Midlands match results for Sunday September 17

Angling Trust Eastern Region Shield (Sun)
Ferry Meadows Lakes & River Nene, Orton (68 pegs)
1 Craig Halksworth, Browning Hot Rods, 12-250 Monument Bank Ferry Meadows groundbait feeder maggot worm skimmers
2 Carl Singleton, Peterborough DAA, 11-910 Monument Bank Ferry Meadows groundbait feeder maggot worm skimmers
3 D Martin, Maver Milton Keynes, 11-300
Teams:
1 Matrix Image, 65pts
2 Peterborough DAA B, 63
3 Sensas Mark One Red, 61
4 Preston Innovations Black Horse, 61
5 Browning Hot Rods, 57
6 Drennan RAF, 54

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Wye, Hereford (59 pegs)
1 Lee Edwards, Maver, 38-12-0 Tennis Courts section stick float maggot over groundbait dace roach perch and a chub
2 Chris Taylor, 27-8-0
3 J Owen, Coors AC, 24-9-0
4 I Ward, Frenzee, 24-1-0
Qualifiers: L Edwards, P Amos and B Rigby

Colmic/Bag ‘Em Baits Classic Qualifier (Sun)
Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes, Specimen Lake (28 pegs)
1 C Bradney, Colmic Larford, 172-4-0
2 M Bull, Frenzee, 167-13-0
3 C Senter, Mosella/Burt Baits, 164-3-0
Qualifier: C Bradney

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (11 pegs)
1 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 103-0-0
2 C Vandervleit, Drennan/Bait-Tech, 101-10-0
3 R Bond, Matrix/Dynamite Baits, 97-4-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat & Bridge Pools (45 pegs)
1 Lee Payling, Peg One Angling Centre/Burt Baits, 81-2-0 Bridge peg 8 pellet 14m and 6m carp 12lb
2 Tom Clark, Mansfield, 80-3-0 Moat peg 35 corn and pellet 6m carp 10lb
3 S Clark, Mansfield, 75-15-0
4 J Powell, Rotherham, 75-3-0
5 R Teigh, Handsworth, 73-3-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island Pool (21 pegs)
1 Steve Nurdin, Stratford Fishing & Outdoors, 46-10-0 peg 4 bomb and 14m pellet carp F1s
2 Neil McKinnon, Preston Innovations, 45-8-0 peg 23
3 J Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 44-12-0
4 J Barnard, Manor Farm Leisure, 40-10-0

Izaak Walton AA Autumn League (Sun)
Shropshire Union Canal, Little Onn (72 pegs)
1 Kane Woodfield, Sensas Black Country Green, 20-3-0 first peg in wood E4 chopped worm and caster 12m three chub and skimmers
2 Paul Turner, Wolves AA, 16-2-8 peg E5 caster 13m skimmers
3 D Holbrook, Four Ashes, 15-3-12
4 J Evans, Browning West Midlands, 12-7-0
5 M Owen, Sensas Black Country Gold, 11-11-8
6 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 11-3-0
Teams:
1 Four Ashes, 26pts (section wins)
2 Wolves AA, 26
3 Sensas Black Country Gold, 28
4 Shakespeare Bait-Tech, 32
5 Browning West Midlands, 35
6 Eclipse, 37

King of the Broads (Sat & Sun)
River Yare & Thurne (56 pegs)
Day one River Thurne:
1 John Southgate, Sensas Oakwood Angling, 55-12-0 Potter Heigham peg 41 maggot and worm over groundbait 5m skimmers
2 Red Bryanton, Deben, 35-4-0
3 W Freeman, Preston Innovations, 33-4-0
4 M Haverson, Daiwa Angling Direct, 32-0-0
5 J Halliday, Daiwa Angling Direct, 31-10-0
6 B Weavers, Sportsmans, 30-4-0
Day two River Yare:
1 Will Freeman, Preston Innovations, 7-10-0 peg 126 maggot 13m roach
2 Ian Cochrane, Great Yarmouth, 4-1-0
3 C Downes, Harleston, 3-9-0
4 M Spore, 3-4-0
5 B Gooch, Daiwa Angling Direct, 3-2-0
6 R Watson, Nisa Waveney, 2-9-0
Overall result:
1 Will Freeman, Preston Innovations, 2pts
2 Mick Hanks, Daiwa Angling Direct, 3
3 K Paynter, Sportsmans, 4

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level Pool (27 pegs)
1 D Elliott, Packington, 64-7-0
2 J Newton, Smithy’s Angling, 62-10-0
3 R Ellis, Smithy’s Angling, 55-13-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Larch Pool (16 pegs)
1 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 104-11-0
2 H Colley, Boldings, 59-8-0
3 C Reynolds, Bilston Angling Centre, 53-2-0 

Preston Innovations Woodland View (Sun)
High Pool (20 pegs)
1 Andy Morrison, Fisherman’s Friend, 54-4-0 peg 8 chopped worm and caster 6m and edge carp F1s skimmers roach
2 Tim Jones, Golden Maggot AC, 41-4-0 peg 28
3 T Homer, Woodlands, 35-8

Tunnel Barn Farm (Sun)
New & House Pools (38 pegs)
1 Pete Rice, Mosella, 87-0-0 New peg 1 maggot top kit and edge F1s
2 Steve Veale, Haines Angling, 76-3-0 New peg 36 maggot 6m and edge F1s
3 P Hughes, Mosella, 74-9-0
4 P Holland, Guru/ABC Baits, 70-3-0
5 M Capewell, Tunnel Barn Farm, 68-10-0
6 J Danby, Matchman Supplies, 67-7-0

Westwood Lakes Two Day Festival (Sat & Sun)
Falcon & Skylark Lakes (50 pegs)
Day one result:
1 Reece Hearn, Matrix Image/Bag ‘Em Baits, 232-0-0 peg 13 Skylark pellet edge carp F1s barbel
2 James Howarth, Tri-Cast Highfield, 220-4-0 peg 34 Skylark
3 R Lidgard, Brigg, 213-4-0
4 A Swain, Dynamite Baits, 203-4-0
Day two result:
1 Reece Hearn, Matrix Image/Bag ‘Em Baits, 238-14-0 peg 3 Falcon pellet edge F1s
2 Adam Swain, Dynamite Baits, 189-7-0 peg 1 Falcon
3 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 187-12-0
4 T Wheeler, Miracle Baits, 181-4-0
Overall result:
1 Reece Hearn, Matrix Image/Bag ‘Em Baits, 2pts
2 Adam Swain, Dynamite Baits, 3 (390-8-0)
3 T Wheeler, Miracle Baits, 3 (335-0-0)
4 A Gathercole, Westwood Lakes, 3 (300-6-0)
5 J Kedzierski, Westwood Lakes, 3 (295-12-0)
6 J Howarth, Tri-Cast, 4