North match results for Sunday December 3

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (56 pegs)
1 Dean Smith, Lincs Tide Chasers, 10-0-0 Springs peg 8 lobworm 13m perch
2 Phil Hirst, Scunthorpe Dynamite Baits, 8-11-0 Springs peg 11 maggot 13m roach perch
3 D Ashmore, Pelham, 8-3-0
4 R Benn, Scunthorpe Tackle, 7-13-0
5 C Jenkinson, Lincs Tide Chasers, 7-5-0
6 S Camburn, Brigg, 7-4-0.
Teams:
Jt1 Pelham and Scunthorpe Tackle, both 37
3 Lincs Tide Chasers, 35
League:
1 Scunthorpe Tackle, 4pts
2 Lincs Tide Chasers, 11
3 Scunthorpe Dynamite Baits, 14

Angling Trust Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (64 pegs)
1 Jez Goldthorpe, Browning Lifestyle, 96-14-0 Island peg 19 waggler maggot carp F1s
2 Matt Rushden, Stoke MG, 96-2-0 Bridge peg 23 pellet 14.5m F1s carp
3 J Chapman, Maver Gold Dynamite Baits, 95-14-0
4 M Fox, Dynamite Baits Maver Midlands, 90-3-0
5 M Barwell, Maver Gold Dynamite Baits, 82-1-0
6 S Hughes, Heronbrook Gold, 80-4-0
Teams:
1 Browning Lifestyle, 29pts
2 Drennan NW, 30
3 Dynamite Baits Maver Midlands, 31
4 Maver Gold Dynamite Baits, 32
5 Heronbrook Gold, 34
6 Heronbrook Red, 38
League:
1 Dynamite Baits Maver Midlands, 9pts
2 Drennan NW, 14
3 Browning Lifestyle, 16
4 Heronbrook Gold, 17
5 Maver Gold Dynamite Baits, 25
6 Sink or Swim, 30

Angling Trust North East Winter League (Sun)
Woodland Lakes (70 pegs)
1 Jonny Maddison, Mosella Quaker, 26-7-0 peg 20 Dragonfly maggot 12m roach skimmers
2 Graham Lowery, Maver NE, 22-4-0 peg 7 Skylark
3 D Pollitt, Colmic Woodlands, 19-14-0
4 A McNeil, Washington & Harraton, 18-4-0
5 J Newton, Mosella Quaker, 17-6-0
6 D Smiddy, Maver NE, 16-7-0
Teams:
1 Maver NE, 49pts
2 Daiwa Cleveland Angling Centre, 44
3 Mosella Quaker, 43
4 Darlington Angling Centre, 41
5 Colmic Woodlands, 40
6 Washington & Harraton, 36
Final league:
1 Mosella Quaker, 14pts
2 Maver NE, 17
3 Colmic Woodlands, 19
4 Darlington Angling Centre, 20
5 Daiwa Cleveland Angling Centre, 22
jt6 Yarm AL and Washington & Harraton, both 38

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Burscough (96 pegs)
1 Mark Ellement, Ted Carter Preston, 7-2-0 breadpunch 6m and 14m roach
2 Ken Clark, Wigan MG, 6-13-11
3 J Jeffers, Liverpool AS, 6-9-8
4 J Walker, Hindley MG, 6-7-12
5 S Wilson, Sensas NW, 5-5-0
6 A Marsden, Wigan MG, 4-13-13
Teams:
1 Liverpool AS, 29pts
2 Ted Carter Preston, 35
3 Maver NW, 37
4 Sensas NW, 42
5 Tri-Cast Rochdale, 44
6 Saints, 49
League:
1 Ted Carter Preston, 189pts
2 Maver NW, 203
3 Liverpool AS, 216
4 Wigan MG, 225
5 Saints, 232
6 Sensas NW, 235

Bait-Tech Canal Pairs Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (34 pegs)
1 Brian Werritt, Sensas North, 11-11-0 peg 180 hemp 13m roach
2 Jon Freeborn, Sensas North, 11-6-0 peg 169 bloodworm 13m hemp 14.5m skimmers roach
3 L Kerry, Preston Innovations, 11-4-0
4 G Brindle, Colmic, 11-2-0
5 D Brooks Jnr, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 10-9-0
6 J Dent, MAP/Sensas, 10-6-0
Pairs winners: Lee Kerry and Dave Brooks Jnr, 21-11-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (28 pegs)
1 Dave Hancox, Warrington Guns & Tackle, 56-14-0 peg 19 East Lodge bread and pellet 16m carp 7lb F1s
2 Steve Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 56-2-0 peg 31 Trio maggot 6m carp 4lb F1s skimmers
3 M Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 46-10-0
4 L Gibbon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 37-12-0
5 M Rawlinson, Fishing Republic, 36-14-0
6 G Morgan, JPS Construction, 35-2-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (24 pegs)
1 Jimmy Quinn, Widnes Angling Centre, 36-4-0 peg 53 maggot 12m F1s
2 Nick Barlow, Ashton Angling Supplies, 36-3-0 peg 41
3 L Wightman, Drennan NW, 26-12-0
4 J Shellam, Eye Level, 22-8-0
5 J Beever, Low Hills AC, 22-3-0
6 J Lindsay, Low Hills AC, 19-10-0

Doncaster Fishing Centre Winter League (Sun)
Garbolino Lindholme Lakes, Bonsai Lake (40 pegs)
1 Neil Storey, Doncaster Fishing Centre, 53-12-0 peg 38 pellet 16m carp F1s
2 Steve Anderson, Bentley, 52-8-0 peg 80 bread 16m pellet 13m carp
3 P Riley, Doncaster Fishing Centre, 50-3-0
4 P Yates, Drennan, 48-6-0
5 P Crooks, Houghton Main AC, 40-11-0
6 L Bird, Doncaster Fishing Centre, 36-3-0
League:
1 Russ Dove, 11pts
jt2 Lee Bird and Tommy Bray, both 12
 
Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (35 pegs)
1 John Gill, Mescar, 83-6-0 peg 51 breadpunch 16m carp 6lb
2 Andy Molyneux, Mescar, 79-6-0 peg 26 dead maggot 13m carp 5lb
3 A Dewhurst, Lingmere, 74-8-0
4 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 74-0-0
5 J Raby, Elton Tackle, 67-2-0
6 G Baugh, Wirral, 66-12-0

None Go Bye Fishery Silverfish Only (Sun)
Middle Lake (20 pegs)
1 Darren Briggs, Baildon, 14-4-0 peg 11 caster 14.5m roach skimmers
2 Tim Peters, Tri-Cast Calder, 12-5-0 peg 2 caster 13m roach skimmers
3 B Saunders, Bradford, 9-9-0

Northallerton DAC (Sun)
River Swale (27 pegs)
1 K Mottram, Aireborough, 19-1-0
2 T Morgan, Aireborough, 12-3-0
3 J Chew, Aireborough, 12-2-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (25 pegs)
1 D Watson, The Oaks, 49-0-0
2 J Janson, The Oaks, 41-10-0
3 L Sylvester, The Oaks, 38-5-0

Old Hough Fishery Winter League (Sun)
Big Max, Lucky Dip, Prospect & Upper & Lower Benbo Lakes (44 pegs)
1 Paul Cox, March Stream, 95-6-0 peg 31 Big Max bomb bread carp 8lb
2 Paul Carnwell, Garbolino/Bait-Tech, 76-8-0 peg 2 Prospect
3 S Butler, Ted Carter Preston, 73-1-0
4 G Brown, Pitshill AC, 58-12-0
5 J De Clouet, Old Hough, 56-12-0
6 M Longshaw, Old Hough, 47-7-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (58 pegs)
1 Stu Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 63-9-0 peg 61 Canal 3 maggot and breadpunch 13m F1s carp
2 Brian Conroy, Warrington, 51-10-0 peg 63 Canal 3
3 S Openshaw, Mosella/Marukyu, 46-0-0
4 C Weir, Partridge Lakes, 33-9-0
jt5 P Coventry, Patricroft AC and G Wills, Leigh Tackle & Bait, both 28-15-0

Partridge Lakes Teams of Four Winter League (Sun)
Covey Canal Lakes 5 & 6, Willow, Piper, Marsh & Spey Canal Lakes (80 pegs)
1 Steve Parry, Guru, 105-3-0 peg 18 Spey maggot 13m bread 6m F1s carp
2 Brian Jones, Patricroft AC, 50-3-0 peg 163 Canal 6 maggot 11m across F1s carp
3 T Worrall, St Helen’s Angling, 46-11-0
jt4 S Avison, Leigh Tackle & Bait and S Rimmer, St Helen’s Angling, both 40-2-0
6 A Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait, 39-10-0
Teams:
1 Guru, 6pts
2 Matrix Leigh Tackle & Bait Blue, 8
3 St Helen’s Angling, 9 (superior weight)
4 Daiwa Adlington Angling Centre, 9 (superior weight)
5 Mosella Black, 9
6 St Helen’s Gold, 10
League:
1 Matrix Leigh Tackle & Bait Blue, 21pts
2 Guru, 22
3 Patricroft AC, 26 (section countback)
4 Garbolino/Spotted Fin, 26
5 St Helen’s Angling, 30
6 Mosella Black, 31

York & District Amalgamated Animals Hospital Cup (Sun)
Yorkshire Ouse, Fulford & Bishopsthorpe (18 pegs)
1 D Grace, Pontefract, 3-0-8
2 T Price, York, 2-10-0
3 M Wood, York, 2-6-0