North match results for Saturday February 24

Angler’s World Holidays Saturday Series (Sat)
Yorkshire Ouse, Linton, Widdington & Hunter’s Lodge (31 pegs)
1 Phil Austin, Barlby Village Stores, 10-1-0 peg 222 Bungalows long rod maggot roach
2 Keith Hobson, Barnsley Blacks, 6-11-0 peg 294 Linton maggot 13m roach
to take 6lb 11oz of roach.
3 I Bowman, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 6-8-0
4 D Armitage, Cleckheaton, 5-0-0
jt5 J Carter, Barlby Village Stores and D Grace, Pontefract, both 4-8-0 

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (20 pegs)
1 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 103-03 peg 5 Trio maggot 14m carp 4lb F1s
2 Lee Gibbon, Matrix Leigh Tackle & Bait, 81-7-0 peg 31 Trio pellet 14.5m carp 7lb F1s
3 D Howard, Leigh Tackle & Bait, 44-8-0
4 T Wingfield, Leigh Tackle & Bait, 44-3-0
5 R Lofthouse, Chadderton, 40-2-0
6 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 20-5-0

Colmic Golden Rod Angling Championships Qualifier (Sat)
Southfield Reservoirs (60 pegs)
1 Trev Renwick, 5-15-0 peg 46 cage feeder worm pinkie two bream
2 Matt Benwell, AS Feeders, 4-14-0 peg 79 cage feeder maggot skimmers
jt3 J Stevenson, Tri-Cast Calder and A Haynes Jnr, both 3-9-0
5 G Simm, Bolton, 3-6-0
6 S Drage, Halkon Hunt, 2-1-0
Qualifiers: S Kelly, T Renwick and M Benwell

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (17 pegs)
1 M Lumley, Marshlands AC, 27-0-0
2 A Johnson, Majestic Garage, 19-0-0
3 M Baxter, Moorfields, 18-6-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (12 pegs)
1 M Partington, The Oaks, 44-9-0
2 M Goodall, Marukyu, 29-2-0
3 N Marley, The Oaks, 28-8-0


Old Hough Fishery (Sat)
Lower & Upper Benbo, Lucky Dip & Big Max Lakes (37 pegs)
1 Dave Holland, Tri-Cast Highfield, 28-13-0 Big Max peg 30 bomb and maggot F1s
2 Andy Williams, Old Hough, 26-11-0 Upper Benbo peg 4
3 S Simcox, Old Hough, 24-15-0
4 M Anderson, Edgeley Sports, 21-10-0
5 P Bowyer, Barlow’s Tackle, 19-0-0
6 G Roberts, Colmic NW, 18-11-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (35 pegs)
1 John Jones, Garbolino Elton, 40-6-0 peg 83 Canal 4 maggot 7m F1s
2 John Adlington, Widnes Angling, 34-14-0 peg 73 Canal 4
3 J Berry, Wigan, 30-2-0
4 J Holland, Partridge Lakes, 29-0-0
5 A Stoner, Partridge Lakes, 27-9-0
6 D McDowell, Elton Tackle, 25-6-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (17 pegs)
1 S Stott, St Helen’s, 9-12-0
2 G Rigby, St Helen’s, 5-7-0
3 M Tallon, St Helen’s, 4-0-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Burscough (16 pegs)
1 J Clayton, Hindley MG, 4-4-0
2 K Garry, Hindley MG, 2-9-4
3 L Clayton, Hindley MG, 2-5-8