pegs)
1 Phil Milnthorpe, Birmingham, 61-10-0 peg 60 groundbait feeder worm bream
2 Colin Harvey, Cadence, 36-10-0 peg 35
3 M Hodges, Worcester, 29-13-0
4 S Childer, Birmingham, 24-3-0
5 B Sutor, ABAC, 21-12-0
Qualifiers: P Milnthorpe, C Harvey and K Tipton

Tunnel Barn Farm (Sat)
House Pool (19 pegs)
1 R Biggs, OHMS, 129-8-0
2 S Lovell, Mosella, 118-6-0
3 C Shepherd, Tunnel Barn Farm, 115-13-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (20 pegs)
1 A Birkin, Phil's Bait & Tackle, 105-0-0
2 P Morris Jnr, Notts AA, 97-8-0
3 T Booker, Mansfield, 79-4-0

Wychavon Festival Qualifier (Sat)
Warks Avon, Evesham (69 pegs)
1 Dave Kirk, Drennan Oxford, 20-6-0 peg 1 groundbait feeder maggot and worm three bream plus perch and hybrids
2 Matt Derry, Sensas, 15-4-0 peg 14
3 Mike Martyn-Davis, Nomads, 12-0-0
4 S Cosnett, Pershore, 10-8-0
5 G Cross, Evesham, 9-4-0
6 M Bedding, Shakespeare Bait-Tech, 8-12-0
Qualifiers: D Kirk, M Martyn-Davis and G Cross