Midlands match results for Sunday January 28

ABC Baits Hereford DAA Winter League (Sun)
River Wye, Hereford (66 pegs)
1 Martin Challenger, Sensas Nomads A, 38-0-0 peg 100 maggot feeder and stick float maggot chublets
2 Hadrian Whittle, Woody’s Premier, 28-14-0 peg 63 maggot feeder dace chublets
3 C Fletcher, ABC Baits, 23-12-0
4 R Jones, Woody’s Premier, 23-0-0
5 C Branson, Sensas Nomads A, 19-12-0
6 A Foreshew, Cotswold Angling, 19-10-0
Teams:
1 Sensas Nomads A, 61pts
2 Team Cadence, 58
3 Cotswold Angling, 51
4 Wizards, 46
5 ABC Baits, 45
6 Woody’s Premier, 43
Final league:
1 Shakespeare Bait-Tech, 64pts
2 Sensas Nomads A, 58
3 Team Cadence, 56
4 Woody’s Premier, 53
5 Wizards, 46
6 ABC Baits, 43

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sun)
Arena & Specimen Lakes (30 pegs)
1 Neil Colcombe, Larford, 93-14-0 Arena peg 21 corn edge carp 8lb
2 Ian Wood, Larford, 67-14-0 Specimen peg 75 corn 6m carp 10lb skimmers
3 S Rocke, Marukyu, 64-3-0
4 C Senter, Mosella/Burt Baits, 57-12-0
5 R Lamb, Larford, 54-14-0
6 P Briscoe, Colmic Larford, 50-5-0
Qualifier: I Wood

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Windmill, Ash, Boundary & Island Pools (23 pegs)
1 Barry Duggan, Bailey’s of Warwick, 77-12-0 peg 6 Island pellet feeder and pellet 13m F1s skimmers
2 Jamie Read, Manor Farm Leisure, 67-14-0 peg 33 Island
3 N McKinnon, Preston Innovations, 57-6-0
4 C Cameron, Middy/Old Ghost, 53-14-0
5 M Hemming, Lodge Park, 52-4-0
6 G Watts, Manor Farm Leisure, 51-12-0

Mainline Match Feeder-Only League (Sun)
Barston Lakes (45 pegs)
1 Wayne Sharman, Matrix/Mainline Match/Lane’s Bait, 46-4-0 peg 54 Method feeder wafters carp F1s
2 Darren Sanders, Guru/Solihull Angling Centre, 33-12-0 peg 23 cage feeder maggot skimmers F1s
3 K Mullen, Lane’s Bait, 23-8-0
4 K Wright, Foster’s, 23-0-0
5 A Inglesant, Lane’s Bait, 22-8-0
6 A Wakelin, Ringer Baits, 15-8-0

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (95 pegs)
1 Andy Moss, Browning Hot Rods, 27-7-0 peg 1 BMX track pinkie over groundbait 13m  rudd to 1lb 8oz roach hybrids
2 Paul Spriggs, Sensas Mark One, 26-13-0 Culvert above Wigston’s Bridge pinkie over groundbait 7m roach hybrids perch
3 C Hughes, Daiwa, 25-12-0
4 S Smith, March, 25-8-0
5 L Wright, Matrix, 24-14-0
6 T Watling, Stanjay Tackle, 24-6-0

Packington Somers Silverfish Only (Sun)
Geary’s Level Pool (18 pegs)
1 D Armstrong, Warwick, 14-6-0
2 J Birchill, Packington, 8-13-0
3 J McGann, Packington, 7-12-0

Packington Somers (Sun)
Little Geary’s Pool (15 pegs)
1 I Crossman, Browning Central, 76-11-0
2 D Tresigne, Smithy’s Angling, 30-11-0
3 S Edwards, Packington, 26-8-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Oak, Larch & Sycamore Pools (35 pegs)
1 Steve Owen, Monkhall, 64-10-0 Oak peg 1 corn and maggot 12m carp 5lb
2 Darren Joiner, Bilston Angling Centre, 53-1-0 Larch peg 26 maggot 7m carp 5lb
3 M Keene, Shrewsbury, 46-14-0
4 R Duke, Mid-Severn Angling, 45-6-0 

Preston Innovations Woodland View Winter Pairs League (Sun)
Front & Back Deans, High & Arles Pools (42 pegs)
1 Steve Brown, Maver Harescombe, 73-0-0 peg 28 Arles pellet 13m and Method feeder pellet carp 8lb
2 Stu Tibbits, Golden Maggot AC, 68-8-0 peg 35 Front Deans
3 J Astle, Fisherman’s Friend, 61-0-0
4 M Massey, Maver Harescombe, 60-0-0
Pairs:
1 M Massey and A Taylor, 5pts
2 D Silk and S Dobbs, 6 (superior weight)
3 S Tibbits and T Jones, 6
League:
1 O Boswell and G Clark, 25pts
2 P Wedge and P Sibley, 30
3 A Stone and J Astle, 34

Sherwood Forest Fishery (Sun)
Holmedale Lake (25 pegs)
1 Terry French, Sherwood Forest Fishery, 78-4-0 peg 38 pellet feeder carp 8lb
2 Neil Madagin, Barnsley Central AC, 65-10-0 peg 32
3 A Duff, Phil’s Bait & Tackle, 65-4-0
4 I Taylor, Vale AC, 65-1-0
5 P Shaw, Alfreton Angling Centre, 60-3-0
6 J France, Sherwood Forest Fishery, 49-10-0

Stanjay Tackle (Sun)
Old River Nene, Benwick, Factory Bank & 20ft Drain (30 pegs)
1 Brent Wilkes, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 28-15-0 Factory Bank peg 1 pinkie over groundbait 6m and 11m roach perch
2 Tom Potter, Matrix Dynamite Baits Trentmen, 27-13-0 20ft Drain footbridge pinkie and maggot over groundbait 5m roach
3 S Binge, Stanjay Tackle, 27-4-0
5 J Freeborn, Sensas North, 23-2-0
6 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 22-10-0

Tunnel Barn Farm Individual Winter League (Sun)
New & Extension Pools (26 pegs)
1 Dave Broadbent, Tunnel Barn Farm, 69-12-0 peg 21 Extension
2 Steve Lovell, Mosella, 66-11-0 peg 15 New
3 S Conway, Tunnel Barn Farm, 66-10-0
4 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 55-8-0
5 B Greenbury, Leicester, 54-9-0
6 J Arthur, Drennan, 50-14-0

Wellingborough DAA Winter League (Sun)
Grand Union Canal, Lubenham (44 pegs)
1 Keith Brown, Browning Central Silverlite, 7-6-0 peg D14 pinkie over groundbait 9m caster 12m roach perch
2 Andy Curless, Browning Central Cenex, 6-12-8 peg D9
3 M Collerson, Browning Central Black, 6-9-8
4 S Brooks, Wellingborough DAA A, 6-3-8
5 D Neary, 5-3-8
Teams:
1 Browning Central Silverlite, 33pts
2 Browning Central Black, 30
3 Browning Central Cenex, 28
4 Wellingborough DAA A, 23 (section countback)
5 Browning Central Grey, 23
6 Browing Central Red, 22

Westwood Lakes (Sun)
Falcon Lake (20 pegs)
1 Richard Kinning, Westwood Lakes, 66-12-0 peg 39 pellet 13m carp F1s
2 Mark Afford, Westwood Lakes, 53-8-0 peg 7
3 M Stamp, Preston Innovations, 50-10-0