Midlands match results for Saturday October 7

Angling Trust Feeder World Club Champs Qualifier (Sat)
River Trent, Fiskerton (25 pegs)
1 Eddie Bridon, Drennan Barnsley Blacks, 22-350 peg 11 groundbait feeder caster worm skimmers roach chub
2 Will Freeman, Preston Innovations Telford, 18-675 peg 35 maggot feeder barbel bream
3 W Bartholemew, Preston Innovations Telford, 16-500
4 J Dent, Drennan Barnsley Blacks, 13-925
5 R Wootton, Ringer Baits, 9-200
6 R Perkins, Dynamite Derby, 5-150
Teams:
1 Preston Innovations Telford, 11pts
2 Drennan/Sensas Barnsley Blacks, 12
3 Ringer Baits, 13
4 Lincoln DAA, 19
5 Dynamite Derby, 20

Climax Wold View Fishery (Sat)
Gold Lake (18 pegs)
1 B Shepherd, Wold View, 80-4-0
2 J Freshney, Wold View, 66-4-0
3 A Saunby, Wold View, 50-4-0

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (18 pegs)
Jt1 S Rocke, Marukyu and P Bishop, Maver Harescombe, both 175-14-0
3 C Brooks, Larford, 120-5-0
Qualifiers: S Rocke and P Bishop

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (15 pegs)
1 T Clark, Mansfield, 102-15-0
2 D Dare, Marukyu, 90-0-0
3 A Sellars, R&R Tackle, 86-7-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Windmill & Ash Pools (13 pegs)
1 F Donachie, Colmic, 120-8-0
2 S Atkins, Manor Farm Leisure, 62-14-0
3 D Plumber, Manor Farm Leisure, 53-0-0

Erewash Valley Winter League (Sat)
Erewash Canal, Cotmanhay (48 pegs)
1 Dereck Jackson, Three Counties, 11-1-8 peg 92 worm 11m tench perch roach
2 Jules Garner, Team 1779, 11-1-0 worm 9m tench perch
3 S Woodliffe, Drennan Leicester Sensas, 10-6-0
4 J Johnson, Three Counties, 6-10-0
5 R Stanton, Three Counties, 6-7-0
6 D Clayton, Drennan Leicester Sensas, 6-5-0
Teams:
1 Three Counties, 18pts
2 Drennan Leicester Sensas, 20
3 Shakespeare Bait-Tech, 21
4 Team 1779, 27
5 Long Eaton Fed, 38
6 Mill Tackle, 40

Little John Lakes (Sat)
Friar Tuck Lake (19 pegs)
1 P Tatley, Little John, 104-2-0
2 G Bennett, MAP/Mansfield, 53-1-0
3 S Bennett, Little John, 44-11-0

Mead Sports & Leisure Norwich DAA Broads Championships Sat
River Bure & Thurne (88 pegs)
1 Rob Hubbard, Daiwa Angling Direct, 34-6-0 Martham Ferry maggot worm 4m roach skimmers
2 Dave McCall, Shakespeare Bait-Tech, 27-8-0 Martham Ferry maggot caster 12m roach skimmers
3 M Tricker, 24-15-0
4 W Anderson, Daiwa Angling Direct, 23-14-0
5 K Knights, Ipswich, 23-8-0
6 K Dowse, Norwich, 22-8-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (17 pegs)
1 C Lennington, Smithy’s Angling, 26-1-0
2 R Savage, Lane’s Bait, 24-2-0
3 J Newton, Smithy’s Angling, 20-1-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Beech & Oak Pools (17 pegs)
1 A Jones, Wrexham, 90-3-0
2 M Stobbs, Oakengates Angling Centre, 87-11-0
3 H Colley, Boldings, 59-14-0 

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front & Back Deans Pools (25 pegs)
1 Gaz Kirkham, Mosella, 139-4-0 peg 64 Back Deans pellet 6m and edge carp 10lb
2 Dave Jordon, Peg One, 116-5-0 peg 58 Back Deans
3 P Foster, Starlets Vets, 109-8-0
4 O Boswell, Mosella, 105-2-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Magpie Lake (24 pegs)
1 James Taylor, Tackle & Bates, 130-0-0 peg 2 pellet 14m meat 5m carp 4lb
2 Ricky Ashwell, Tackle & Bates, 113-8-0 peg 38 maggot 5m pellet shallow 16m carp 5lb
3 G Arnold, Hooked Newmarket, 100-0-0
4 S Tyler, JL Tackle, 85-14-0
5 D Adams, Tackle & Bates, 77-8-0

Tunnel Barn Farm (Sat)
Top Pool (18 pegs)
1 S Brown, Maver, 63-4-0
2 L Davis, Tunnel Barn Farm, 57-15-0
3 W Ainsworth, Tunnel Barn Farm, 52-12-0

Tunnel Barn Farm Superleague (Sat)
House & Extension Pools (21 pegs)
1 M Bingham, Mosella/Spotted Fin, 93-3-0
2 W Sweetman, Tunnel Barn Farm, 89-9-0
3 A Harper, Mosella, 85-13-0