North match results for Saturday November 25

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (22 pegs)
1 Gary Falzo, 40-13-0 peg 55 Trio maggot 4m and 10m carp 4lb F1s
2 Lee Gibbon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 40-5-0
3 G Ainscough, 39-4-0
4 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 33-11-0
5 G Newland, Brookside AC, 28-5-0
6 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 25-10-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (16 pegs)
1 N Barlow, Ashton Angling Supplies, 36-6-0
2 R Orme, Widnes Angling Centre, 22-10-0
3 T Dewhurst, Premier Driveways, 21-2-0

Mirfield AC Canal & River Series (Sat)
Aire & Calder Canal (38 pegs)
1 Mick Wood, Pontefract, 10-14-0 Roadside section maggot feeder chub roach
2 Nigel Hirst, Mirfield Willy Worms, 8-4-0
3 D Armitage, Cleckheaton, 6-2-0
4 M Chaffer, Mirfield Willy Worms, 5-11-0
5 S Wright, Maver, 5-7-0
6 D Grace, Pontefract, 4-15-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme (23 pegs)
1 W Easter, Scunthorpe, 12-0-0
2 L Harrison, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 9-8-0
3 P Iverson, Scunthorpe, 8-10-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (19 pegs)
1 M Baker, Oaks, 30-14-0
2 N Barley, Oaks, 27-8-0
jt3 T Moran and A Mitchell, both The Oaks, both 23-2-0

Old Hough Fishery (Sat)
Lower Benbo, Prospect, Big Max & Lucky Dip Lakes (39 pegs)
1 Graham Brown, Pitsfill AC, 63-13-0 Prospect peg 3 pellet and bread 14m carp 5lb
2 Alan Percival, Old Hough, 55-10-0
3 A Kirk, Old Hough, 44-0-0
4 R Palmer, Leeswood, 34-7-0
5 W Jones, Dougie Speed, 33-14-0
6 J Brown, Liverpool, 30-10-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (33 pegs)
1 Phil Walsh, Partridge Lakes, 53-5-0 peg 168 Canal 6 maggot 12m F1s
2 Jason Berry, Wigan Angling, 38-10-0 peg 156 Canal 6
3 G Walker, Whitworth Valley Angling, 36-10-0
4 M Gabitass, St Helen’s Angling, 30-5-0
5 J Nugent, Ashton Angling Supplies, 30-5-0
6 B Gregory, Partridge Lakes 29-14-0

Partridge Lakes Teams of Four Winter League (Sat)
Covey Canal Lakes (48 pegs)
1 Shaun Cooke, Garbolino Elton, 48-10-0 peg 87 Canal 4 maggot edge carp F1s
2 Lee Murphy, Mosella Dynamite Black, 40-12-0 peg 85 Canal 4
3 S Openshaw, Mosella/Marukyu, 40-3-0
4 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 37-11-0
5 S Parry, Guru, 37-7-0
6 C Goldstraw, Tri-Cast, 36-6-0
Teams:
1 Tri-Cast, 13pts
2 Drennan NW, 18
3 Maver NW, 19
4 Tri-Cast Rochdale, 20
5 Guru, 21
6 Garbolino Elton, 24
League:
1 Tri-Cast Rochdale, 33pts
2 Tri-Cast, 35
3 Maver NW, 37
4 Maver Green, 43

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (25 pegs)
1 Ged Rigby, St Helen’s, 12-14-0 peg 157 groundbait feeder maggot skimmers roach perch
2 Jimmy Hines, Saints, 10-13-0 peg 160
3 J Bates, St Helen’s, 10-2-0
4 L Hayes, St Helen’s, 8-0-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 N Storr, Matrix Halifax, 2-12-0
2 K Marshall, Tri-Cast Calder, 2-10-0
3 A Turner, Maver NW, 2-9-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Heaton’s Bridge (25 pegs)
1 L Williams, Blackburn, 2-6-8
2 J Eastern, Liverpool, 2-3-0
3 A Marsden, Wigan MG, 2-2-0