Midlands match results for Sunday October 8

ABC Baits Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (71 pegs)
1 Matt Greening, Woody’s Academy, 43-11-0 peg 101 tennis courts chub barbel feeder maggot
2 Kev Ellaby, Sensas Nomads A, 39-2-0 peg 2 Belmont chub barbel feeder maggot
3 R Candy, Sensas Nomads B, 35-7-0
4 D Foreshaw, Cotswold Angling, 25-4-0
5 S Williams Shakespeare Bait-Tech, 18-3-0
6 H Whittle, Woody’s, 17-12-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 53pts
2 ABC, 51
3 Sensas Nomads A, 50
4 Team Cadence, 45
5 Woody’s, 44
6 Woody’s Academy, 42

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Grendon, Scotland & Brickyard Ponds (72 pegs)
1 Frank Pizzimenti, Castle Ashby Youth, 78-10-0 Brickyard peg 11 Method feeder and 14m pellet skimmers carp
2 Mark Hales, Sensas Oakwood Angling, 47-10-0
3 M Shepherd, Sensas Oakwood Angling, 46-2-0
4 K Garrett, Castle Ashby Youth, 40-12-0
5 M Delzell, Drennan RAF, 35-14-0
6 G Smith, Preston Innovations Black Horse, 35-11-0
Teams:
1 Preston Innovations Black Horse 52pts (section wins)
2 Royal Mail, 52
3 Drennan RAF, 50
4 Sensas Oakwood Angling, 39
5 Browning Northants, 37
6 Castle Ashby Youth, 36

Angling Trust East Midlands Winter League Practice (Sun)
Old River Nene & 20ft Drain (52 pegs)
1 Danny Grimsey, Matrix Image, 38-6-0 20ft bypass bream plus 20lb of rudd pole and waggler maggot pinkie
2 Alan Palmer, Sensas Mark One, 33-9-0 20ft footbridge 350 roach skimmers rudd whip maggot and pinkie
3 T Bates, Tackle & Bates, 30-2-0
4 R Malle, Sensas Mark One, 29-9-0
5 J Price, Tackle & Bates, 28-15-0
6 D Rowell, Stanjay Tackle, 28-4-0

Angling Trust Warwickshire Winter League (Sun)
Beeston Canal (56 pegs)
1 Matt Hall, Shakespere Bait-Tech, 19-14-5 pinkie and squatt over groundbait 12m roach perch
2 Simon Woodliffe, Three Counties, 8-13-8
3 M Hatchard, Shakespeare Bait-Tech, 8-0-0
4 C Smith, Browning Central, 7-14-0
5 C Dyde, Browning Central, 6-13-12
6 J Scrivener, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 6-11-0
Teams:
1 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 23pts
2 Shakespere Bait-Tech, 24
3 Drennan Leicester Sensas, 25
4 Three Counties, 33
5 Sensas Black Country, 35
6 Browning Central, 38

Climax Wold View Fishery (Sun)
Gold Lake (16 pegs)
1 L Popham, Wold View, 84-0-0
2 N Hewiss, Wold View, 67-8-0
3 A Bryant, Wold View, 67-0-0

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (33 pegs)
1 Max Galaszewski, Bag ‘Em Baits Larford, 162-3-0 peg 78 pellet 14.5m carp skimmers
2 Neil Colcombe, Colmic Larford, 131-10-0 peg 10 bomb and 14m pellet carp skimmers
3 A Oldham, Frenzee, 114-5-0
5 C Cameron, Middy/Old Ghost, 108-3-0
5 B Sullivan, Larford, 93-10-0
6 M Bull, Frenzee, 80-11-0
Qualifiers: A Oldham and C Cameron

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (15 pegs)
1 D Reeve, Daiwa Angling Direct, 73-3-0
2 S Greatbatch, Lakenheath, 72-13-0
3 S Parker, Daiwa Angling Direct, 71-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (35 pegs)
1 Lee Hewison, Leegem Angling, 140-10-0 peg 95 pellet shallow 13m carp 9lb
2 G Gibson, Max Tackle, 110-2-0 peg 18 pellet and paste 6m and edge carp 12lb
3 A Whitehouse, Scunthorpe, 105-13-0
4 W Lomas, Leegem Angling, 100-10-0
5 S Clark, Mansfield, 86-10-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (16 pegs)
1 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 141-5-0
2 J Richardson, JVAC, 146-4-0
3 D Carlton, Decoy, 114-0-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Boundary & Ash Pools (12 pegs)
1 M Malin, MAP/Bait-Tech, 118-6-0
2 G Picton, Garbolino, 69-4-0
3 L Dennick, Colmic/Marukyu, 59-12-0

Packington Somers (Sun)
Geary’s Level, Willows & Siblings Pools (44 pegs)
1 Derek Hartshorn, Swan Baits, 115-7-0 peg 18 Geary’s Level bomb pellet carp 15lb
2 Jon Newton, Smithy’s Angling, 80-4-0 peg 17 Willow chopped worm and caster 11m F1s barbel
3 S Bellion, Packington, 63-9-0
4 J Evans, Solihull Angling Centre, 56-10-0
5 I Crossman, Browning Central, 32-14-0
6 D Saunders, Ridgemere AC, 32-11-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Beech & Oak Pools (19 pegs)
1 H Colley, Boldings, 79-2-0
2 J O’Sullivan, Oakengates Angling Centre, 65-8-0
3 S Owen, Monkhall, 60-8-0  

Preston Innovations Woodland View (Sun)
High Pool (20 pegs)
1 Dave Johnson, Steven’s Tackle, 68-14-0 peg 11 pellet 6m dead maggot edge carp F1s skimmers roach tench
2 Paul Taylor, Peg One, 63-4-0 peg 29
3 T Holmer, Woodlands, 62-4-0
4 D Stonehouse, Peg One, 56-10-0

River Soar Champs (Sun)
River Soar, Sutton Bonington (40 pegs)
1 Dave Kimber, Long Eaton Fed, 15-5-8 peg 26 lobworm 13m perch 2lb
2 Mark Harrison, Bennett’s Bait & Tackle, 9-9-0 peg 84 worm 8m and 12m perch
3 J Marcer, Loughborough Soar AS, 9-1-8
4 R Wright, Long Eaton Fed 8-3-0
5 M Parker, Long Eaton Fed, 8-1-0
6 M Eustace, Bennett’s Bait & Tackle, 7-8-0

Westwood Lakes (Sun)
Skylark Lake (26 pegs)
1 Richard Kinnersley, Westwood Lakes, 148-2-0 peg 31 pellet 4m carp F1s
2 Barry Young, Westwood Lakes, 135-8-0 peg 4 pellet 6m and edge carp F1s
3 M Brooker, Marukyu, 123-14-0