Midlands match results for Saturday February 10

Barford Lakes (Sat)
Railway Lake (13 pegs)
1 D Jarvis, Angling Direct Suffolk, 56-14-0
2 M Jermyn, Barford Tackle, 33-2-0
3 R Bryanton, Deben, 32-3-0

Barford AA (Sat)
Warks Avon, Barford (17 pegs)
1 M Wilkes, Barford AA, 26-8-0
2 J Stockton, Barford AA, 11-12-0
3 R Rogers, Barford AA, 10-12-0

Bridgnorth AS (Sat)
River Severn, Bridgnorth (24 pegs)
1 Jez Williams, Bridgnorth AS, 12-12-0 peg 12 feeder meat two barbel
2 John Webb, Bridgnorth AS, 9-14-0 peg 39 feeder meat two barbel
3 S Lloyd, Bridgnorth AS, 4-0-0
4 M Traves, Mosella MGM, 0-12-0
5 W Rolston, Bridgnorth AS, 0-0-4

Colmic/Bag ‘Em Baits Larford Lakes Spring Pairs (Sat)
Specimen & Match Lakes (22 pegs)
1 S Deacon, Tubertini, 73-11-0
2 R Lawson, Vespe, 28-14-0
3 M Skidmore, Larford Lakes, 28-13-0
Pairs:
1 N Colcombe and S Rock, 3pts
2 B Clark and R Lawson, 4
3 S Deacon and R Weaver, 5

Decoy Lakes (Sat)
Cedar, Horseshoe & Beastie Lakes (36 pegs)
1 Richard Bond, Matrix Image, 164-12-0 Cedar peg 13 maggot 14.5m carp F1s
2 Martin Howard, Daiwa Gordon League, 132-6-0 Horseshoe peg 6 pellet feeder and maggot 7m F1s
3 S Doodson, Maver Midlands, 109-8-0
4 G Thorpe, GOT Baits, 84-14-0

Drennan Manor Farm Leisure Winter League (Sat)
Ash, Windmill, Island, Boundary & Middle Pools (25 pegs)
1 Tony Grigorjevs, Angling Times, 64-6-0 peg 32 Island pellet 14.5m F1s skimmers
2 Steve Partington, Manor Farm Leisure, 58-12-0 peg 10 Windmill
3 N McKinnon, Preston Innovations, 45-2-0
4 M Wakeman, Astwood Bank, 41-8-0
5 S Atkins, Mosella, 38-8-0
6 A Smith, Bristol Angling Centre, 36-10-0
Final league:
Jt1 Tony Grigorjevs, Ben Sutor and Neil McKinnon, all 10pts
4 F Donachie, 11
5 G Whyman, 13 

Erewash Valley Winter League (Sat)
Trent & Mersey Canal, Shardlow & Willington (47 pegs)
1 Asa Cooper, Mill Tackle, 19-3-0 Willington Marina bloodworm and redworm 14.5m bream
2 Nick Stone, Long Eaton Fed, 6-10-0 Willington car park breadpunch 12m roach skimmers
3 D Jackson, Three Counties, 5-4-0
4 J Johnson, Three Counties, 4-13-0
5 S Woodliffe, Leicester, 4-4-8
6 D Crosby, Long Eaton Fed, 3-14-8
Teams:
1 Three Counties, 22pts
2 Team 1779, 24
3 Long Eaton Fed, 26
4 Drennan Leicester Sensas, 28
5 Shakespeare Bait-Tech, 35
6 Mill Tackle, 38
League:
1 Three Counties, 11pts
2 Shakespeare Bait-Tech, 14
3 Long Eaton Fed, 16
3 Drennan Leicester Sensas, 16
5 Team 1779, 17
6 Mill Tackle, 30

Garbolino Silverfish Winter League (Sat)
Meadowlands Fishery, Lambsdown & Warren Lakes (47 pegs)
1 Dan Ashington, Sensas, 24-7-0 peg 21 Warren maggot over groundbait 13m skimmers
2 Cameron Hughes, Daiwa, 23-6-0 peg 12 Lambsdown maggot 14.5m skimmers
2 Darren Davies, Drennan, 23-6-0 peg 11 Lambsdown maggot 14.5m skimmers
4 A Gregory, Drennan Bordon Angling, 22-10-0
5 P Bardell, Milton Keynes, 21-7-0
6 S Sanders, Preston Innovations, 20-10-0

Preston Innovations Boldings Pools Winter League (Sat)
Oak, Willow & Sycamore Pools (25 pegs)
1 Tim Cadwallader, Boldings, 44-5-0 Oak peg 13 maggot and pellet 10m and edge carp 5lb
2 Steve Hall, Oswestry, 43-5-0 Willow peg 22 maggot and breadpunch 14m carp 6lb
3 G Emlyn, Oakengates Angling Centre, 35-2-0
4 C Newbrook, Oakengates Angling Centre, 34-5-0
Final league:
1 Chris Lane, Boldings, 10pts
2 Alan Naylor, Oakengates Angling Centre, 12
3 A Kyte, Mid-Severn Angling, 15
4 T Cadwallader, Boldings, 6

Preston Innovations Woodland View Silverfish Winter League (Sat)
Front & Back Deans, High & Arles Pools (30 pegs)
1 Ian Swanson, Milo, 12-0-0 peg 9 High pinkie 12m caster 5m roach skimmers
1 Derek Jarman, Sensas Lobby’s Tackle, 12-0-0 peg 13 High pinkie 11m roach skimmers
3 D Coates, Smithy’s Angling, 11-14-0
4 A Powell, Sensas Lobby’s Tackle, 11-4-0
League:
1 Andy Powell, Sensas Lobby’s Tackle, 9pts
2 Derek Jarman, Sensas Lobby’s Tackle, 10 (section countback)
3 C Vallender, Daiwa Gordon League, 10

Tunnel Barn Farm Teams of Four Winter League (Sat)
New, Extension, House, High, Top, Canal & Club Pools (72 pegs)
1 Paul Holland, Guru, 69-11-0 peg 30 High maggot 13m and 7m F1s
2 Jake Gallagher, Guru, 57-14-0 peg 33 Top maggot F1s
3 M Dawes, Guru, 51-8-0
4 P Caton, Drennan Banbury Gunsmiths, 47-6-0
5 S Pulsar, Drennan Banbury Gunsmiths, 47-2-0
6 D Brown, Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 46-12-0
Teams:
1 Guru, 86pts
2 Drennan Banbury Gunsmith, 71 (139-12-0)
3 Maver Gold Dynamite Baits Yew, 71 (128-15-0)
4 Ridgemere AC, 67 (125-5-0)
5 Bait-Tech, 67 (115-15-0)
6 Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 65
Final league:
1 Guru, 684pts
2 Maver Gold Dynamite Baits Oak, 610
jt3 Bait-Tech and Drennan Banbury Gunsmiths, both 590
5 Maver Gold Dynamite Baits Yew, 576
6 Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 573

Willow Lakes (Sat)
Match Lakes (12 pegs)
1 M Perkins, Dynamite Baits, 49-4-0
2 G Eden, Mansfield, 45-0-0
3 P Morris Jnr, Notts AA, 41-8-0