South match results for week commencing Sept 26, 2016

TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (22 pegs)
1 Gary Bell, Lakelands, 177-0-0 peg 30 pellet 14m maggot edge carp F1s
2 Gary Hollick, Miracle Baits, 160-8-0 peg 38
3 T Martin, Coleman’s Cottage, 128-0-0
4 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 124-0-0
5 R Pisano, Colemans Bait & Tackle, 123-0-0
6 C Pilot, Coleman’s Cottage, 120-8-0


WEDNESDAY

Civil Service National Champs (Weds)
Monk Lakes (64 pegs)
1 Brian Wallin, Civil Service, 161-12-0 Lake 2 peg 66 Method feeder meat carp 10lb F1s
2 Ian Turner, Civil Service, 160-8-0
3 D Northam, Civil Service, 123-0-0
4 F Davis, Ultima, 108-8-0
5 S Peters, Civil Service, 107-8-0
6 A Silver, Civil Service, 107-6-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (18 pegs)
Result: 1 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 111-7-0
2 D Hale, Oakfield, 97-11-0
3 R Wall, Dynamite Oakfield, 85-2-0

Framfield Fishery (Weds)
Spring Lake (16 pegs)
1 Nobby Whiting, Hemming’s Tackle, 220-12-0 peg 66 maggot 6m carp 8lb
2 Martin Woodington, Framfield, 187-3-0
3 A Stewart, Framfield, 183-9-0
4 K Harper, Warlingham DAS, 160-5-0
5 D Cooper, Rudgwick, 159-2-0
6 C Dimmock, Cheam, 135-6-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Cary Lakes (34 pegs)
1 Nick Merry, MFS, 204-11-0 peg 74 Cary bomb pellet and meat 13m carp 12lb
2 Byron Woodsford, Langport, 192-2-0 peg 132 Campbell
3 C Fox, Silver Fox, 171-13-0
4 I Willetts, Bradford on Avon, 151-9-0
5 R Worth, Tackle UK, 148-6-0
5 P Bowyer, HLS, 148-6-0
Top silverfish weight: N Bartlett, M5 Angling, 42-0-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (14 pegs)
1 C Nada, Browning Wickford, 177-0-0
2 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 164-8-0
3 R Bibbey, Coleman’s Bait & Tackle, 161-0-0


FRIDAY

White Acres Maver Festival (Mon-Fri)
Porth Reservoir, Bolingey, Pollawyn, Twin Oaks, Jenny’s, Trewaters & Trelawney Lakes (180 pegs)
1 Ryan Bennett, The Oaks, 36pts (dropping seven points)
2 Richie Hull, Garbolino/Dynamite Baits, 36 (dropping four points)
3 J Whincup, Frenzee/Bait-Tech, 35 (dropping eight points)
4 C Williams, Marukyu, 35 (dropping seven points – 383-3-0)
5 S Jones, 35 (dropping seven points – 382-10-0)
6 L Sears, Daiwa, 35 (dropping seven points – 326-0-0)


SATURDAY

Angling Trust/Canals & Rivers Trust Canal Pairs Qualifier (Sat)
Kennet & Avon Canal, Devizes (38 pegs)
1 Darren Scott, Swindon, 13-4-0 skimmers roach long pole squatt pinkie
2 P Waddington, Cardiff, 12-8-0
3 K Abigail, Devizes, 11-9-0
4 J Evans, Browning West Midlands, 10-11-0
Qualifiers: 
1 M Robinson and J Evans, 34pts
2 G Williamson and P Passmore, 33pts
3 P Waddington and M Treasure, 30
4 K Abigail and C Bernstein, 29
5 J Carter and L Braddell, 27

Bait-Tech Viaduct Fishery £1,000 All-Winners Final (Sat)
Campbell, Cary, Lodge & Spring Lakes (68 pegs)
1 Andy Power, Preston Innovations, 226-11-0 peg 105 Cary long pole meat carp 14lb
2 Steve Shaw, Mosella, 193-6-0 peg 115 Campbell bomb pellet and meat 6m carp 10lb
3 F Roberts, Sign Solutions, 187-4-0
4 D Squires, Frenzee South West, 174-9-0
5 C Edmunds, Mosella, 167-8-0
6 A Oram, Dynamite Baits, 159-14-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Red Kite Lake (14 pegs)
1 G Thorpe, GOT Baits, 252-8-0
2 G Keetley, J&K Tackle, 205-11-0
3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 90-1-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (10 pegs)
1 B Walker, Bill’s Tackle, 52-8-0
2 G Penny, Hollow Angling/Promaster, 49-7-0
3 G Bullock, Redbridge Terrapins, 48-10-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (20 pegs)
1 Andy Bolt, Robbo’s, 227-0-0 peg 54 pellet 11m and meat edge carp 14lb
2 Ross Bibbey, SSP Tyler’s Common, 194-8-0 peg 12
3 R Pisano, Galleywood, 181-8-0
4 G Manoli, Angling Direct, 177-0-0
5 C Fuller, Lake John, 173-0-0
6 C Nada, Browning Wickford, 172-0-0 


SUNDAY

Angling Trust Avon Valley Winter League (Sun)
Broadlands Lakes (80 pegs)
1 Anthony Flint, Drennan Bordon Angling, 80-9-0 peg 101 Method and groundbait feeder pellet bream 5lb
2 Eddie Green, Arun MG, 62-15-0 peg 97 Method and groundbait feeder pellet bream 4lb
3 A Simmons, Rive Bordon Angling, 47-7-0
4 S Hunt, Rive Bordon Angling, 38-4-0
5 S Lee, Homestores Mosella, 36-15-0
6 M Barnett, Drennan Bordon Angling, 32-8-0
Teams: 
1 Drennan Bordon Angling, 59pts
2 Homestores Mosella, 54
3 Arun MG, 51
4 Sensas Oakwood Angling, 49
5 Browning Crowsports, 44
6 Rive Bordon Angling, 39

Angling Trust Oxfordshire Winter League (Sun)
River Thames, Abingdon & Culham (48 pegs)
1 Ian Higgins, Drennan ODAA, 21-8-0 Abingdon Wilsham Road worm over groundbait 13m skimmers
2 Tim Kaye, Isis, 18-10-0 Abingdon rowing club worm over groundbait 13m and feeder skimmers
3 C Eland, Drennan Oxford, 15-1-0
4 D Wright, Sensas A4, 14-14-0
Teams:  
1 Sensas A4, 38pts
2 Drennan Oxford, 33
3 Top Tackle, 29

Angling Trust South West Winter League (Sun)
Bristol Avon, Jack White’s – Swineford (40 pegs)
1 Graham Hunt, Mosella Bathampton, 18-14-0 Peg 2 Jack White’s 5m whip caster over groundbait dace roach
2 Glen Bailey, Jerry’s Angels, 17-15-0 peg 1 Bitton Brook long pole maggot over groundbait dace
3 A Ottaway, Preston Innovations Thatcher’s, 16-14-0 Roach on long pole over Groundbait from Swineford.
4 L Braddell, Preston Innovations Thatchers, 16-13-0
5 W Bates, Mosella Bathampton, 16-1-0
6 P Purchase, Amalgamation, 15-6-0
Teams: 
1 Preston Innovations Thatcher’s, 33pts
2 Mosella Bathampton, 25
3 Sensas Cardiff Nomads, 21
4 Gerry’s Angels, 21
5 Amalgamation, 19 

Angling Trust Upper Thames Winter League (Sun)
River Thames, Lechlade - Radcot (60 pegs)
1 Chris Telling, Devizes MG, 11-15-0 Lechlade town bridge long pole chopped worm caster roach perch
2 Reuben Guerra, Daiwa Gordon League, 11-12-0 Radcot Upstream long pole maggot over groundbait roach perch
3 R Randall, Garbolino Blackmore Vale MG, 10-6-0
4 N McCartney, Browning Andover, 10-4-0
5 R Chave, Garbolino Blackmore Vale MG, 10-1-0
6 G Etheridge, Garbolino Blackmore Vale MG, 9-15-0
Teams: 
jt1 Devizes MG and Daiwa Gordon league, both 32pts
3 Garbolino Blackmore Vale MG, 31
jt4 Sensas Lobby’s Tackle and Matrix Talisman, both 27
6 Browning Andover MG, 20

Bait-Tech Viaduct Fishery Silverfish Winter League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (50 pegs)
1 Bob Gullick, Garbolino Blackmore Vale MG, 40-14-0 Campbell peg 124 skimmers roach long pole worm
2 Dan Squires, Frenzee South West, 38-14-0 skimmers roach long pole worm
3 S Powell, Newton Abbott, 36-10-0
4 M Saunders, Newton Abbott, 36-9-0
5 C Edmunds, Mosella, 36-4-0
6 M Toombes, GOT Baits, 32-10-0

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Pathfield Lake (12 pegs)
1 T Fensom, Harlow Angling Centre, 153-8-0
2 P Cooper, Dynamite Baits, 144-8-0
2 K Choppin, Carier RAPS, 144-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (21 pegs)
1 Roger Young, Dynamite Oakfield, 127-4-0 peg 28 long pole caster shallow F1s
2 Mal Talbot, Kamasan/GOT Baits, 92-6-0
3 D Wilson, Oakfield, 66-6-0
4 P Alland, Dynamite Oakfield, 65-12-0
5 C Davis, Dynamite Oakfield, 56-12-0
6 R Wall, Dynamite Oakfield, 54-14-0

Gillingham AA Carnival Match (Sun)
Lodden Lakes 22 pegs)
1 Tony West, Gillingham AA, 15-12-0 peg 33 Method feeder pellet bream
2 Jack Stamp, Gillingham AA, 13-11-0 peg 17 long pole maggot roach skimmers
3 J Gray, Gillingham AA, 13-8-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (25 pegs)
1 C Dalton, Gold Valley, 94-11-0
2 T Maddox, Gold Valley, 76-4-0
3 J Maddox, Gold Valley, 73-8-0 

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (38 pegs)
1 Steve James, Ockendon Bait & Tackle, 188-0-0 peg 62 long down edge pellet carp 9lb
2 Ross Harold, Matrix, 148-12-0 peg 50 meat 5m carp 8lb skimmers
3 J Collins, Preston Innovations, 138-9-0
4 S Mould, Ockendon Bait & Tackle, 109-0-0
5 M Higginbottom, Ockendon Bait & Tackle, 91-8-0
6 D Swift, Matrix, 90-0-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (15 pegs)
1 Paul Grant, Redbridge, 46-12-0 peg 1 maggot over groundbait 13m skimmers roach ide tench
2 San Phung, Sniper Bros, 41-15-0  
3 S Crawley, Redbridge, 27-12-0
4 J Hornsby, Redbridge Lakes 25-11-0
5 P Hyde, Browning Wickford, 24-15-0
6 G Bullock, Redbridge Terrapins, 20-8-0

RiverFest Practice (Sun)
River Medway, Barming Upstream (22 pegs)
1 William Raison, Daiwa/Old Ghost, 7-3-0 peg 34 long pole maggot roach perch dace
2 Paul Udell, Decac Old Boys, 6-13-0 peg 50 long pole and waggler maggot roach perch gudgeon
3 J Gore, Maver Cardinals, 5-15-0
4 P Goodman, Preston Innovations/Bag ‘Em Baits, 5-12-0
5 M Rose, Maidstone Victory, 5-8-0
6 P Hamlyn, Delcac Old Boys, 5-6-0