Midlands match results for Sunday April 29

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Feeder Championships Qualifier (Sun)
Specimen Lake (30 pegs)
1 Simon Deakin, Tubertini, 112-9-0 peg 80 Method feeder wafters and boilies and Method feeder and corn edge carp 12lb skimmers
2 Paul Cook, Frenzee, 105-2-0
3 P Jones, Colmic, 99-11-0
4 P Thomas, Mark’s Tackle, 82-4-0
5 P Mountain, HT Angling, 81-15-0
6 M Bull, Frenzee, 71-12-0
Qualifiers: P Jones, G Johnson and S Deakin

Colmic Leicester Canal Championships (Sun)
Grand Union Canal, Glen Parva & Wigston (56 pegs)
1 Paul Murrin, Browning West Midlands, 13-2-0 County Arms pinkie over groundbait 12m bream skimmers
2 Dave Ward, Browning West Midlands, 9-6-0 County Arms basin caster over groundbait 13m bream
3 S Kirton, Leicester, 8-7-0
4 C Close, Colmic Soar Tackle, 6-2-0
5 P Wills, Wigston AS, 5-13-8

Cross Drove Fishery (Sun)
Hockwold (20 pegs)
1 K Turner, Harlow Angling, 78-9-0
2 N Parkinson, Dynamite Baits, 59-5-0
3 S Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 55-11-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sun)
Windmill, Middle & Boundary Pools (29 pegs)
1 Nick Dean, Oxford, 68-12-0 peg 8 Middle pellet 14m carp F1s skimmers
2 Cody Ruston, Manor Farm Leisure, 68-8-0 peg 26 Windmill
3 L Harrison, Leigh Tackle & Bait, 63-10-0
4 G Stacey, Manor Farm Leisure, 58-4-0
5 C Newton, Smithy’s Angling, 57-0-0
6 S Rich, Moaning Sods, 45-0-0

Kev O’Hanlon Memorial/Prostate Cancer Charity (Sun)
Shropshire Union Canal, Soudley (63 pegs)
1 Simon Mottram, Drennan NW, 47-8-0 caster 14m 15 chub
2 Neil Griffiths, Oswestry, 12-8-8 pinkie caster 11m and 13m roach perch skimmers
3 S Broom, Maver Midlands, 9-7-1
4 T Nutt, Hodnet MG, 8-5-0
5 T Fairhurst, Lancs MG, 7-13-0

Peterborough DAA (Sun)
Ferry Meadows Lakes, Gunwade Lake (44 pegs)
1 Mark Hucknall, Cambridge, 36-1-0 peg 59 groundbait feeder worm maggot bream
2 Chris Hill, Sensas, 30-1-0 peg 67 groundbait feeder worm bream
3 N Button, 29-13-0
4 A Ogilvie, Sensas Starlets, 21-7-0

Packington Somers (Sun)
Molands Mere Pool (19 pegs)
1 I Murray, Packington, 57-1-0
2 I Keywood, Solihull Angling Centre, 54-8-0
3 M Wood, Solihull Angling Centre, 33-4-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sun)
Sycamore, Larch & Chestnut Pools (42 pegs)
1 Colin Reynolds, Bilston Angling Centre, 69-15-0 Larch peg 6 pellet 5m and edge carp 6lb
2 Eric Bancroft, Boldings, 66-9-0 Sycamore peg 33 maggot and pellet 5m and edge carp 6lb skimmers
3 R Guest, Maver Midlands, 61-5-0
4 K Melville, Shrewsbury, 56-0-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sun)
JCB Lakes, North & South Lakes (60 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 72-10-0 peg 10 North Lake Hybrid feeder wafters carp bream
2 Ian Davies, Shifnal, 69-12-0 peg 16 North Lake Method feeder pellet carp
3 S Hemingray, Drennan, 58-13-0
4 R Wootton, Dynamite Baits, 48-6-0
5 M Buchwalder, Preston Innovations, 45-4-0
Qualifiers: S Ringer, R Wootton and D Webb

Preston Innovations Woodland View (Sun)
Front & Back Deans & High Pools (25 pegs)
1 S Rocke, Hereford, 92-14-0
2 K Slade, Cannock, 78-0-0
3 P Taylor, Peg One, 69-10-0

Tunnel Barn Farm (Sun)
House & Extension Pools (36 pegs)
1 John Amer, Tunnel Barn Farm, 80-12-0 House peg 31 pellet 14m carp F1s
2 Ronnie Biggs, OHMS, 80-4-0 Extension peg 13 pellet 6m carp F1s
3 S Canwell, Oxford Carp League 79-12-0
4 A Foster, Tunnel Barn Farm, 74-8-0
5 S Collett, Guru/Dynamite Baits, 74-7-0
6 W Sweetman, TH Floats, 74-0-0

Westwood Lakes 5K Qualifier (Sun)
Skylark & Hawk Lakes (44 pegs)
1 Luke Morley, Trabbuco, 138-10-0 peg 9 Hawk pellet over groundbait 14m carp F1s barbel
2 Carl Lee-Hopps, Westwood Lakes, 97-8-0 peg 20 Hawk pellet 14m and edge carp F1s barbel
3 T Evans, Westwood Lakes, 82-4-0
4 S Reid, Marukyu, 82-4-0