North match results for Sunday November 19

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (66 pegs)
1 Mick Gorry, Pelham, 14-10-0 Springs peg 11 breadpunch 11m roach
2 Wayne Easter, Scunthorpe Tackle, 12-2-0
3 N Grindle, Scunthorpe Dynamite Baits, 10-7-0
4 M Firmstone, Lincs County, 9-15-0
5 J Turner, Scunthorpe Dynamite Baits, 8-15-0
6 D Bell, Scunthorpe Blue, 8-9-0
Teams:
1 Scunthorpe Tackle, 42pts
2 Scunthorpe Dynamite Baits, 41
3 Lincs Tide Chasers, 37
4 Scunthorpe Blue, 31
5 Lincs County, 28
6 Pelham, 27

Angling Trust Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (64 pegs)
1 Dave Brown, Dynamite Baits Maver Midlands, 124-3-0 Bridge peg 28 maggot shallow 13m F1s
2 Adam Rumble, Dynamite Baits Maver Midlands, 116-6-0 Canal peg 11 maggot 14m F1s
3 T May, Maver Gold Dynamite Baits, 107-6-0
4 A King, Maver Gold Dynamite Baits, 103-11-0
5 C Shelley, Sink or Swim, 95-14-0
6 P Gibson, Sink or Swim, 80-6-0
Teams:
1 Dynamite Baits Maver Midlands, 26pts
2 Heronbrook Gold, 32 (section countback)
3 Browning Lifestyle, 32
4 Drennan NW, 33
5 Maver Gold Dynamite Baits, 34
6 Stoke MG, 46
LeagueL
1 Dynamite Baits Maver Midlands, 6pts
jt2 Drennan NW and Heronbrook Gold, both 12
4 Browning Lifestyle, 15
5 Maver Gold, 21
6 Sink or Swim, 23

Angling Trust North East Winter League (Sun)
River Tees, Bowesfield & Yarm (70 pegs)
1 Mick Lovelass, Mosella Quaker, 19-6-0 peg 135 bolo rod maggot chublets dace
2 George Webb, Daiwa Cleveland Angling Centre, 14-6-0 peg 136
3 D Smiddy, Maver NE, 13-1-0
4 S Atkin, Daiwa Cleveland Angling Centre, 11-10-0
5 J Maddison, Mosella Quaker, 9-6-0
6 B Blythe, Maver NE, 8-15-0
Teams:
1 Mosella Quaker, 49pts
2 Daiwa Cleveland Angling Centre, 47 (weight)
3 Maver NE, 47
4 Colmic Woodlands, 41
5 Yarm, 40
6 Darlington Angling Centre, 32
League:
1 Mosella Quaker, 11pts
2 Colmic Woodlands, 14
jt3 Darlington Angling Centre and Maver NE, both 16
5 Daiwa Cleveland Angling Centre, 20
6 Yarm, 31

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Appley Bridge (90 pegs)
1 Paul Robinson, Reserves, 9-10-8 basin behind Water’s Edge pub caster 13m skimmers bream
2 Carl Whalley, Sensas NW, 9-8-12 basin behind Water’s Edge pub breadpunch and caster 14.5m roach skimmers
3 D Forrest, Tri-Cast Rochdale Black, 7-15-0
4 B Krupnyski, Reserves, 6-1-4
5 J Gilbert, Sensas Lancs, 5-11-13
6 J Stirratt, Liverpool AS, 5-10-13
Teams:
1 Saints, 34pts
2 Ted Carter Preston, 40
3 Tri-Cast Rochdale Black, 45
4 Wigan MG, 46
5 Reserves, 50
6 Tri-Cast Rochdale Blue, 52
League:
1 Ted Carter Preston, 122pts
2 Wigan MG, 126
3 Liverpool AS, 136
4 Maver NW, 137
5 Saints, 138
6 Sensas NW, 142

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (12 pegs)
1 B Lloyd, Bannister House, 60-4-0
2 P Hart, Bannister House, 43-8-0
3 S Hall, Bannister House, 42-4-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (29 pegs)
1 Lee Riley, Bait-Tech, 62-0-0 peg 59 Trio pellet maggot 10m and edge carp 4lb F1s
2 Gary Moore, Advanced Batteries, 56-1-0 peg 3 East Lodge bread 16m carp 8lb F1s
3 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 46-12-0
4 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 46-7-0
5 M Murphy, Stalybridge Angling Supplies, 39-10-0
6 A Musgrove, Edgeley Sports, 39-6-0

Bob-Co Tackle Yorkshire Winter League (Sun)
Yorkshire Ouse, Linton, Hunter’s Lodge, Thorpe & Widdington (80 pegs)
1 Steve Raper, Mirfield AC, 13-1-0 peg 159 groundbait feeder lobworm perch
2 John Smiles, Angler’s World Holidays, 12-12-0 peg 216 groundbait feeder worm perch
3 S Aldridge, Aireborough, 9-8-0
4 S Haigh Angler’s World Holidays, 8-5-0
5 P Baron Tackle 2U, 7-10-0
6 B Cranmer Matrix Halifax, 7-5-0
Teams:
1 Tackle 2U, 60pts
2 Angler’s World Holidays, 51
3 Mirfield AC, 50
League:
1 Tackle 2U, 7pts
2 Mirfield AC, 11
jt3 Barlby Village Stores and Angler’s World Holidays, both 13

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (28 pegs)
1 Mark Pleavin, Lionel’s Tackle, 46-9-0 peg 59 Snake pellet 13m F1s
2 Jeff Lindsay, Low Hills AC, 43-9-0 peg 24
3 R Wightman, Drennan NW, 39-2-0
4 N Butterworth, Woolston Tackle, 35-4-0
5 P Casson, Ted Carter Southport, 31-15-0
6 S Green, Brookside, 21-8-0

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Rock, Meadow & Long Island Pools (30 pegs)
1 Ken Humphreys, Oswestry, 32-10-0 Rock Pool caster 12m and 6m roach skimmers perch
2 Russ Tart, Hampton Springs, 26-4-0
3 W Locker, Chester Tackle Locker, 23-8-0
4 M Titchener, Hampton Springs, 22-14-0
5 J Tatton, Hampton Springs, 21-6-0
6 M Griffiths, Hampton Springs, 21-4-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (45 pegs)
1 Mark Halliwell, Bag ‘Em Baits, 106-14-0 peg 40 pellet 16m carp 4lb
2 Steve Boyd, Saints, 103-12-0 peg 30 pellet 13m carp 5lb
3 P Fletcher, Ted Carter Southport, 100-12-0
4 S Parry, Fazackerley, 75-6-0
5 J Slockett, Nu-Fish, 59-0-0
6 K Rothwell, BAS, 55-0-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (32 pegs)
1 James Roper, Colmic Woodlands, 145-4-0 Beech peg 3 maggot 13m carp 4lb
2 Paul Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 124-10-0
3 D Watson, The Oaks, 84-10-0
4 A Barker, The Oaks, 67-12-0
5 P Cushing, The Oaks, 67-0-0
6 L Ward, The Oaks, 62-8-0

Old Hough Fishery Winter League (Sun)
Upper & Lower Benbo, Big Max, Prospect & Lucky Dip Lakes (44 pegs)
1 Paul Carnwell, Garbolino/Bait-Tech, 68-7-0 peg 4 Upper Benbo bread 14m carp 5lb
2 Andy Cunliffe, Miracle Baits, 50-5-0 peg 27 Big Max
3 M Sykes, Old Hough, 49-13-0
4 P Daniels, Nathan’s Tackle, 46-10-0
5 M Roberts, Old Hough, 45-6-0
6 P Cox, March Stream, 45-0-0
Teams:
1 Ted Carter/Bait-Tech, 7pts
2 Nathan’s Tackle, 10 (102-12-0)
3 Old Hough Black, 10 (89-11-0)
4 Old Hough, Gold, 11
5 Old Hough Red, 14 (97-7-0)
6 Meadow Bank, 14 (91-7-0)

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (49 pegs)
1 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 79-3-0 peg 98 Canal 4 maggot 6m and edge carp F1s
2 John Nugent, Ashton Angling Supplies, 50-0-0
3 S Berry, Ray’s Tackle, 35-3-0
4 P Hardman, Partridge Lakes, 31-1-0
5 F O’Reilly, Frenzee/Bag ‘Em Baits, 30-4-0
6 P Meadows, Matrix Dynamite Baits Leigh Tackle & Bait, 29-10-0