Midlands match results for Sunday February 18

Browning Central Coventry Canal Winter League (Sun)
Coventry Canal, Coventry City Centre (72 pegs)
1 Darren Bolton, Sensas Black Country, 8-4-0 boats at Swan Lane skimmers roach bloodworm
2 Chris Dyde, Browning Central Sphere, 6-4-0 canal basin skimmers roach bloodworm
3 J Cunningham, Shakespeare Bait-Tech Superteam, 6-2-0
4 S Sawyer, Browning Central Xitan, 6-0-0
Teams:
1 Shakespeare Bait-Tech Superteam, 13pts
2 Browning Central Silverlite, 17
3 Browning Central Sphere, 19
4 Shakespeare Bait-Tech Agility, 24
5 Browning Central Xitan, 27
6 Browning Northants, 30
League:
1 Shakespeare Bait-Tech Agility, 88pts
2 Browning Central Silverlite, 90
3 Shakespeare Bait-Tech Superteam, 101
4 Three Counties Youth, 117
5 Browning Central Xitan, 121
6 Browning Central Sphere, 124

Cadence Winter League (Sun)
Packington Somers, Geary’s Level, Little Geary’s, Molands Mere & Siblings B Pools (59 pegs)
1 Phil Canning, Frenzee, 68-0-0 Siblings B peg 7 pellet and maggot 14.5m F1s carp
2 John McGann, Packington Vets, 62-6-0 Siblings B peg 19 pellet 13m F1s
3 T Hougham, Solihull Angling Centre, 43-4-0
4 J Newton, Smithy’s Angling, 42-8-0
5 L Richards, Packington, 40-0-0
6 D Tresigne, Smithy’s Angling, 37-4-0
League:
1 Phil Canning, 19pts
2 Jason Shirley, 30 (270-0-0)
3 Chris Newton, 30 (193-13-0)
4 Ian Crossman, 30 (185-7-0)
5 P Fox, 31

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Pairs Spring League (Sun)
Match & Specimen Lakes (28 pegs)
1 P Cook, Frenzee, 79-4-0
2 S Deacon, Tubertini, 66-5-0
3 C Shurman, Marukyu, 61-11-0
Pairs winners: S Deacon and R Weaver, 2pts

Decoy Lakes (Sun)
Beastie, Willows, Six Islands, Cedar, Oak & Yew Lakes (93 pegs)
1 Dave Thornton, Oakham, 200-10-0 Oak peg 21 maggot 13m carp F1s
2 Andy Dyson, Maver Midlands, 169-15-0 Oak peg 11 maggot 14.5m 13m and 7m carp F1s
3 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 154-6-0
4 S Conroy, Drennan NW, 153-2-0
5 R Young, Browning Hot Rods, 141-9-0
6 R O’Connor, Drennan NW, 139-7-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Island, Middle, & Boundary Pools (28 pegs)
1 Mike Wakeman, Astwood Bank AC, 119-10-0 peg 2 Middle pellet 13m carp F1s skimmers
2 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 85-4-0 peg 28 Middle
3 M Bull, Frenzee, 66-12-0
4 L Thompson, Preston Innovations, 60-12-0
5 N McKinnon, Preston Innovations, 49-2-0
6 B Sutor, Astwood Bank AC, 43-12-0

March DAA (Sun)
Old River Nene, March (103 pegs)
1 Stu Northrop, Browning Hot Rods, 19-15-0 Wigston’s Bridge culvert breadpunch 5m roach
2 Paul Durrant, Browning Hot Rods, 19-2-0 Wigston’s Bridge breadpunch 6m roach
3 B Stacey, Sensas Mark One, 17-8-0
4 D Brooks Jnr, Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 16-14-0
5 L Kerry, Preston Innovations, 16-6-0
6 T Marshall, Quorn AS, 16-0-0

Meadowlands Fishery Teams of Three Winter League (Sun)
Warren & Lambsdown Lakes (45 pegs)
1 Tony Whickham, Carpet Baggers, 108-5-0 Warren 5 edge corn over micro pellet carp 12lb
2 Neil Russell, Tornadoes, 75-8-0 peg 48 Lambsdown Method feeder pellet and wafters carp
3 D Cox, Team Garbolino, 75-5-0
4 S Daley, Swans, 71-12-0
5 P Davies, Carpet Baggers, 69-0-0
6 G Merritt, Team Product, 67-8-0
Teams:
1 Carpet Baggers, 8pts
2 Tornadoes, 10
3 Swans, 17
League:
1 Carpet Baggers, 65pts
2 Team Garbolino, 74
3 Low Downs, 77

Preston Innovations Woodland View (Sun)
High Pool (16 pegs)
1 S Tibbits, Golden Maggot AC, 50-0-0
2 C Senter, Mosella/Burt Baits, 46-0-0
3 W Panting, Peg One, 40-4-0

Sherwood Forest Fishery (sun)
Holmedale Lake (23 pegs)
1 Lee Hassett, Gateford Angling Supplies, 90-11-0 peg 32 pellet 14m carp 7lb
2 Adie Picton, Kinky Pellet Club, 88-10-0 peg 30 pellet 13m carp 5lb
3 C Tomlinson, Sherwood Forest Fishery, 68-8-0
4 P Shaw, Alfreton Angling Centre, 62-9-0
5 P Unwin, Gateford Angling Supplies, 53-15-0
6 D Briggs, Sherwood Forest Fishery, 52-1-0

Stanjay Tackle (Sun)
Old River Nene, Benwick, Factory Bank & 20ft Drains (36 pegs)
1 Ian Shepherd, Daiwa Gordon League, 27-3-0 20ft Drain maggot and pinkie over groundbait 5m roach
2 Romanus Subacious, Sensas North, 26-8-0 20ft Drain pinkie over groundbait 4m roach
3 P Duffy, Maver NW, 23-4-0
4 D Micklewright, Daiwa Gordon League, 18-11-0
5 R Priestley, Maver NW, 16-12-0
6 A Ottaway, Preston Innovations Thatcher’s, 16-2-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
New & Extension Pools (28 pegs)
1 M Taylor, Guru/Dynamite Baits, 54-14-0
2 K Bingham, Tunnel Barn Farm, 47-2-0
3 E Lilliman, Mosella, 41-0-0

Westwood Lakes £5,000 Qualifier (Sun)
Falcon Lake (24 pegs)
1 Baz Bright, Drennan RAF, 59-8-0 peg 5 pellet 9m and 13m F1s
2 Joe Green, Westwood Lakes, 53-6-0 peg 8
3 R Parsons, Westwood Lakes, 46-0-0

Wigston AS Dynamite Baits Canal League (Sun)
Grand Union Canal, Glen Parva (37 pegs)
1 Paul Taylor, Wigston AS, 30-0-0 County Arms section caster 7m roach 1lb 8oz
2 Steve Oakes, Wigston AS, 9-3-0 Manor section pinkie over groundbait 12m roach skimmers
3 G Smith, Preston Innovations Black Horse, 6-9-0
4 J Wells, Wigston AS, 6-8-0
5 A Nurse, Wigston AS, 5-9-0
6 B Ashford, Colmic Soar Tackle, 5-5-0