North match results for Saturday June 2

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (28 pegs)
1 Phil Royds, Leigh Tackle & Bait, 91-7-0 peg 7 Trio caster shallow 11m carp 4lb F1s
2 Dave Rowan, Fir Hill AC, 91-6-0 peg 49 Ash corn over groundbait 11m carp 15lb
3 C Herring, Rochdale Angling Centre, 88-11-0
4 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 84-3-0
5 A Musgrove, Edgeley Sports, 84-2-0
6 B Brander, Warrington, 83-7-0

Colmic Golden Reel Angling Championships Qualifier (Sat)
Partridge Lakes, Covey Canal Lakes (52pegs)
1 Andy Power, Preston Innovations, 107-1-0 Canal 5 peg 128 maggot 7m F1s
2 John Jones, Garbolino Elton, 94-5-0 Canal 1 peg 2 maggot shallow 6m and worm and groundbait edge carp F1s
3 K Jones, Tri-Cast/Bag ‘Em Baits, 82-12-0
4 B Griggs, Ramsbottom Angling, 74-8-0
5 B Bush, Birkenhead, 74-1-0
6 P Tickle, Maver NW/Spotted Fin, 71-4-0

Fish O’Mania XXV Qualifier (Sat)
Oaks Lakes, Ash, Beech, Sycamore, Maple & Cedar Lakes (104 pegs)
1 Andy Dargue, Mosella Quaker, 263-6-0 Ash peg 19 paste top kit carp 5lb
2 Ben Fisk, Matrix/Dynamite Baits, 229-12-0 Ash peg 21 meat 4m carp ide barbel
3 P Sellars, Colmic Woodlands, 215-8-0
4 C Kendall, Garbolino, 205-14-0
5 L Marshall, Dynamite Baits, 177-1-0
6 R Lidgard, Brigg, 174-4-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal & Match Pools (24 pegs)
1 D Taylor, Lichfield, 251-12-0
2 P Gibson, Nathan’s Tackle, 244–7-0
3 A King, Maver Gold, 213-13-0

King of the Canal (Sat)
Grand Canal, Dainegan (111 pegs)
1 Brian Kane, Edenderry, 19-1-0 maggot and worm over groundbait chopped worm and caster 13m and 14.5m skimmers hybrids
2 Dara Finnegan, Castlerea, 15-15-0 maggot and worm over groundbait chopped worm and caster 14.5m skimmers hybrids tench
3 J Stirratt, Liverpool, 15-10-0
4 E Weed, Scotland, 11-1-0
5 J Jurj, 10-6-0
6 P Keenan, Liverpool AS, 9-15-0

Maver Mega Match This Qualifier (Sat)
Maver/Dynamite Baits Hayfield Lakes (120 pegs)
1 David Burley, Cresta, 114-2-0 Adam’s Lake peg 29 8mm pellet shallow 16m carp 8lb
2 Steve Clegg, Harrod’s Tackle Doncaster, 111-10-0 Adam’s Lake peg 57 pellet edge carp 10lb
3 P Eastwood, Rochdale Angling, 83-4-0
4 A Bailey, Daiwa Dons, 80-0-0
5 S Duggan, Kinky Pellet Club, 73-13-0
6 P Stone, Cresta, 73-12-0

Mirfield AC Spring League (Sat)
Aire & Calder Canal, Heck (50 pegs)
1 Craig Turbitt, Tackle 2U, 105-12-0 peg 128 groundbait feeder chopped worm and caster bream 5lb
2 John Cyrowski, Barlby Village Stores, 74-12-0
3 S Crossley, Maver NW/Spotted Fin, 39-6-0
4 S Haigh, Angler’s World Holidays, 37-6-0
5 P Barron, Tackle 2U, 33-6-0
6 C Burton, Tadcaster, 23-12-0
Final league:
1 Steve Clegg, 246pts
2 Stan Haigh, 227
3 B Farrow, 221

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 P Whitehead, Moorfields, 73-12-0
2 D Lumley, Marshlands AC, 67-4-0
3 M Lumley, Marshlands AC, 58-10-0

Old Hough Fishery (Sat)
Upper Benbo, Big Max & Boulders Lakes (53 pegs)
1 Scott Bond, JAMS, 96-15-0 Upper Benbo peg 6 pellet 14m and 6m carp 5lb
2 Andy Dyson, Maver Midlands, 94-6-0 Boulders peg 13
3 G Gibbons, Cresta, 87-6-0
4 N Dimmock, Trentside Tackle, 79-8-0
5 A Dewhurst, Lingmere, 74-3-0
6 P Coyle, Preston Innovations, 67-1-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (34 pegs)
1 D Rigby, St Helen’s, 35-8-0
2 D Shaw, Maver NW/Spotted Fin, 33-7-0
3 S Fletcher, St Helen’s, 25-8-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (17 pegs)
1 K Marshall, Octbox/Tri-Cast Calder, 6-13-0
2 L Simpson, Octbox/Tri-Cast Calder, 6-1-8
3 T Noon, Tri-Cast Calder, 5-7-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Pinfold Lane (18 pegs)
1 S Wharton, Hindley MG, 4-10-0
2 S Wilson, Ted Carter Preston, 3-9-8
3 S Mayo, Hindley MG, 2-15-8