North match results for Sunday December 17

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme, Cake Mills & Springs (56 pegs)
1 Dean Smith, Lincs Tide Chasers, 7-8-0 Cake Mills peg 32 breadpunch 12m roach hybrids
2 Paul Cannon, Lincs Tide Chasers, 7-3-0
3 R Thompson, Pelham, 7-0-0
4 L Grimbleby, Scunthorpe Dynamite Baits, 6-2-0
jt5 W Easter and G Bontoft, both Scunthorpe Tackle, both 6-0-0
Teams:
1 Scunthorpe Tackle, 38pts
jt2 Scunthorpe Dynamite Baits and Lincs Tide Chasers, both 37
Final league:
1 Scunthorpe Tackle, 6pts
2 Lincs Tide Chasers, 15
3 Scunthorpe Dynamite Baits, 23
4 Pelham, 24
5 Brigg AC, 28
jt6 Scunthorpe Blue and Lincs County, both 34

Angling Trust Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (60 pegs)
1 Paul Williamson, Browning Lifestyle, 70-5-0 Bridge peg 9 maggot 13m carp F1s
2 Dave McManus, Drennan NW, 57-7-0 Canal peg 36
3 A Cattell, Browning Lifestyle, 27-12-0
4 K Dennis, Sink or Swim, 24-14-0
jt5 A Averhill, Browning Lifestyle and A North, Maver Gold, both 20-0-0
Teams:
1 Browning Lifestyle, 19pts
2 Maver Midlands, 26
3 Drennan NW, 28
4 Sink or Swim, 35
5 Maver Gold, 44
6 Heronbrook Red, 45

Bait-Tech Canal Pairs Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (34 pegs)
1 Oliver Scotthorne, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 12-12-0 peg 170 caster and bloodworm 14m skimmers
2 Jon Freeborn, Sensas North, 9-0-0 peg 178 bloodworm 13m roach and two skimmers
2 Matt Parkin, Sensas Starlets, 9-0-0 peg 161 caster 14.5m and 6m perch
4 P Slack, Sensas North, 8-12-0
5 M Godfrey, Guru, 8-8-0
6 D Frost, Tri-Cast Weston, 8-6-0
Winning pair:
1 Oliver Scotthorne and Alan Scotthorne, 19-10-0
2 John Freeborn and Bryan Hawkes, 16-13-0
3 L Kerry and F Gianoncelli, 15-5-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (19 pegs)
1 Allan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 63-6-0 peg 63 Pine bread 14m carp 10lb
2 Pete Roys, Leigh Tackle & Bait, 55-11-0 peg 55 Ash bomb bread carp 12lb
3 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 39-4-0
4 D Williams, Warrington Guns & Tackle, 20-13-0
5 L Gibbon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 12-1-0
6 S Woodward, Leigh Tackle & Bait, 6-7-0

Bob-Co Tackle Yorkshire Winter League (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge, Linton, Thorpe & Widdington (80 pegs)
1 Steve Newns, Angler’s World Holidays, 5-13-0 peg 219 Bungalows Thorpe Underwood groundbait feeder maggot a bream and a perch
2 Jim Jordan, Leeds, 4-8-0 peg 156 Aldwark maggot feeder a chub
3 A Hampson, Mirfield AC, 4-7-0
4 D White, Leeds, 3-14-0
5 D Armitage, Angler’s World Holidays, 3-11-0
6 A Bradley, Mirfield AC, 3-5-0
Teams:
1 Mirfield AC, 61pts
2 Angler’s World Holidays, 56
3 Barlby Village Stores, 52
League:
1 Tackle 2U, 11pts
2 Mirfield AC, 12
3 Angler’s World Holidays, 15

Bradshaw Hall Fisheries Silverfish Winter League (Sun)
Lakes 2, 3 & 4 (54 pegs)
1 Lee Addy, Drennan NW, 28-7-0 Lake 4 peg 8 maggot 13m pinkie 9m roach skimmers
2 Craig Ellis, Tri-Cast Calder, 21-7-0 Lake 2 peg 7
3 M Forster, Bolton, 20-10-0
4 R Holt, Saints, 20-8-0
5 K Kirkwood, Matrix Trafford Tackle, 20-1-0
6 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 19-14-0

Colmic Golden Rod Championships Qualifier (Sun)
Carr Mill Dam (60 pegs)
1 Allan Harrison, St Helen’s, 11-8-0 peg 111 Method feeder maggot a carp
2 Jim Evans, DH Angling, 10-4-0 peg 76 cage feeder maggot skimmers roach
3 M Lever, St Helen’s Angling, 7-8-0
4 C Simpson, Marukyu, 6-1-0
5 A Sheridan, St Helen’s, 5-12-0
Qualifiers: A Harrison, J Evans and C Simpson

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Rock, Alice Springs & Meadow Pools (18 pegs)
1 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 27-8-0
2 L Saville, Hampton Springs, 26-12-0
3 M Gallimore, Hampton Springs, 22-4-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (25 pegs)
1 Matt Higgins, Neptune Tackle/Bag ‘Em Baits, 97-0-0 peg 51 maggot 16m carp 4lb
2 Ben Lloyd, Liverpool AS, 59-4-0 peg 40 maggot 14.5m carp 4lb
3 I Cowie, Kirkby, 42-0-0
4 P Henry, Lingmere, 34-10-0
5 A Dewhurst, Lingmere, 27-8-0

Partridge Lakes Winter League (Sun)
Covey Canal, Willow, Piper, Pine, Marsh & Spey Canal Lakes (80 pegs)
1 Steve Physick, Mosella Blue, 51-6-0 peg 18 Marsh maggot and breadpunch 13m and 6m F1s ide carp
2 Andy Middleton, Barry Rodgers Team, 50-2-0 peg 2 Pine
3 R Knight, Browning Crowsport, 45-4-0
4 A Twist, Matrix Leigh Tackle & Bait Blue, 44-11-0
5 C Scott, Garbolino/Spotted Fin, 44-5-0
6 P Coyle, Garbolino Select, 35-15-0
Teams:
1 Mosella Black, 8pts (103-14-0)
2 Elton Tackle, 8 (61-12-0)
3 Garbolino/Spotted Fin, 9 (99-6-0)
4 Mosella Blue, 9 (94-14-0)
5 Patricroft AC, 10 (77-7-0)
6 Browning Crowsports, 10 (68-8-0)
League:
1 Guru, 34pts
jt2 Matrix Leigh Tackle & Bait and Garbolino/Spotted Fin, 35
4 Patricroft AC, 36
5 Mosella Black, 39
jt6 St Helen’s Angling and Mosella Blue, both 42

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (39 pegs)
1 Sean Berry, Partridge Lakes, 19-0-0 peg 25 Canal 2 maggot 12m and 6m F1s ide
2 Ian Lathom, Tri-Cast Rochdale, 18-8-0 peg 1 Canal 1
3 A Fishery, Partridge Lakes, 17-11-0
4 K Crowshaw, Partridge Lakes, 15-3-0
5 D Rose, Partridge Lakes, 13-0-0
6 P Selvidge, Ted Carter Preston, 12-0-0

Ripon Piscatorials Christmas Match (Sun)
River Ure (24 pegs)
1 P Miller, Aireborough, 1-11-0
2 N Procter, Ripon Piscatorials, 1-7-0
3 M Tiffany, Leeds, 1-6-0

Wigan DAA Bob Taberner Christmas Match (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Burscough (41 pegs)
1 Simon Wayne, Maver NW, 4-11-8 breadpunch 7m and 11m roach
2 Marc Ellement, Ted Carter Preston, 4-1-0
3 M Dickson, Liverpool Dockers, 4-0-12
4 A Crooke, Maver NW, 3-8-8
5 S Paddon, Sensas NW, 3-5-8
6 J Walker, Hindley MG, 3-4-0

Yarm AL (Sun)
River Tees, Yarm (20 pegs)
1 G Keech, Yarm AL, 4-9-0
2 D Reaney, Yarm AL, 3-11-0
3 S Maitland, Yarm AL, 1-12-0