Midlands match results for Saturday February 17

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (16 pegs)
1 A Tuck, Daiwa Angling Direct Suffolk, 70-10-0
2 M Murdoch, Cresta, 67-9-0
3 J Barrowman, PW Angling, 62-3-0

Catch More Media Tunnel Barn Farm Winter Championships (Sat)
New, High, House & Extension Pools (63 pegs)
1 James Dent, MAP/Sensas, 115-13-0 peg 30 High bread and maggot 16m F1s
2 Adam Wakelin, Ringer Baits, 76-10-0 peg 48 High bread and maggot 18m F1s
3 D Shipp, Preston Innovations, 58-3-0
4 S Brown, Maver, 59-6-0
5 B Townsend, Matrix/ABC Bait, 51-9-0
6 L Thornton, Middy/Bag ‘Em Baits, 55-14-0
Final league:
1 Connor Barlow, Guru, 3pts (dropping five)
2 Luke Bamford, Derby, 3 (dropping six)
3 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 4 (dropping two)
4 A Neal, Bait-Tech/Milo, 4 (dropping three)
5 A Wakelin, Ringer Baits, 5 (dropping three)
6 D Shipp, Preston Innovations, 5 (dropping five)

Colmic Golden Rod Angling Championships Qualifier (Sat)
Barston Lakes (60 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 90-0-0 peg 12 Hybrid feeder wafters carp F1s
2 Steve Beard, Stratford Fishing & Outdoors, 16-14-0 peg 23 Method and cage feeder maggot skimmers F1s
3 M O’Neal, 16-4-0
4 R Brennan, Stourport, 15-14-0
6 L Picton, 13-12-0
Qualifiers: S Ringer, M O’Neal and B Clark

Decoy Lakes (Sat)
Elm, Oak, Yew & Cedar Lakes (64 pegs)
1 Mick Denton, Drennan Oxford, 183-0-0 Oak peg 22 maggot 14m pellet and corn 6m carp F1s
2 Andy Flitz, Drennan Bordon Angling, 164-3-0 Oak peg 11 bomb corn and maggot 13m carp F1s
3 Andy Geldart, MAP/Dynamite Baits, 149-3-0
4 G Thorpe, GOT Baits, 146-15-0
5 B Bell, Maver Milton Keynes, 136-14-0

Garbolino Silverfish Winter League (Sat)
Meadowlands Fishery, Warren & Lambsdown Lakes (48 pegs)
1 Darren Cox, Garbolino, 36-8-0 Warren peg 21 maggot over groundbait 13m skimmers
2 Maurice Williams, Sensas, 24-4-0 Warren peg 16 maggot over groundbait 12m roach skimmers
3 N Hughes, Nathan’s of Derby, 22-6-0
4 S Hemingray, Drennan, 21-6-0
5 D Davies, Drennan, 21-0-0
6 P Burgess, 20-10-0 

Little John Lakes (Sat)
Maid Marion Lake (18 pegs)
1 D Bennett, Little John, 67-6-0
2 T O’Hare, Little John, 27-7-0
3 D Johnson, Little John, 24-3-0

Drennan Manor Farm Leisure (Sat)
Island, Middle & Boundary Pools (19 pegs)
1 C Newton, Smithy’s Angling, 68-1-0
2 I Sargent, The Creel, 54-12-0
3 S Rhodes, Clampitts AC, 53-9-0

Preston Innovations Woodland View Silverfish Winter League (Sat)
Back Deans, High & Ghost Pools (25 pegs)
1 Andy Powell, Sensas Lobby’s Tackle, 30-7-0 peg 38 Back Deans pinkie 11m and caster 5m skimmers
2 Ian Wheeldon, Maver Harescombe, 23-8-0 peg 42 Back Deans
3 D Jarman, Sensas Lobby’s Tackle, 23-0-0
4 L Thompson, Preston Innovations, 21-8-0
League:
1 Andy Powell, Sensas Lobby’s Tackle, 10pts
jt2 D Jarman, Sensas Lobby’s Tackle and K Woodfield, Sensas Black Country, both 11
4 G Townsend, Sensas, 12

Rookery Waters Mainline Match Teams of Three Winter Series (Sat)
Magpie, Raven & Jay Lakes (39 pegs)
1 Tony McGregor, Moaners, 61-15-0 peg 36 Magpie maggot 14.5m to lily pads carp 4lb
2 Jamie McGuire, Moaners, 61-5-0 peg 6 Raven maggot 13m F1s
3 D Ogden, Rookery Waters, 50-11-0
4 S Godfrey, Yerr Whatever, 47-7-0
5 K Beavis, Rookery Waters, 43-10-0
6 T Lee, Scratchers, 43-8-0
Teams: 
1 Moaners, 7pts
jt2 Rookery Waters and SAS, both 14
4 Yerr Whatever, 16
5 Pools Fodder B Team, 18
jt6 Hooked Newmarket and JVAC, both 19
Final league:
1 Rookery Waters, 63pts
2 Moaners, 79
3 Yerr Whatever, 91 (dropped 28 points)
4 Hooked Newmarket, 91 (dropped 30 points)
5 Matrix Dynamite Baits, 92 (dropped 31 points)
6 Pools Fodder B Team, 92 (dropped 33 points)

SAMFC (Sat)
River Severn, Shrewsbury (23 pegs)
1 Martin Wedley, Lionel’s Tackle, 28-4-0 peg 80 bolo rod, stick float and whip to hand maggot roach dace chub
2 Barry Cooper, Whitchurch, 26-13-0 peg 63 bolo rod maggot dace
3 K Jones, West Mids, 25-15-0

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (12 pegs)
1 J Belcher, RAF, 28-0-0
2 I Palfremen, Phil's Bait & Tackle, 25-0-0
3 T Marshall, Dynamite Baits, 18-8-0