North match results for Saturday January 6

Angler’s World Holidays Saturday Series (Sat)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge, Widdington & Thorpe Underwood (34 pegs)
1 John Smiles, Middlesbrough, 1-13-0 peg 10 Thorpe Underwood maggot 5m bleak
2 Steve Newns, Angler’s World Holidays, 1-8-0 peg 198 Hunter’s Lodge groundbait feeder worm roach
3 M Highe, Mirfield AC, 1-6-0
4 J Carter, Barlby Village Stores, 1-5-0
5 D Grace, Pontefract, 1-4-0
jt6 K Pybus Yarm and P Bennett, Tackle 2U, both 1-3-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (18 pegs)
1 Dave Howard, Leigh Tackle & Bait, 59-8-0 peg 19 Trio bread bomb and 12m carp 4lb F1s
2 Ant Sheridan, Leigh Tackle & Bait, 31-10-0 peg 43 Trio corn 13m carp 4lb F1s
3 G Melling, Harry’s Tackle, 31-3-0
4 M Gordon, Dave’s Tackle, 29-13-0
5 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 21-1-0
6 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 20-1-0

Bradshaw Hall Fisheries Silverfish Winter League (Sat)
Lakes 2, 3 & 4 (58 pegs)
1 Ian Morrison, Ted Carter Southport, 29-10-0 Lake 2 peg 2 pinkie and maggot 12m roach skimmers perch
2 Wayne Kearney, Tri-Cast Rochdale, 19-2-0 Lake 2 peg 3
3 J Place, Manchester, 18-12-0

Garbolino Lindholme Natural Baits League (Sat)
Garbolino Lindholme Lakes (42 pegs)
1 Matt Godfrey, Guru, 54-4-0 60 Laurels maggot 14.5m F1s perch
2 John Allerton, Tri-Cast, 50-0-0 peg 63 Laurels maggot 13m F1s
3 M Bower, Browning Ossett, 49-2-0
4 O Scotthorne, Halkon Hunt, 42-12-0
5 J Dent, MAP/Sensas, 36-10-0
6 L Kerry, Preston Innovations, 31-8-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (19 pegs)
1 Steve Hoyle, Moorfields, 58-8-0 peg 28 corn bread & maggot 12m carp F1s roach perch skimmers
2 R Bennett, Matrix Halifax, 47-8-0
3 D Bennett, MAP, 33-0-0
4 T Hankinson, Moorfields, 30-1-0
5 M Heptonstall, Moorfields, 24-6-0

Old Hough Fishery (Sat)
Big Max & Boulders Lakes (20 pegs)
1 A King, Maver Gold Dynamite Baits, 39-7-0
2 T Jackson, Team Bush, 28-0-0
3 M Potter, Leigh Tackle & Bait, 26-6-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (14 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 18-2-0
2 P Mead, The Oaks, 15-13-0
3 N Marley, The Oaks, 15-12-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal & Spey Canal Lakes (41 pegs)
1 Paul Coyle, Preston Innovations, 58-12-0 peg 111 Canal 5 red maggot 13m F1s
2 Adie Twist, Matrix/Dynamite Baits, 47-14-0 peg 4 Spey 4 bread & maggot 13m F1s
3 A Crook, Maver NW, 36-3-0
4 C Wood, Garbolino Elton, 36-2-0
5 A Stoner, Partridge Lakes, 33-2-0

Partridge Lakes Teams of Four Winter League (Sun)
Covey Canal Lakes (48 pegs)
1 Joe Cartwright, Maver Green, 81-4-0 peg 73 Canal 4 breadpunch and maggot 13m F1s
2 Pete Richmond, Mosella Black, 55-7-0
3 R O’Connor, Drennan NW, 52-5-0
4 S Milne, Mosella Black, 48-5-0
5 C Scott, Garbolino Elton/Spotted Fin, 48-2-0
6 W Kearny, Tri-Cast Rochdale, 47-12-0
Teams:
1 Tri-Cast Rochdale, 12pts
2 Maver Green, 17
3 Garbolino Elton/Spotted Fin, 18
4 Mosella Black, 24 (superior weight)
5 Mosella Blue, 24
6 Guru, 27
League:
1 Tri-Cast Rochdale, 68pts
2 Tri-Cast, 82
3 Maver Green, 84
4 Maver NW, 87
5 Guru, 90
6 Garbolino Elton/Spotted Fin, 92

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (21 pegs)
1 John Cheetham, St Helen’s, 6-5-0 peg 154
2 Mike Topping, St Helen’s, 5-14-0 peg 82
3 L Hayes, St Helen’s, 5-3-0
4 P Swift, St Helen’s, 4-10-0

Thornhill AC Pairs (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (20 pegs)
1 Keith Marshall, Octbox/Tri-Cast Calder, 2-15-0 peg 1a pinkie and caster 12m roach perch
2 Tim Noon, Tri-Cast Calder, 1-11-0 peg 15 bloodworm 11m roach skimmers
jt3 M Sharpe and G Makin, both Thornhill AC, both 1-10-0
5 R Haigh, Thornhill AC, 1-3-8
jt6 M Blagborough, Tri-Cast Calder, S Parkinson, Thornhill AC and S Allinson, Tri-Cast Calder, all 0-15-0
Pairs:
1 Keith Marshall and Tim Noon, 10pts
2 Gary Makin and Ron Haigh, 8
3 M Sharpe and B Kellett, 7

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, DW Stadium (20 pegs)
1 S Mayo, Hindley MG, 9-3-4
2 S Wilson, Ted Carter Preston 2-8-12
3 J Clayton, Hindley MG, 2-2-0