North match results for Sunday November 26

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (56 pegs)
1 Wayne Easter, Scunthorpe Tackle, 7-7-0 Springs peg 22 breadpunch 13m roach
2 Mick Gorry, Pelham, 6-15-0 Springs peg 24 breadpunch 11m roach
3 T Moroz, Lincs Tide Chasers, 6-12-0
4 P Hirst, Scunthorpe Dynamite Baits, 6-9-0
5 G Bontoft, Scunthorpe Tackle, 6-6-0
6 R Kerridge, Brigg AC, 6-0-0
Teams:
1 Scunthorpe Tackle, 41pts
2 Lincs Tide Chasers, 36
3 Scunthorpe Dynamite Baits, 34
League:
1 Scunthorpe Tackle, 3pts
2 Lincs Tide Chasers, 8
3 Scunthorpe Dynamite Baits, 9

Angling Trust Lancashire Winter League (Sun)
Cunneries Fishery (56 pegs)
1 Mark Adams, Burscough Angling Supplies 50-12-0 peg 22 Lake 2 pellet 13m carp
2 Graham Dawes, Ted Carter Preston, 50-0-0 peg 40 Lake 3 maggot 14.5m carp
3 M Ruddy Matrix Dynamite Baits 48-4-0
4 P Welding, Matrix Dynamite Baits, 46-2-0
5 D Rose, Izaak’s MG, 42-12-0
6 M Liptrot, Izaak’s MG, 38-12-0
Teams:
1 Matrix Dynamite Baits, 17pts
2 Burscough Angling Supplies, 23
3 Ted Carter Preston, 27
4 St Anthony’s AC, 28
5 Izaak’s MG, 29
6 Standish MG, 41
League:
1 Matrix Dynamite Baits, 6pts
2 Ted Carter Preston, 16
3 Izaak’s MG, 17
4 St Anthony’s AC, 18
5 Burscough Angling Supplies, 23
6 Standish MG, 25

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Maghull (90 pegs)
1 Sean Birchall, Reserves, 6-15-0 Scarisbrick Arms stick ups breadpunch 10m caster 12m roach
2 Colin Brunt, Ted Carter Preston, 6-8-14 Scarisbrick Arms stick ups breadpunch and caster 13m roach
3 R Priestley, Maver NW, 5-13-6
4 C Cliffe, Ted Carter Preston, 5-2-14
5 S Padden, Sensas NW, 4-5-4
6 J Jowett, Saints, 4-3-7
Teams:
1 Maver NW, 29pts
2 Tri-Cast Rochdale Black, 31
3 Ted Carter Preston, 32
4 Saints, 45
5 Reserves, 45
6 Wigan MG, 49
League:
1 Ted Carter Preston, 154pts
2 Maver NW, 166
3 Wigan MG, 175
4 Saints, 183
5 Liverpool AS, 187
6 Reserves, 191

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (10 pegs)
1 B Lloyd, Bannister House, 44-0-0
2 T Mason, Bannister House, 27-0-0
3 P Hart, Bannister House, 15-8-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (28 pegs)
1 Lee Gibbon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 53-11-0 peg 9 Trio pellet 14.5m carp 4lb F1s
2 Shaun Woodward, Leigh Tackle & Bait, 47-0-0 peg 75 Pine bread 16m carp 10lb
3 A Musgrove, Edgeley Sports, 46-9-0
4 G Ainscough, 40-3-0
5 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 35-12-0
6 A Bruce, Ray’s Tackle, 29-3-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (20 pegs)
1 Tom Ebbrell, Brookside, 29-10-0 peg 24 maggot 13m F1s
2 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 28-0-0 peg 36
3 R Orme, Widnes Angling Centre, 27-12-0
4 R Wightman, Drennan NW, 27-4-0
5 J Beever, Low Hills AC, 25-3-0
6 N Rogerson, Cheshire AC, 23-9-0

Colmic Golden Rod Angling Championships Qualifier (Sun)
Carr Mill Dam (60 pegs)
1 Andy Burrows, Champions Feed/St Helen’s Angling, 20-0-0 peg 79 cage feeder maggot skimmers roach
2 Mike Flanagan, Chester Tackle Locker, 12-4-0 peg 106 groundbait feeder maggot skimmers and a carp
3 L Hayes, St Helen’s Angling, 10-8-0
4 M Howarth, St Helen’s Angling, 9-8-0
5 D Bennett, Preston Innovations, 8-11-0
Qualifiers: D Bennett, M Flanagan and A Burrows

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Alice Springs, Meadow & Oasis Pools (27 pegs)
1 Stuart Davies, Chester Tackle Locker, 27-0-0 Alice Springs Pool maggot and caster 13m and 6m skimmers roach perch crucians
2 Ken Humphreys, Hampton Springs, 14-14-0
3 A Spencer, Chester Tackle Locker, 14-7-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (118 pegs)
1 Craig Ebrell, Tri-Cast/Guru, 127-3-0 Canal peg 10 pellet 13m carp F1s
2 Clive Nixon, Maver Gold, 110-4-0 Match Lake peg 4 bomb bread carp F1s
3 C Barlow, Tri-Cast/Guru, 109-12-0
4 J Robinson, Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 90-12-0
5 M Brown, Smith’s Bait-Tech, 87-13-0
Teams:
Jt1 Maver Midlands White and Tri-Cast/Guru, both 13pts
3 Dynamite Baits Stoke, 14
jt4 Maver Gold Willow, Maver Midlands Mango and Nathan’s Youth, all 15
League:
1 Tri-Cast/Guru, 51pts
2 Maver Midlands White 63
3 MAP, 68
4 Nathan’s Youth, 70
5 Maver Gold Oak, 74
6 Team Gingerless, 81

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (29 pegs)
1 Allan Dewhurst, Lingmere, 54-4-0 peg 51 maggot 14m carp 3lb
2 Paul Roberts, Old Swan, 43-4-0 peg 5 pellet 16m carp 3lb
3 M Higgins, Maghull, 39-2-0
jt4 W Pennington, Manchester and J Raby, Elton Tackle, both 33-0-0
jt6 S McGuffie, Liverpool and D Lang, Warrington, both 25-12-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (20 pegs)
1 Paul Kennils, Sandymoor, 3-13-0 peg 1 pinkie 13m roach perch
2 Ian Alexander, Oldham, 2-12-12 peg 6 pinkie 12m roach perch
3 M Brown, Newton-le-Willows, 2-11-8
4 P Baker, Liverpool, 2-7-4

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (26 pegs)
1 C Hall, The Oaks/Daiwa Cleveland Angling Centre, 111-12-0
2 H Kelly, Matrix, 78-1-0
3 M Courtney, The Oaks, 75-12-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (67 pegs)
1 Steve Parry, Guru, 77-4-0 peg 34 Canal 2 maggot 13m carp F1s
2 Alan Foster, Partridge Lakes, 51-8-0 peg 2 Canal 1 maggot 14m carp F1s
3 C Mayor, Drennan NW, 33-11-0
4 C Mulholland, Burt Baits, 33-10-0
5 P Meadows, Matrix Leigh Tackle & Bait, 33-9-0
6 A Martin, St Helen’s Angling, 33-2-0

Ripon Piscatorials (Sun)
River Ure, Streams 29 pegs
1 Jim Taylor, RSPS, 9-0-0 peg 12 bread and maggot bomb two chub
2 Chris Smith, York, 5-6-0 peg 71 stick float maggot a chub and grayling
3 T Neesam, Woodland Tackle, 3-0-0
4 P Miller, Aireborough, 2-1-0
5 C Foyle, Ripon Piscatorials, 2-0-0
6 P Bendelow, Woodland Tackle, 1-15-0

Rotherham UAF (Sun)
River Don, Sprotbrough (15 pegs)
1 B Davies, Tri-Cast Calder, 10-5-0
2 P Brothwell, Normanton, 7-7-0
3 J Murray, Maltby, 7-4-0

Yarm Angling (Sun)
River Tees, Yarm (27 pegs)
1 S Lister, Mosella Quaker, 8-13-0
2 B O’Keefe, Yarm, 3-11-0
3 P Noble, Darlington Angling Centre, 3-8-0