Midlands match results for Satutrday July 14

Decoy Lakes (Sat)
Horseshoe Lake (10 pegs)
1 G Dew, JVAC, 222-0-0
2 N Baxter, Bag ‘Em Baits, 200-0-0
3 D Carlton, Decoy, 135-14-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Windmill & Ash Pools (18 pegs)
1 J Breese, Kidderminster, 149-0-0
2 Ant Miller, Skerne Anglers, 113-10-0
3 Adam Miller, Skerne Anglers, 105-14-0

Great Yarmouth DAA (Sat)
River Yare, Langley (78 pegs)
1 Kevin Paynter, PW Angling, 48-9-0 peg 162 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Simon Wheeler, Daiwa/Van Den Eynde, 44-12-0 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
3 S Kindleysides, Deben 38-10-0
4 C Smith, Diss DAA, 34-11-0
5 P Hudson, Deben, 33-14-0
6 N Larkin, Nisa Feeders, 24-8-0

Kidderminster DAA (Sat)
River Severn, Bewdley (47 pegs)
1 Richard Duke, Bridgnorth AS, 26-11-0 Winterdyne maggot feeder and stick float maggot barbel chub
2 Dave Shinton, Bridgnorth AS, 24-0-0
3 S Williams, Shakespeare Bait-Tech, 23-0-0
4 D Hollands, Barford AA, 18-10-0
5 D Foxall, Kidderminster DAA, 16-2-0
6 S Pierrpoint, Scott’s, 14-6-0

Moorlands Farm Albert Jones Memorial (Sat)
Bank, Meadow & Moors Pools (28 pegs)
1 S Julian, Moorlands, 273-3-0
2 G Clarke, ABC Baits, 224-7-0
3 K Roderick, Moorlands, 185-8-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (18 pegs)
1 G Merritt, Lane’s Bait, 76-0-0
2 M Leadbitter, Packington, 57-11-0
3 I Crossman, Browning Central, 45-14-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Chestnut Pool (16 pegs)
1 P Hemming, Monkhall, 139-8-0
2 S Hall, Oswestry, 121-13-0
3 K Powell, Boldings, 121-8-0 

Preston Innovations Feedermasters Qualifier (Sat)
Daiwa Hallcroft Fishery (60 pegs)
1 Brian Sullivan, Doncaster, 155-11-0 peg 89 Moat Method feeder pellet carp 12lb skimmers
2 Charlie Simpson, Marukyu, 128-6-0 peg 44 Bridge Hybrid feeder pellet long, down shelf and edge carp 9lb skimmers
3 C Whittaker, 123-8-0
4 A Oldham, Maver, 110-3-0
5 K Chalk, 106-15-0
Qualifiers: B Sullivan, C Simpson and C Whittaker

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Hay & Barley Pools (20 pegs)
1 K Slade, Team Peg One, 147-4-0
2 S Brown, Maver Harescombe, 144-0-0
3 V Smith, Tri-Cast, 136-0-0

Radcliffe Viaducts Open (Sat)
River Trent, Radcliffe (42 pegs)
1 Daz Smith, Maver NW Spotted Fin, 100-2-0 peg 49 groundbait feeder worm caster bream 6lb
2 Mark Halksworth, DH Angling, 86-12-0 peg 10 groundbait feeder worm caster bream 6lb
3 B Krupnyski, Maver NW Spotted Fin, 28-1-0
4 l Denton, Drennan Oxford, 27-10-0
5 R Jackson, Maver NW Spotted Fin, 25-8-0

Rookery Waters Summer Qualifier (Sat)
Jay Lake (28 pegs)
1 Vinny Easey, Stanjay Tackle, 110-2-0 peg 11 corn and pellet 14m carp F1s
2 Stewart Bracey, Dynamite/Shimano, 94-10-0 peg 3
3 G Butler, Tackle & Bates, 91-14-0
4 T Lee, Maver Matchpack, 89-7-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Top Pool (19 pegs)
1 C Shepherd, Tunnel Barn Farm, 108-5-0
2 A Harper, Mosella, 98-7-0
3 M Bingham, Spotted Fin, 95-12-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (21 pegs)
1 T Booker, Mansfield, 75-0-0
2 H Bossman, Stanton Hill, 70-6-0
3 G Eden, Mansfield, 70-4-0