Midlands match results for Saturday November 18

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (13 pegs)
1 N Parkinson, Dynamite Baits, 125-0-0
2 D Jarvis, Daiwa Angling Direct, 52-1-0
3 J Gill, Daiwa Angling Direct, 48-3-0

Climax Wold View Fishery (Sat)
Silver Lake (17 pegs)
1 L James, Wold View, 20-12-0
2 E Lofts, Wold View, 18-8-0
3 N Hewiss, Wold View, 11-8-0

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Classic Qualifier (Sat)
Match Lake (15 pegs)
1 R Brennan, HT Angling, 61-0-0
2 C Vallender, Sensas Lobby’s Tackle, 46-6-0
3 J Link, Larford, 32-9-0

Daiwa Hallcroft Fishery (Sat)
Moat Pool (18 pegs)
1 P Elliott, Leegem Angling, 58-3-0
2 P Bagshaw, Barnsley Blacks, 57-5-0
3 S Clark, Mansfield, 55-12-0

Drennan Silverfish Winter League (Sat)
Rycroft Fishery (40 pegs)
1 Paul Ashley, Max Tackle, 22-3-0 New Canal Lake chopped worm and caster 13m tench hybrids roach orfe
2 Wayne Swinscoe, Drennan Bait-Tech, 21-12-0 New Canal Lake maggot 13m chopped worm and caster 8m tench hybrids roach
3 A Taft, Nathan’s of Derby, 14-15-0
4 C Hughes Daiwa, 14-6-0

Erewash Valley Winter League Practice (Sat)
Erewash Canal, Dockholme (32 pegs)
1 Alan Wright, Long Eaton Fed, 6-1-0 Dale Avenue worm 9m breadpunch 11m perch roach
2 Tony Barker, Shakespeare Bait-Tech, 3-6-0 worm perch
3 D Clayton, Drennan Leicester Sensas, 3-3-0
4 D Hickling, Long Eaton Fed, 3-2-0
5 J Peet, Three Counties, 2-15-0
6 N Stone, Long Eaton Fed, 2-13-0

Kidderminster DAA Fur & Feather (Sat)
River Severn, Bewdley (34 pegs)
1 Tony Quarterman, Kidderminster DAA, 15-0-0 peg 108 feeder pellet barbel
2 Tim Noake, Worcester, 11-2-0 peg 72A
3 C Dixon, Hallow AC, 11-1-0
4 A Waller, Willow Creek, 10-1-0
5 C Harrison, Barford AA, 8-7-0
6 S Rowan, Kidderminster DAA, 8-4-0

Little John Lakes Winter League (Sat)
Maid Marion & Robin Hood Lakes (21 pegs)
1 D Crewe, Little John, 96-5-0
2 M Brownell, Mosborough Tackle Box, 77-13-0
3 P Tatley, Little John, 63-4-0
League:
1 P Tatley, 3pts
jt2 D Crewe and S Keyworth, both 5

Mainline Match Teams of Three Winter League (Sat)
Rookery Waters, Jay, Magpie & Raven Lakes (39 pegs)
1 Richard Bond, Matrix/Dynamite Baits, 184-7-0 peg 11 Jay bread 14m carp
2 Josh Pace, Yerr Whatever, 149-5-0 peg 8 Magpie bread 16m carp
3 W Hadley, Pools Fodder B Team, 142-5-0
4 N Fawkes, ABC, 102-12-0
Teams:
1 Pools Fodder B Team, 10pts (215-7-0)
2 SAS, 10 (157-11-0)
3 Matrix/Dynamite Baits, 12 (249-2-0)
4 ABC, 12 (180-1-0)
5 Rookery Waters, 17
6 Moaners AC, 19

Packington Somers (Sat)
Geary’s Level Pool (12 pegs)
1 J Newton, Smithy’s Angling, 53-7-0
2 I Keywood, Solihull Angling Centre, 43-13-0
3 R Savage, Lane’s Bait, 41-10-0

Preston Innovations Boldings Pools (Sat)
Sycamore & Chestnut Pools (18 pegs)
1 C Wynn, Tri-Cast Weston, 59-11-0
2 A Naylor, Oakengates Angling Centre, 58-11-0
3 C Wright, Mosella, 45-0-0

Preston Innovations Woodland View (Sat)
Front & Back Deans Pools (20 pegs)
1 C Brooks, Kidderminster, 45-7-0
2 J Breeze, Kidderminster, 32-2-0
3 A Morrison, Fisherman’s Friend, 28-4-0

SAMFC (Sat)
River Severn, Shrewsbury (20 pegs)
1 Richard Weaver, Ludlow, 21-5-0 peg 83 bolo rod and long whip maggot roach dace
2 Jason Owen, Midlands, 21-1-0 peg 62 bolo rod and long whip maggot roach dace
3 D Webb, ABC, 18-7-0

Tunnel Barn Farm Winter League (Sat)
All lakes (92 pegs)
1 Ash Davis, Maver Gold Dynamite Baits Yew, 84-15-0 High peg 48 maggot 13m F1s
2 Jay Robinson, Marukyu Marksmen, 73-6-0 High peg 15 maggot 13m and 6m F1s
3 S Collett, Dynafin, 66-3-0
4 L Richards, Drennan Banbury Gunsmiths, 63-14-0
5 D Byrd, Ridgemere AC, 60-12-0
6 C Daly, Ridgemere Elite, 60-5-0
Teams:
1 Drennan Banbury Gunsmiths, 77pts (197-0-0)
2 Maver Gold Dynamite Baits Yew, 77 (191-12-0)
3 Dynafin, 68
4 The Yorkers, 65
League:
1 Guru, 215pts
2 Drennan Banbury Gunsmiths, 211
3 Maver Gold Dynamite Baits Oak, 207
4 Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 198

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (20 pegs)
1 P Kimberley, Team Zimba, 42-8-0
2 T Booker, Mansfield, 40-0-0
3 A Paton, Dynamite Baits, 35-0-0