North match results for Saturday October 14

Brighouse AA (Sat)
Calder & Hebble Canal, Eland (13 pegs)
1 E Green, Maver NW, 5-1-0
2 S Avinou, Tri-Cast Calder, 2-10-8
3 J Verbruggen, Maver NW, 1-11-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Chris Ruscoe, Parkfield Angling, 69-5-0 peg 11 pellet 14m and edge F1s carp
2 Adam Tollitt, Tri-Cast Weston, 60-10-0 peg 22
3 J Shellam, Eye Level, 47-15-0
4 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 41-14-0
5 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 38-12-0
6 N Butterworth, Woolston Tackle, 36-5-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (29 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 113-0-0 peg 69 Pine bomb pellet and edge carp 11lb
2 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 102-7-0 peg 59 Trio Method feeder and edge c carp 5lb F1s
3 K Richards, Leigh Tackle & Bait, 99-5-0
4 G Newland, Brookside AC, 94-5-0
5 L Clancy, Leigh Tackle and Bait, 89-4-0
6 K Webster, Team Tackle Saver, 87-10-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal & Bridge Pools (32 pegs)
1 Ian Morrison, Drennan NW, 181-8-0 Canal peg 10 pellet 14m F1s carp
2 S Conroy, Drennan NW, 178-2-0
3 A Harman, Drennan NW, 141-0-0
4 J Howarth, Tri-Cast/Guru, 132-6-0
5 D Bracken, Garbolino, 125-0-0
6 T Weightman, Maver Gold, 101-2-0

Leeds DASA (Sat)
Yorkshire Ouse (40 pegs)
1 Martin Highe, Mirfield Willy Worms, 5-9-0 feeder lobworm and whip maggot bream bleak
jt2 Barry Foster, Tackle 2U and Dave Armitage, Cleckheaton, both 4-2-0
4 A Benstead, Pontefract, 2-11-0
5 G Brown, Pontefract, 2-9-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (19 pegs)
Carp bream roach and perch on pellet corn and maggots on peg 19
1 Martin Holmes, Matrix Halifax, 132-12-0 peg 19 pellet and corn 13m maggot edge carp skimmers roach perch
2 John Raspin, Marshlands AC, 125-10-0
3 L Wherritt, AJ Tackle, 118-14-0
4 G Crane, Harehills, 67-4-0
5 A Waters, Moorfields, 65-8-0
6 A Lumb, Lowhills AC, 63-7-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme (28 pegs)
1 W Easter, Scunthorpe, 12-2-0
2 C Elsom, Lincs County, 9-15-0
3 D Parkinson, Grimsby, 9-13-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (21 pegs)
1 C Kendall, Garbolino, 175-12-0
2 A Barker, The Oaks, 113-4-0
3 P Brunyee, The Oaks, 102-14-0

Old Hough Fishery (Sat)
Upper & Lower Benbo, Lucky Dip & Prospect Lakes (31 pegs)
1 Gareth, Gibbons, Cresta/Gamakatsu, 95-14-0 peg 18 Upper Benbo corn and pellet 13m and edge carp 6lb
2 Martin Kaye, Garbolino Elton, 84-5-0
3 J Declouet, Old Hough, 70-4-0
4 M Roberts, Old Hough, 69-12-0
5 K Potts, Old Hough, 58-10-0
6 D Hodson, Connah’s Quay, 58-1-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (71 pegs)
1 Joe Cartwright, Maver NW, 83-13-0 peg 155 Canal 5 pellet 13m maggot shallow 6m F1s
2 John Jones, Garbolino Elton, 66-10-0 peg 171 Canal 6 pellet 13m and edge F1s
3 G Matthews, Partridge Lakes, 63-10-0
4 S Berry, Ray’s Tackle, 62-5-0
5 M Derbyshire, Partridge Lakes, 62-3-0
6 L Redman, Partridge Lakes, 60-1-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (11 pegs)
1 K Marshall, Tri-Cast Calder, 5-9-0
2 B Kellett, Thornhill AC, 4-12-0
3 M Sharpe, Thornhill AC, 4-10-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (41 pegs)
1 Dean Smith, Bait-Tech, 166-6-0 Wagtail peg 19 pellet 6m and edge carp 14lb
2 Chris Pine, Woodland Tackle, 114-9-0 Wagtail peg 2 pellet edge carp 12lb
3 B Alderson, Woodland Tackle, 111-12-0
4 N Hirst, Woodland Tackle, 101-2-0