North match results for Saturday November 4

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (28 pegs)
1 Allan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 116-10-0 peg 55 Ash waggler pellet carp 12lb
2 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 79-0-0 peg 21 Trio Method feeder pellet and edge pellet carp 5lb F1s
3 A Pickles, Izaak Walton Leigh, 77-13-0
4 P Simpson, Team tackle saver, 74-12-0
5 T Wingfield, Leigh Tackle & Bait, 67-13-0
6 K Webster, Team Tackle Saver, 59-10-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (18 pegs)
1 J Shellam, Eye Level, 38-8-0
2 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 38-0-0
3 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 30-13-0

Daiwa Cleveland Angling Centre Team Champs (Sat)
Derwent Reservoir (66 pegs)
1 Nick Jose, Colmic Woodlands Red, 14-8-0 peg 50 distance groundbait feeder maggot roach
2 Mike Shaw, CF North West, 8-10-0 peg 14 distance groundbait feeder maggot roach
3 E Bridon, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 7-5-0
4 A Dargue, Mosella Quaker Blue, 7-2-0
5 S Mears, Washington & Harraton, 6-10-0
6 L McIntosh, Mosella Quaker White, 6-4-0
Teams:
1 Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 26pts
2 Colmic Woodlands Red, 27
jt3 Mosella Blue and CF North West, both 30
5 Maver NE, 33
6 Washington & Harraton, 37

Doncaster DAA (Sat)
Southfield Reservoirs (45 pegs)
1 Matt Pillay, MAP/Dynamite Baits, 23-4-0 peg 44 groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Simon Ellis, London, 19-8-0 peg 33 groundbait feeder maggot worm bream skimmers
3 P Atkinson, Grimsby, 18-15-0
4 D Berry, Wigan, 17-8-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow, Canal & Island Pools (37 pegs)
1 Adam Rumble, Maver Midlands, 118-14-0 Meadow peg 1 maggot 14m F1s
2 Keith Rogers, Smith’s Bait & Tackle, 106-8-0
3 F Cook, Ray’s Tackle, 106-4-0
4 P Haynes, Ultimate Pellet, 97-4-0
5 M Gallimore, Heronbrook 90-7-0
6 J Chapman, Maver Gold, 86-5-0

Mirfield AC (Sat)
Aire & Calder Canal, Whitley – Heck (38 pegs)
1 Paul Bennett, Tackle 2U, 8-9-0 maggot and worm 13m roach perch
2 Dave Armitage, Cleckheaton, 7-6-0
jt3 J Poucher, Barnsley and P Clarke, Mirfield AC, both 6-9-0
5 I Bowman, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 6-1-0
6 K Hartley, Tackle 2U, 6-0-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (19 pegs)
1 Stuart Oaks, Peggy Tub, 71-4-0 peg 19 corn 14m carp roach skimmers
2 John Raspin, Marshlands AC, 66-4-0
3 M Holmes, Matrix Halifax, 54-0-0
4 D Wain, Moorfields, 51-8-0
5 R Hammond, Moorfields, 41-12-0
6 A Johnson, Majestic Garage, 38-8-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme (20 pegs)
1 T Tarrff, Daiwa Dons, 9-2-0
2 A Houlton, Lincs County, 6-4-0
3 W Easter, Scunthorpe, 5-7-0

Northallerton DAC (Sat)
River Swale (35 pegs)
1 Dave Robson, Selby, 85-1-0 Tweddell’s Farm waggler and stick float caster and maggot chub
2 Kev Weighell, DH Angling, 33-8-0 bolo rod maggot chub
3 M Allington, Washington, 14-2-0
4 J Wilkinson, Aireborough, 12-0-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (24 pegs)
1 D Birdsall, The Oaks, 63-5-0
2 J Sylvester, The Oaks, 59-4-0
3 N Marley, The Oaks, 58-1-0

Old Hough Fishery (Sat)
Big Max Lake (18 pegs)
1 M Goulding, Matrix Leigh Tackle & Bait, 78-8-0
2 K Mainwaring, Wyche Anglers, 71-5-0
3 D Holman, Wyche Anglers, 63-0-0

Old Hough Fishery Individual Winter League (Sat)
Upper & Lower Benbo, Prospect & Lucky Dip Lakes (40 pegs)
1 Andy Cunliffe, Miracle Baits, 79-14-0 Upper Benbo peg 24 corn and pellet 14m and margins carp 5lb
2 Jamie Taylor, Crewe Match Anglers, 69-11-0 Upper Benbo peg 6
3 M Pass, Old Hough, 68-11-0
4 S Simcox, Old Hough, 67-13-0
5 D Tomkinson, Crewe Match Anglers, 67-2-0
6 C McAndrew, Old Hough, 56-2-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 Mark Tregear, Mosella Dynamite Baits NW, 93-1-0 peg 85 Canal 4 pellet 12m edge and 6m carp F1s
2 Roger Priestley, Maver NW, 70-7-0 peg 8 Canal 1
3 A Bennett, Tri-Cast/Guru/ABC Bait, 66-4-0
4 J Turner, Ray’s Tackle, 64-14-0
5 K Gallagher, Partridge Lakes, 62-10-0
6 J Brown, Partridge Lakes, 60-0-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (34 pegs)
1 Jeff Holland, St Helen’s, 21-11-0 peg 7 groundbait feeder maggot skimmers roach perch
2 Derek Bennett, Preston Innovations, 21-4-0 peg 82
3 Jimmy Evans, St Helen’s, 20-12-0
4 Sean Fletcher, St Helen’s, 19-4-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (17 pegs)
1 N Burland, Tri-Cast Calder, 5-12-0
2 J Plows, Tri-Cast Calder, 4-10-0
3 J Needham, Thornhill AC, 4-7-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Heaton’s Bridge (39 pegs)
1 Gordon Houlibecq, Hindley MG, 4-3-0 breadpunch 11m caster 13m roach skimmers
2 Carl Whalley, Sensas NW, 4-2-0
3 J Clayton, Hindley MG, 3-7-4
4 D Martin, Wigan MG, 3-5-12
5 S Clegg, Saints, 3-4-8
6 D Edgerley, Wigan MG, 3-0-8

Woodland Lakes (Sat)
Skylark & Partridge Lakes (32 pegs)
1 James Roper, Colmic Woodlands, 148-0-0 Skylark peg 29 pellet 14m and Method feeder pellet carp 9lb
2 Steve Richards, Woodland Tackle, 143-13-0 Skylark peg 31
3 M Pearson, Maver/Dynamite Baits, 113-13-0
4 D Smith, Bait-Tech, 100-0-0