Midlands match results for Saturday November 3

Barford Lakes Gold & Silver Pairs (Sat)
Match & Pleasure Lakes (36 pegs)
Pleasure Lake Silverfish result:
1 Dave Pike, Barford, 17-12-0 peg 6
2 M Murdoch, Cresta, 10-6-0
jt3 D Jarvis, Angling Direct and W Martin, Matrix, both 10-5-0
Match Lake Carp result:
1 James Ducker, Wymondham, 60-1-0 peg 21
2 D Williams, Barford, 50-10-0
3 S Swallow, Guru, 39-10-0
Pairs result:
1 Dave Pike and Zak Worby, 3pts
2 Lee Coomber and James Ducker, 6 (superior weight)
3 S Elmar and W Martin, 6

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (10 pegs)
1 S Harris, Larford, 153-2-0
2 P Jones, Pro-Gen, 124-7-0
3 N Colcombe, Larford, 123-10-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Ash, Middle & Island Pools (18 pegs)
1 L Dennick, Manor Farm Leisure, 153-0-0
2 N McKinnon, Preston Innovations, 101-4-0
3 S Partington, Manor Angling, 100-0-0

Erewash Valley Winter League (Sat)
Erewash Canal, Dockholme (56 pegs)
1 Ben Sharratt, Shakespeare Bait-Tech, 5-12-8 below Dockholme Lock breadpunch 11m worm 6m bloodworm 12m roach perch
2 Pete Madeley, Long Eaton Fed, 5-2-0 above Dockholme Lock breadpunch 12m roach and a big skimmer
3 S Woodliffe, Leicester, 3-13-0
4 A Cooper, Mill Tackle, 3-11-8
5 J South, Shakespeare Bait-Tech, 3-10-8
6 D Massey, Shakespeare Bait-Tech, 3-7-0
Teams:
Jt1 Long Eaton Fed and Shakespeare Bait-Tech, both 22pts
2 Drennan Leicester Sensas, 23
4 Team 1779,  36
5 Mill Tackle, 37
6 Three Counties, 39
League:
1 Shakespeare Bait-Tech, 2pts
2 Drennen Leicester Sensas, 5
3 Long Eaton Fed, 6
4 Team 1779, 7
5 Three Counties, 8
6 Colmic Soar Tackle and Mill Tackle, both 13

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (21 pegs)
1 P Tatley, Little John, 184-5-0
2 A Szcupak, Little John, 151-5-0
3 M Brownell, Little John, 144-14-0

Moorlands Farm (Sat)
Silver Pool (15 pegs)
1 I Mills, Robin’s Timber, 101-10-0
2 C Pace, Moorlands, 99-8-0
3 M Watson, Daiwa Gordon League, 98-13-0

Packington Somers (Sat)
Molands Mere Pool (10 pegs)
1 D Wooding, Solihull Angling Centre, 45-2-0
2 I Keywood, Solihull Angling Centre, 34-5-0
3 J Adamson, Packington, 32-0-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Larch, Willow & Sycamore Pools (22 pegs)
1 David Emlyn, Oakengates Angling Centre, 90-11-0 Larch peg 4 maggot 6m and edge carp 7lb
2 Terry Edwards, Swan, 88-13-0 Sycamore peg 20 maggot 6m carp 6lb
3 J Humphreys, ABC, 80-11-0
4 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 75-13-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
High Pool (15 pegs)
1 D Hill, Woodlands, 49-0-0
2 D Jarman, Sensas Lobby’s Tackle, 30-2-0
3 C Vallender, Daiwa Gordon League, 22-0-0

River Yare Winter Series (Sat)
Langley (20 pegs)
1 M Spence, Great Yarmouth, 4-10-0
2 B Gooch, Angling Direct, 4-0-0
3 M Hanks, Angling Direct, 3-6-0

Rookery Waters Winter Qualifier (Sat)
Jay & Raven Lakes (32 pegs)
1 James Taylor, Tackle & Bates, 140-2-0 Jay peg 40 pellet 14m carp F1s
2 Richard Bond, Tri-Cast/Van Den Eynde, 114-6-0 Raven peg 6 maggot 14m carp F1s
3 R Ashwell, Tackle & Bates, 108-8-0
4 W Reynolds, Guru, 99-2-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
Top, House, Jenny’s, Extension, Club, & New Pools (88 pegs)
1 Arthur Hicks, Tunnel Barn Farm Rookies, 113-6-0 Jenny’s peg 13 pellet 6m carp F1s
2 Nigel Rimmer, Hornsmen, 108-15-0 Canal peg 1 breadpunch 13m maggot 6m carp F1s
3 S Higgins, ABC, 102-15-0
4 C Dicks, South West All-Stars, 102-4-0
5 P Canning, Maver Midlands, 94-11-0
6 D Lloyd, Maver Midlands, 90-3-0
Teams:
1 Guru, 67pts
2 South West All-Stars, 66
3 Matrix/Spotted Fin, 60
4 Yorkers, 57
5 Hornsmen, 56
6 Maver Midlands, 55

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (10 pegs)
1 A Birkin, Phil’s Bait & Tackle, 52-0-0
2 H Bossman, Stanton Hill, 39-12-0
3 I Palfremen, Phil’s Bait &Tackle, 34-8-0