North match results for Sunday August 27

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (15 pegs)
1 P Beardsworth, Bannister House, 142-0-0
2 S Hall, Bannister House, 133-8-0
3 M Ashcroft, Bannister House, 123-10-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
East & West Lodges, Ash & Trio Pools (28 pegs)
1 Harry Billing, Garbolino, 138-10-0 peg 5 Trio Method feeder and edge pellet carp 4lb F1s
2 Tony Cleary, Advanced Batteries, 129-2-0 peg 47 Ash pellet 14.5m carp 12lb
3 W Pollitt, Advanced Batteries, 126-4-0
4 S Langley, B&K Baits, 108-6-0
5 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 92-7-0
6 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 86-13-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (24 pegs)
1 Paul Jones, St Helen’s Angling, 72-5-0 peg 41 pellet 14.5m F1s carp
2 Andy Butler, Mosella, 60-13-0 peg 43
3 S Carrier, Widnes Angling Centre, 51-13-0
4 C Ruscoe, Parkfield Angling, 51-12-0
5 J Shellam, Eye Level, 46-3-0
6 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 45-1-0

Leeds DASA (Sun)
Yorkshire Ouse (65 pegs)
1 Tim Harrison, York, 55-12-0 peg 206 groundbait feeder worm and caster bream 6lb
2 Mick Potter, York, 11-10-0
3 D Armitage, Leeds, 7-14-0
4 D Grace, Pontefract, 6-10-0
5 B Foster, Tackle 2U, 6-6-0
6 T Chew, Leeds, 5-10-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (36 pegs)
1 Phil Henry, Lingmere, 77-0-0 peg 31 paste 10m carp 5lb
2 Allan Dewhurst, Lingmere, 75-0-0 peg 43 pellet 13m carp 6lb
3 M Flannigan, Wirral, 71-2-0
4 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 71-0-0
5 J Raby, Elton Tackle, 70-12-0
6 I Cowie, Kirkby, 69-0-0

Newon-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (40 pegs)
1 Chris Grehan, Warrington, 12-10-0 peg 8 pellet 14m bream tench skimmers
2 Dave Nicholls, Liverpool, 8-6-0 peg 46 groundbait feeder worm bream
3 S Phillips, Liverpool, 8-3-8
4 M Brown, Newton-le-Willows, 8-0-8
5 M Goulding, Newton-le-Willows, 6-8-0
6 J Corkish, St Helen’s, 6-2-8

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (35 pegs)
1 Phil Sellars, The Oaks, 207-12-0 Sycamore peg 9 paste 4m carp 5lb
2 Tony Watson, Mosella Quaker, 215-0-0
3 D Bennett, The Oaks, 208-12-0
4 R Bennett, The Oaks, 205-1-0
5 A Kearns, The Oaks, 178-4-0
6 P Scott, The Oaks, 178-2-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (77 pegs)
1 Steve Parry, Daiwa/Guru, 101-15-0 peg 20 Canal 1 pellet 13m and 4m carp F1s
2 John Gregg, Partridge Lakes, 77-5-0 peg 152 Canal 6 caster shallow 6m F1s
3 J Turner, Ray’s Tackle, 75-2-0
4 C Ebbrell, Tri-Cast, 72-2-0
5 S Kelly, Ray’s Tackle, 67-13-0
6 A Jones, Leigh Tackle & Bait, 66-15-0

Ripon Piscatorials (Sun)
River Ure, Deeps (25 pegs)
1 Chris Brown, Northallerton, 42-7-0 groundbait feeder maggot bream
2 Steve Young, Helperby, 9-4-0 groundbait feeder worm maggot a bream perch
3 S Beckwith, Leeds, 7-4-0
4 M Hope, Ripon Piscatorials, 5-4-0

Woodland Lakes (Sun)
Skylark & Partridge Lakes (29 pegs)
1 Keith Pentland, Woodland Tackle, 211-14-0 Skylark peg 30 waggler worm carp 9lb
2 Josh Sawyer, Woodland Tackle, 195-11-0 Partridge peg 12 pellet 5m edge carp 10lb
3 T Bainbridge, Matrix Halifax, 165-10-0
4 D Mayers, Woodland Tackle, 156-4-0

Yarm AL RAFA (Sun)
River Tees, Yarm (34 pegs)
1 Keith Ward, Darlington Angling Centre, 10-14-0 peg 157 groundbait feeder worm skimmers perch
jt2 D Fox, Maver NE and A Dargue, Mosella Quaker, both 9-8-0
4 D Waterson, Yarm, 7-10-0