Midlands match results for Sunday July 15

Cooper’s Tackle/Marukyu River Soar Classic Two-Day Festival (Sat & Sun)
River Soar (38 pegs)
Day one result:
1 Adie Reynolds, Quorn AS, 24-14-0 groindbait feeder worm skimmers bream
2 Darran Bickerton, Sensas Starlets, 18-1-0
3 R West, Quorn AS, 17-10-0
Day two result:
1 Sam Merry, Shakespeare Bait-Tech, 14-12-0 hemp 14m roach
2 Lee Wright, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 12-10-8
3 C Gooch, Colmic, 12-4-0
Overall result:
1 Darran Bickerton, 2pts (30-4-0)
2 Lee Wright, 2 (20-4-0)
3 J Price, 2 (15-10-8)
4 S Merry, 4 (32-1-8)
5 A Reynolds, 4 (30-7-8)
6 S Morris, 5

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (15 pegs)
1 S Parker, Daiwa Angling Direct, 107-8-0
2 R Heath, Cross Drove, 95-6-0
3 D Moore, Cordy Tackle, 80-6-0 

Dams & Lock Summer League (Sun)
Birmingham/Fazeley Canal (40 pegs)
1 Dean Cosnett, Mosella MGM Blue, 14-2-0 peg 159 at the Canopy chopped worm and caster 12m big skimmers
2 Jason Cunningham, Shakespeare Superteam Bait-Tech, 10-3-0
3 D Jackson, Sensas Dams & Lock Green, 7-14-14
4 P Allwood, Three Counties, 5-1-8
5 T Yearby, Sensas Dams & Lock Green, 4-13-0
Teams:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 16pts
2 Three Counties, 17
3 Sensas Black Country Red, 19
jt4 Sensas Dams & Lock Green and Mosella MGM Gold, both 20
League:
1 Shakespeare Superteam Bait-Tech, 28pts
2 Three Counties, 32
3 Sensas Black Country Black, 35
4 Sensas Dams & Lock Green, 40
5 Mosella MGM Blue, 45

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island & Ash Pools (21 pegs)
1 N McKinnon, Preston Innovations, 179-8-0
2 S Johnson, Ace Tackle, 163-10-0
3 M Wakeman, Manor Farm Leisure, 130-14-0
4 C Hunter, Skerne Anglers, 119-10-0
5 A Miller, Skerne Anglers, 101-8-0
6 J McStravick, Skerne Anglers, 100-10-0

Moorlands Farm (Sun)
Meadow & Middle Pools (25 pegs)
1 C Senter, Mosella/Burt Baits, 199-12-0
2 N Colcombe, Moorlands, 187-8-0
3 C Pace, Moorlands, 164-4-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (23 pegs)
1 M Higgott, Team Makin’s, 98-11-0
2 J Nicholls, Tusse’s Tackle, 73-4-0
3 J Shirley, Solihull Angling Centre, 53-12-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak & Beech Pools (16 pegs)
1 H Colley, Boldings, 164-0-0
2 S Doodson, Maver Midlands, 129-5-0
3 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 128-8-0

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
River Yare, Langley (56 pegs)
1 Mark Murdoch, Cresta, 22-6-0 peg 74 groundbait feeder maggot skimmers roach perch
2 Paul Hudson, Deben, 18-6-0 peg 120 groundbait feeder maggot skimmers roach
3 L Burdia, Harlow, 14-1-0
4 A Wilson-Sutter, Great Yarmouth, 13-15-0
5 N Bottomley, Daiwa Angling Direct, 13-12-0
6 S Clark, Tackle & Bates, 13-0-0
Qualifiers: M Murdoch, L Burdia and P Hudson

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front Deans Pool (18 pegs)
1 K Slade, Team Peg One, 212-0-0
2 M Taylor, Guru/Mainline Match, 206-8-0
3 P Taylor, Team Peg One, 193-8-0

Sensas King Of The Fens (Sun)
Middle Level Drain (32 pegs)
1 I Benton, Sensas Mark One Drain Rods, 31-7-0
2 J Bates, Sensas Mark One White, 17-15-0
3 J Brooks, Sensas Mark One Young Guns, 17-14-0
Teams:
1 Sensas Mark One Black, 6pts
2 Sensas Mark One Odds & Sods, 8
Final league:
1 Sensas Mark One Black, 7pts
2 Sensas Mark One White, 11
3 Sensas Mark One Drain Rods, 15
4 Sensas Mark One Onyx, 16
jt5 Sensas Mark One Odds & Sods and Young Guns, both 18

Tunnel Barn Farm (Sun)
House Pool (23 pegs)
1 S Lovell, Mosella, 192-3-0
2 R Biggs, OHMS, 181-8-0
3 M Bingham, Spotted Fin, 160-0-0

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (28 pegs)
1 Luke Morley, Trabbucco/ Spotted Fin, 177-12-0 peg 44 pellet edge carp F1s
2 Steve Reid, Westwood Lakes, 159-4-0 peg 22
3 M Stamp, Preston Innovations, 148-6-0