Midlands match results for Sunday November 5

ABC Baits Hereford DAA WL (Sun)
River Wye, Hereford (72 pegs)
1 Lee Edwards, Fishtastic, 38-9-0 peg 83 bolo maggot dace roach chublets
2 Martin Challenger, Sensas Nomads A, 38-4-0 peg 93
3 P Goulding, Wizards, 37-0-0
4 H Whittle, Woody’s Premier, 36-0-0
5 P Amos, Cotswold Angling, 33-10-0
6 R Candy, Sensas Nomads B, 33-8-0
Teams:
1 Tubertini Ludlow, 23pts
2 Woody’s Academy, 29
3 Sensas Nomads B, 34
4 Sensas Rebels, 36
jt5 ABC Bait and Fishtastic, both 37
League:
1 Tubertini Ludlow, 3pts
2 Sensas Nomads B, 6
3 Fishtastic, 7
4 Sensas Rebels, 8
5 Woody’s Academy, 9
6 Cotswold Angling, 13

Angling Trust Castle Ashby Winter League (Sun)
Grendon, Scotland & Brickyard Ponds (72 pegs)
1 Kev Green, Preston Innovations Black Horse, 32-0-0 Brickyard peg 9 maggot 13m roach
2 Rob Dzialak, Preston Innovations Black Horse, 28-4-0 Grendon peg 43 Method feeder pellet maggot bream skimmers
3 I Drage, Royal Mail 28-0-0
4 G Underwood, Maver Milton Keynes, 26-15-0
5 O Lester, Browning Northants 26-4-0
6 B Sharpe, Preston Innovations Black Horse, 23-14-0
Teams:
1 Preston Innovations Black Horse, 60pts
2 Sensas Oakwood Angling, 43
3 Royal Mail, 42
4 Maver Milton Keynes, 40
5 A Team, 39
6 Drennan RAF, 39
League:
1 Preston Innovations Black Horse, 7pts
2 Royal Mail, 14
jt3 Drennan RAF, Sensas Oakwood Angling and Maver Milton Keynes, all 16
6 Castle Ashby Youth, 24

Angling Trust Soar Valley Winter League (Sun)
River Soar (70 pegs)
1 Mark Perkins, Quorn AS, 11-250 peg 5 Normanton lobworm 11m and 6m perch
2 Nick West, Quorn AS, 10-360 peg 3 Cossington waggler and maggot chub
3 T Marshall, Quorn AS, 8-400
4 P Jayes, Wigston AS, 7-170
5 J Oakes, Wigston AS, 6-910
6 J Tarpley, Midlands Angling Supplies, 6-850
Teams:
1 Sensas Starlets, 28pts
2 Quorn AS, 29
3 Long Eaton Fed, 37
4 Wigston AS, 38
5 Bennett’s Bait & Tackle, 44
6 Midlands Angling Supplies, 51
League:
1 Sensas Starlets, 4pts
2 Quorn AS, 13
3 Bennett’s Bait & Tackle, 14
jt4 Wigston AS and Colmic Soar, both 18
6 Long Eaton Fed, 22

Angling Trust Warwickshire Winter Legue (Sun)
Brimingham/Fazeley Canal (56 pegs)
1 Jason Cunningham, Shakespeare Bait-Tech, 21-15-4 peg 148 caster and bloodworm 13m skimmers
2 Brett Wilkes, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 9-14-6
3 G Sharratt, Shakespeare Bait-Tech, 8-0-0
4 D Wayte, Sensas Dams & Lock, 7-4-8
5 D Clayton, Drennan Leicester Sensas, 7-2-0
6 J Johnson, Three Counties, 6-13-15
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech, 22pts
2 Drennan Leicester Sensas, 23
3 Sensas Dams & Lock, 28
4 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 34
5 Three Counties, 34
6 Browning Central, 36
League:
1 Shakespeare Bait-Tech, 4pts
2 Matrix Dynamite Baits Trentmen, 7
3 Drennan Leicester Sensas, 11
4 Sensas Dams & Lock, 13
jt5 Sensas Black Country and Three Counties, both 16

Cadence Packington Somers Individual Winter League (Sun)
Little Geary’s, Siblings & Molands Mere Pools (61 pegs)
1 Shane Whittaker, Middy/Bag ‘Em Baits, 83-7-0 Little Geary’s peg 9 maggot 7m F1s
2 John Newton, Smithy’s Angling, 76-13-0 Siblings A peg 19 maggot 13m carp F1s
3 J Birchall, Packington, 67-10-0
4 C Newton Smithy’s Angling, 49-6-0
5 J Shirley, Solihull Angling Centre, 41-4-0
6 S Smith, Smithy’s Angling, 40-2-0

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Specimen Lake (32 pegs)
1 Paul Cook, Frenzee, 65-5-0 Method feeder and 14m pellet carp skimmers
2 Brian Clarke, Vespe, 55-4-0
3 C Senter, Mosella, 52-1-0
4 S Poynton, Old Ghost, 50-1-0
5 R Wiltshire, Green’s Fishing Tackle, 44-7-0
6 R Lamb, Larford, 42-4-0
Qualifiers: C Senter and S Poynter

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (19 pegs)
1 J McGuire, Rib Valley, 60-10-0
2 I Bailey, Dukes AC, 53-10-0
3 S Bracey, Matrix/Dynamite Baits, 48-12-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sun)
Reed & Moat Pools (18 pegs)
1 Daz Newman, Leegem Angling, 83-0-0 peg 11 Reed bomb and 6m pellet carp 7lb
2 Neil Vernon, Gainsborough, 78-3-0 peg 8 Reed bomb, waggler and 6m pellet carp
3 J Thomas, Mansfield, 69-4-0
4 S Gray, Worksop, 64-6-0
5 L Hewison, Leegem Angling, 61-8-0

Daiwa Hallcroft Fishery Teams of Four Silverfish League (Sun)
Croft, Bridge & Moat Pools (40 pegs)
1 Sam Morgan, Browning, 45-1-0 peg 43 Moat caster and maggot over groundbait 13m bream skimmers
2 Andy Oldham, Frenzee, 35-12-0 peg 22 Bridge caster 6m pellet 13m skimmers roach
3 M Elliott, Dynamite Baits, 34-10-0
4 A Payling, Peg One Angling Centre, 26-10-0
5 S Lowther, Daiwa Dons, 25-4-0

Decoy Lakes Two Day Festival (Sat & Sun)
Beastie Lake (27 pegs)
Day one result:
1 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 90-7-0
2 S Godfrey, Tackle & Bates, 75-10-0
3 T Evans, Decoy, 74-15-0
Day two result:
R Goodson, JVAC, 78-10-0
2 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 77-8–0
3 M Freeman, Decoy, 69-10-0
Overall result:
1 M Freeman, 2pts
2 J Whincup, 3)
3 S Godfrey, 4

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Ash, Island & Windmill Pools (15 pegs)
1 G Watts, Manor Farm Leisure, 106-12-0
2 F Donachie, Colmic, 100-8-0
3 P Hurl, Kinloch AC, 69-6-0

Meadowlands Fishery Individual Autumn League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (45 pegs)
1 Dean Young, Tornadoes AC, 69-12-0 peg 51 Lamsdown Method feeder pellet carp
2 Mark Casemore, Swan Baits, 67-12-0 peg 21 Lambsdown Method feeder pellet carp
3 M Griffiths, Guru, 63-4-0
4 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 61-2-0
5 W Sharman, Matrix Lane’s Bait, 59-4-0
6 R Watts, Lane’s Bait, 51-8-0
League:
1 Wayne Sharman, 3pts
jt2 M Griffiths and P Caton, both 4

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Chestnut & Sycamore Pools (20 pegs)
1 Andy Bishop, Boldings, 98-6-0 Chestnut peg 32 maggot and pellet 5m and edge carp 6lb skimmers
2 Dave Emlyn, Oakengates Angling Centre, 93-1-0 Sycamore peg 21 maggot 5m and edge carp 7lb skimmers
3 S Owen, Monkhall, 81-2-0
4 C Lane, Boldings, 66-13-0

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans Pools (22 pegs)
1 Stu Tibbitts, Peg One, 72-4-0 peg 48 Back Deans pellet long down edge carp 10lb F1s
2 Gary Kirkham, Mosella, 46-14-0 peg 24 Front Deans
3 T Whitcher, Peg One, 45-14-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
High & Top Pools (35 pegs)
1 Matt Bingham, Mosella/Spotted Fin, 95-8-0 Top peg 21 bread 18m pellet 5m maggot top kit carp F1s
2 Craig Partridge, Tunnel Barn Farm, 69-9-0 House peg 15
3 A Jones, Marukyu Strike, 69-6-0
4 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 66-0-0
5 M Fox, Maver, 62-3-0
6 B George, WP Floats, 61-15-0

Westwood Lakes Winter League (Sun)
Falcon Lake (30 pegs)
1 Ade Gathercole, Westwood Lakes, 58-10-0 peg 27 pellet 5m F1s
2 Luke Morley, Burt Baits/Tri-Cast, 56-4-0 peg 29
3 M Stamp, Preston Innovations, 56-0-0
4 G Knight, Burt Baits/Tri-Cast, 52-8-0
5 A Swain, Dynamite Baits, 52-2-0