Midlands match results for Wednesday June 27

Cresta/Gamakatsu UK Angling Championships (Weds)
The Glebe Fishery (80 pegs)
1 Mike McMillan, Garbolino/Bait-Tech, 107-190 peg 30 Lake 1 dobbing pellet 16m and 14m carp 9lb
2 Pemb Wrighting, Guru/Mainline Match, 100-131 peg 102 Lake 7 pellet and caster shallow 14.5m carp 9lb
3 J Brooks, Angler’s Corner, 73-057
League:
1 Zac Brown, 2pts
2 Mike McMillan, 3 (139-054)
3 S Rothery, 3 (135-794)
4 P Archer, 3 (89-103)
5 P Wrighting, 4 (116-687)
6 M Rodger, 4 (105-007)

Cross Drove Fishery (Weds)
Hockwold (12 pegs)
1 L Pratt, Shipshape Angling, 47-2-0
2 I Kitchen, Ely, 42-0-0
3 N Moore, Cordy Tackle, 29-5-0

Newark Fed (Weds)
River Trent, East Stoke & Rolleston (27 pegs)
1 Andy Starkey, Dynamite Bits Derby, 28-4-0 peg 51 East Stoke groundbait feeder lobworm six bream and an eel
2 Malc Nicholson, Collingham, 22-11-0 peg 27 Rolleston groundbait feeder worm skimmers
3 N West, Matchman Supplies, 14-0-0
4 T Marshall, Shakespeare Bait-Tech, 12-0-0
5 S Horner, 11-10-0
6 P Bradshaw, Tibshelf, 9-14-0

Nisa (Weds)
Guru Makin’s Fishery, Lake 2 (25 pegs)
1 John Adamson, Nisa Feeders, 99-0-0 peg B13 Method feeder and 1om pellet carp
2 Danny Lewis, Best Baits/Packington, 77-12-0 peg B24 bomb pellet carp
3 P Porter, Rugby, 63-12-0
4 T Lamb, Jaguar AC, 60-4-0
5 N Brailsford, Long Eaton Victoria AS, 54-0-0
6 C Fowkes, Browning Central, 52-12-0

Norwich DAA Pairs Festival (Tues & Weds)
Rivers Bure & Thurne (36 pegs)
River Bure day one result:
1 Jason Brewster, Norwich DAA, 34-2-0 groundbait feeder maggot worm skimmers hybrids roach
2 Simon Willsmore, Rive/Spotted Fin/D&A Tackle, 31-2-0
3 E Hall, Norwich DAA, 27-8-0
River Thurne day one result:
1 Steve Sanders, Preston Innovations, 34-14-0 groundbait feeder and 13m pole maggot and worm skimmers hybrids roach
2 David Gooch, Norwich DAA, 34-0-0
3 S Clark, Saffron Walden, 27-12-0
River Bure day two result:
1 Steve Sanders, Preston Innovations, 27-8-0 groundbait feeder and 13m pole maggot and worm skimmers hybrids roach
2 Dave Beecroft, Rive, 25-10-0
3 S Clark, Saffron Walden, 24-12-0
River Thurne day two result:
1 Simon Willsmore, Rive/Spotted Fin/D&A Tackle, 26-13-0 maggot 12m and 6m roach skimmers hybrids
2 John Southgate, Sensas Oakwood Angling, 19-10-0
3 E Hall, Norwich DAA, 18-4-0
Pairs result:
1 Steve Sanders and Simon Willsmore, 4pts
2 Dave Beecroft and John Southgate, 8
3 D Kiddell and D Gooch, 10 (84-12-0)
4 T Gibbons and B Bygrave, 10 (79-4-0)

Preston Innovations Boldings Pools (Weds)
Chestnut Pool (16 pegs)
1 D Mortlock, Shifnal, 104-13-0
2 P Evans, Boldings, 80-12-0
3 K Robinson, Boldings, 63-8-0

Preston Innovations Woodland View (Weds)
Front & Back Deans Pools (22 pegs)
1 S Brown, Maver Harescombe, 162-4-0
2 B Larner, Starlets Vets, 132-8-0
3 N Hancock, Maver Harescombe, 101-6-0


Rookery Waters Over 60’s (Weds)
Raven Lake (19 pegs)
1 R Poolman, Tackle & Bates, 70-12-0
2 J Pratt, Tackle & Bates, 66-2-0
3 P Holland, Tackle & Bates, 65-12-0

Sherwood Forest Fishery (Weds)
Holmedale Lake (23 pegs)
1 Steve Morgan, Sherwood Forest Fishery, 126-7-0 peg 12 pellet feeder carp 5lb
2 Mick Langton, Sherwood Forest Fishery, 92-6-0 peg 17
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 88-3-0
4 I Taylor, Vale AC, 80-9-0
5 G Mawby, Gateford Angling Supplies, 79-5-0
6 S Storey, Gateford Angling Supplies, 69-8-0

Solihull Angling Centre (Weds PM)
Packington Somers, Molands Mere Pool (16 pegs)
1 D Tresigne, Smithy’s Angling, 188-11-0
2 J Shirley, Packington, 176-2-0
3 J Burchell, Packington, 149-6-0