Midlands match results for Sunday October 15

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Scotland, Grendon & Brickyard Ponds (60 pegs)
1 Micky Howells, Sensas Oakwood Angling, 60-12-0 Brickyard peg 23 pellet 14m and edge carp
2 Ian Pretty, Maver Milton Keynes, 45-8-0
3 N Sharpe, Preston Innovations Black Horse, 45-6-0
4 C Scott, Castle Ashby Youth, 38-4-0
5 M Marslin, Sensas Oakwood Angling, 31-8-0
6 F Pizzimenti, Castle Ashby Youth, 30-10-0
Teams:
1 Preston Innovations Black Horse, 59pts
2 Sensas Oakwood Angling, 44
3 Maver Milton Keynes, 43
4 Drennan RAF, 42
5 Castle Ashby Youth, 41
6 A Team, 38
League:
1 Preston Innovations Black Horse, 2pts
2 Sensas Oakwood Angling, 6
3 Drennan RAF, 7
jt4 Royal Mail and Maver Milton Keynes, both 10
6 Castle Ashby Youth 11

Angling Trust East Midlands Winter League (Sun)
Old River Nene & 20ft Drains (60 pegs)
1 Billy Hughes, Stanjay Tackle Gold, 45-15-0 20ft Bypass bridge waggler maggot bream rudd
2 Dave Rowell, Stanjay Tackle Gold, 30-15-0 20ft Footbridge 4m whip to hand maggot pinkie rudd roach
3 J Drakulic, Matrix Image, 26-12-0
4 T Bates, Sensas Mark One, 24-14-0
5 B Fitzjohn, Stanjay Tackle Silver, 24-12-0
6 C Oakman, Browning Hot Rods, 23-14-0
Teams:
1 Stanjay Tackle Gold, 21pts
2 Sensas Mark One White, 27
3 Matrix Image, 33
4 Browning Hot Rods, 35
jt5 Sensas Mark One Black and Stanjay Tackle Silver, both 48
League:
Jt1 Matrix Image and Stanjay Tackle Gold, both 4pts
3 Browning Hot Rods, 6
4 Sensas Mark One White, 7
5 Sensas Mark One Black, 9
6 Stanjay Tackle Silver, 12

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
Warks Avon, Seven Meadows, Stannells & Manor Farm (60 pegs)
1 Mark Traves, Kidderminster, 20-2-0 peg 44 Manor Farm bolo rod maggot barbel roach perch
2 Dave Roberts, Tri-Cast/Bait-Tech, 15-12-0 peg 42 Manor Farm worm 14m stick float maggot bream barbel roach dace
3 S Williams, Shakespeare Bait-Tech, 14-10-0
Qualifiers: T Trueman, S Geens and M Traves

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Tony Marshall, Quorn AS, 12-700 Normanton peg 5 worm 11m and 6m perch 2lb
2 John Shuter, Wigston AS, 9-300 peg 2 1860 worm 13m and edge perch 1lb 8oz
3 M Parkin, Sensas Starlets, 8-700
4 J Price, Wigston AS, 7-900
4 D Bickerton, Sensas Starlets, 7-750
Teams:
1 Sensas Starlets, 23pts
2 Quorn AS
3 Wigston AS, 41
4 Bennett’s Tackle & Bait, 44
5 Midland Angling Supplies, 45
6 Long Eaton Fed, 48
Teams:
1 Sensas Starlets, 2pts
2 Quorn AS, 5
3 Bennett’s Tackle & Bait, 6
4 Wigston AS, 9
5 Colmic Soar, 11 (section countback)
6 Long Eaton Fed, 11

Climax Wold View Fishery (Sun)
Silver Lake (28 pegs)
1 Chris Mack, Hull Angling Centre, 51-4-0 peg 19 pellet 13m carp 4lb
2 Gavin Coley, Wold View, 46-0-0 peg 20
3 G Hansford, Wold View, 40-4-0
4 M Rodger, Mosella/Bag ‘Em Baits, 30-0-0

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (28 pegs)
1 P Cook, Frenzee, 122-15-0
2 G Wright, Larford, 84-1-0
3 M Jones, Larford, 64-13-0
Qualifiers: P Cook and G Wright

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (22 pegs)
1 R Bond, Matrix Image, 81-15-0
2 K Turner, Harlow Angling, 70-7-0
3 L Pratt, Shipshape Angling, 54-10-0 

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Moat Pool (48 pegs)
1 Neil Vernon, Gainsborough, 117-2-0 peg 27 waggler shallow pellet carp 12lb
2 Lee Payling, Peg One Angling Centre/Burt Baits, 82-12-0 peg 18 pellet 14m and 6m carp 10lb
3 R Teigh, Handsworth, 71-12-0
4 D Clegg, DJK Floats, 66-15-0
5 B Conroy, Sheffield, 63-6-0

Decoy Lakes (Sun)
Beastie Lake (18 pegs)
1 J Brooks, Matrix, 150-0-0
2 B Mason, Guru/Bag ‘Em Baits, 110-11-0
3 C Barley, Dynamite Baits, 105-8-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Boundary Pools (24 pegs)
1 Neil McKinnon, Preston Innovations, 75-8-0 peg 42 Boundary pellet 14m carp F1s
2 Paul Pickett, Manor Farm Leisure, 60-0-0 peg 14 Island
3 M Hemming, Lodge Park, 50-4-0
4 M Burgoyne, Manor Farm Leisure, 45-6-0

Izaak Walton Stafford AA Autumn League (Sun)
Staffs/Worcester Canal (72 pegs)
1 Paul Turner, Wolves Maver, 19-13-8 boat club bay caster and red maggot 14m roach bream skimmers
2 Darren Lewis, Shakespeare Bait-Tech, 18-6-12 boat club bay maggot and caster 13m skimmers roach
3 D Hughes, Sensas Black Country Gold, 12-2-10
4 S Mottram, Browning Lifestyle Red, 8-14-14
5 D Holbrook, Four Ashes, 8-11-3
6 M Savage, Colmic, 7-14-4
Teams:
1 Wolves Maver, 31pts
jt2 Eclipse and Browning Lifestyle Red, both 32
4 Four Ashes, 34
jt5 Shakespeare Bait-Tech and Sensas Black Country Gold, both 36
League:
1 Shakespeare Bait-Tech, 86pts
2 Sensas Black Country Gold, 96
3 Wolves Maver, 98
4 Four Ashes, 101
5 Eclipse, 107
6 Browning Lifestyle Red, 117

Packington Somers Silverfish Winter League (Sun)
Molands Mere Pool (25 pegs)
1 Dave Smith, Packington, 13-15-0 peg 15 maggot 14.5m roach skimmers
2 Rob Ellis, Smithy’s Angling, 10-11-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 10-1-0
4 I Crossman, Browning Central, 8-2-0
5 I Keywood, Solihull Angling Centre, 8-0-0
6 J Newton Smithy’s Angling, 7-13-0

Packington Somers (Sun)
Siblings & Willow Pools (25 pegs)
1 S Bellion, Packington, 55-10-0
2 P Murray, Packington, 50-8-0
3 P Heaven, Greyhound AC, 48-9-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Back Deans & Arles Pools (28 pegs)
1 Kev Slade, Cannock, 100-6-0 peg 13 Arles pellet 14m and edge carp F1s tench skimmers
2 Wayne Panting, The Bears, 87-10-0 peg 57 Back Deans
3 M Tooze, Peg One, 78-8-0

Shackerstone DAA Sun
Ashby Canal (14 pegs)
1 D Dimbleby, Shackerstone DAA, 3-9-8
2 K Thorpe, Shackerstone DAA, 3-7-0
3 P Hicks, Shackerstone DAA, 3-1-8

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (24 pegs)
1 Andy Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 156-8-0 peg 42 pellet shallow 14m and deck 9m carp 7lb
2 Steve Shepherd, Gateford Angling Supplies, 138-7-0 peg 54
3 N Shipman, Sherwood Forest Fishery, 129-1-0
4 M Storey, Sherwood Forest Fishery, 110-12-0
5 C Brazier, Gateford Angling Supplies, 108-3-0
6 D Higgins, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 108-1-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New, Club & Top Pools (48 pegs)
1 Pete Rice, Mosella, 93-7-0 peg 40 New maggot pellet top kit and edge carp F1s
2 Luke Bamford, Tunnel Barn Farm, 87-15-0 peg 7 New
3 B Townsend, Matrix/Spotted Fin, 78-13-0
4 A Mansfield, MAP/Bait-Tech, 77-2-0
5 N Hughes, Maver Dynamite Baits 77-0-0
6 B Conway, Shakespeare Bait-Tech, 74-14-0

Westwood Lakes Sun
Falcon Lake (28 pegs)
1 Richard Kinnersley, Cooper’s Tackle, 112-10-0 peg 49 pellet edge carp F1s
2 Ade Gathercole, Westwood Lakes, 98-10-0 peg 1 pellet 5m and edge F1s
3 W Elliott, Westwood Lakes, 92-0-0