South match results for week commencing Oct 24, 2016

MONDAY

White Acres Gold Residents (Mon)
Acorn & Twin Oaks Lakes (33 pegs)
1 Mark Fox, Maver Midlands, 153-8-0 peg 15 Twin Oaks pellet waggler carp
2 Andy Read, Ruislip, 91-2-0
3 D Pannell, Towcester DAA, 65-5-0
4 T Brown, White Acres, 58-10-0
5 B Dac, Edgeley Sports, 56-0-0
6 A Turner, Alfreton Angling, 55-10-0


TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (19 pegs)
1 Gavin Bridge, Browning Wickford, 136-8-0 peg 8 pellet maggot 14m carp F1s
2 Cliff Adams, Browning Wickford, 105-8-0 peg 32
3 G Cooper, Coleman’s Cottage, 98-0-0
4 P Cooper, Dynamite Baits, 91-0-0
5 T Lee, Coleman’s Cottage, 88-0-0
6 A Lee, Bill’s Tackle, 84-0-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (12 pegs)
1 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 64-15-0
2 P Alland, Dynamite Oakfield, 54-11-0
3 J Brewster, Dynamite Oakfield, 52-5-0 

White Acres Silver Residents (Weds)
Acorn & Twin Oaks Lakes (30 pegs)
1 Andrew Gratton, Devon, 80-0-0 peg 14 Twin Oaks bomb and pellet waggler carp
2 Chris Scott, Needwood Angling, 66-8-0
3 J Harcourt, Breakingstone AC, 66-7-0
4 K Hatherway, Churnet Valley Angling, 61-10-0
5 J Routledge, Wantage & Grove AC, 53-8-0
6 N Selway, Pawlett Legion, 49-0-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Cary Lakes (35 pegs)
1 Jim Butcher, Wiltshire Angling, 176-2-0 peg 102 Cary bomb pellet carp 11lb
2 Dave Romaine, Bait-Tech Viaduct, 168-12-0 peg 126 Campbell
3 T Gilbert, Wiltshire Angling, 122-5-0
4 T Williams, Bait-Tech Viaduct, 112-15-0
5 R Worth, Tackle UK, 110-8-0
6 S Shaw, Bait-Tech Viaduct, 101-6-0
Top silverfish weight: S Jackson, Garbolino, 27-13-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (16 pegs)
1 Gary Hollick, Miracle Baits, 60-0-0 peg 4 maggot 13m and edge carp F1s ide
2 Dave Shaw, Coleman’s Cottage, 58-0-0 peg 27
3 A Lee, Bill’s Tackle, 48-4-0
4 P Cooper, Dynamite Baits, 48-0-0
4 R Grimes, Drennan Bordon Angling, 48-0-0
6 D Chipperfield, Ockendon Bait & Tackle, 43-8-0

White Acres Residents Rover (Thurs)
All lakes (78 pegs)
1 Karen Sellers, Cheadle, 101-2-0 peg 16 Twin Oaks bomb pellet carp
2 Martin Williams, Ackworth AC, 87-5-0 peg 25 Twin Oaks long pole pellet carp
3 N Hurst, Ackworth AC, 77-12-0
4 R Coppack, Lionel’s Tackle, 76-12-0
5 T Sellers, Churnet Valley AC, 75-10-0
6 T Hanser, Fishermania, 72-8-0
Top lady: K Sellers, 101-2-0
Top junior: C McCormack, 16-0-0


SATURDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Campbell & Cary Lakes (26 pegs)
1 M Wynne, Colmic, 154-11-0
2 D Haywood, Tackle Trader, 145-0-0
3 P Bell, Gold Valley, 145-1-0
Top silverfish weight: D Sullivan, Maver Cadbury Angling, 14-0-0 

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Red Kite Lake (24 pegs)
1 Nick Dean, Oxford, 188-1-0 peg 31 long pole caster shallow F1s
2 Joff Rogers, Frenzee/GOT Baits, 70-15-0
3 D Scott, Oakfield, 52-11-0
4 D Wilson, Oakfield, 50-0-0
5 P Alland, Dynamite Oakfield, 46-4-0
6 D Stratfull, Dynamite Oakfield, 45-8-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (10 pegs)
1 T Harmes, Stort Valley, 46-10-0
2 G Bullock, Redbridge Terrapins, 29-15-0
3 M Herbert, Redbridge Terrapins, 16-3-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (22 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 208-8-0 peg 28 maggot 8m and edge carp skimmers perch
2 Graham Dack, Maver/SSP Baits, 187-8-0 peg 26 maggot 13m and edge carp skimmers
3 R Pisano, Galleywood, 176-4-0
4 B Reynolds, Bait-Tech, 169-0-0
5 A Bolt, Robbo’s, 155-0-0
6 A Southgate, Sensas Oakwood Angling, 149-0-0


SUNDAY

Angling Direct/Essex Winter League (Sun) 
River Cam, Pike & Eel - Baitsbite Lock (32 pegs) 
1 Danny Mason, Bill’s Tackle Black, 9-5-0 Baitsbite maggot 13m and breadpunch 6m roach dace bleak
2 Ben Bray, Phoenix, 7-3-0 Baitsbite long pole maggot roach perch
3 P Grant, Browning Wickford, 3-12-0
4 S Holden, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 3-7-0
5 M Campion, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 2-1-0
6 A Leutchford, Bill’s Tackle Black, 1-14-0
Teams: 
1 Phoenix, 24pts
2 Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 22
2 Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 22
4 Browning Wickford, 17
4 Coleman’s Cottage, 17
6 Bill’s Tackle Black, 16

Angling Trust Kent Winter League (Sun)
River Rother (40 pegs)
1 James Granger, Preston Innovations Old Boys, 36-6-0 long pole worm maggot skimmers
2 Keith Carter, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 31-4-0
3 G Docker, APR, 23-6-0
4 T Webster, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 20-9-0
5 G Morgan, Browning SE, 19-1-0
6 B Chapman, Maver Cardinals, 18-6-0
Teams: 
1 Maver Cardinals, 28pts
2 Browning SE, 25
3 Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 25
4 APR, 22
League: 
1 Maver Cardinals, 3pts, (section countback)
2 Browning SE, 3
3 Preston Innovations Old Boys, 8
4 Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 8
5 APR, 8

Angling Trust Oxfordshire Winter League (Sun)
River Thames, Medley, Folly & Sandford (48 pegs)
1 John Taylor, Sensas A4, 31-8-0 Medley end peg 13m caster roach
2 Steve Harwood, Drennan Oxford, 23-1-0 Medley Perch pub 13m maggot over groundbait roach chub
3 S Keeble, Sensas A4, 18-9-0
4 A Brown, Isis, 17-5-0
5 C Eland, Drennan Oxford, 17-0-0
Teams: 
1 Drennan Oxford, 38pts
2 Sensas A4, 31
3 Sensas Reading, 29
League: 
1 Sensas A4, 4pts
2 Drennan Oxford, 5
3 Sensas Reading, 12

Angling Trust South West Winter League (Sun)
Bristol Avon, Newbridge (40 pegs)
1 Ivan Currie, Sensas Nomads, 17-7-8 Little Field long pole maggot over groundbait roach hybrids
1 Tim Ford, Preston Innovations Thatcher’s, 17-7-8 Boat House long pole maggot over groundbait roach hybrids
3 T Gilbert, Preston Innovations Thatcher’s, 17-0-0
4 N Evans, Preston Innovations Thatcher’s, 14-0-0
5 P Isaacs, Mosella Bathampton, 13-7-0
6 J Carty, Preston Innovations Thatcher’s, 13-1-0
Teams: 
1 Mosella Bathampton, 35pts
2 Preston Innovations Thatcher’s, 32
3 Sensas Nomads, 19
jt4 Amalgamation and Gerry’s Angels, both 17
League: 
1 Preston Innovations Thatcher’s, 6pts (section wins)
2 Mosella Bathampton, 6
3 Sensas Nomads, 13
4 Gerry’s Angels, 15
5 Amalgamation, 20

Angling Trust Sussex Winter League (Sun)
Framfield Fishery (48 pegs)
1 Dave Guntrip, Daiwa Dorking, 95-0-0 Spring Lake pellet 6m carp
2 Barry Upperton, Meatbashers, 81-12-0
3 D Tennant, Browning Wickford, 81-10-0
4 W Reynolds, Harlow, 80-0-0
Teams: 
1 Meatbashers, 35pts
2 Daiwa Dorking, 33
3 Harlow, 30
4 Apollo Guildford MG, 25
5 Preston Innovations Delcac, 23
6 Browning Wickford, 18
League: 
1 Meatbashers, 2pts
2 Daiwa Dorking, 4
3 Harlow 6
4 Apollo Guildford MG, 7

Bait-Tech Viaduct Fishery Silverfish Winter League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (50 pegs)
1 Gabriel Skarba, Mosella, 42-1-0 peg 68 Lodge worm over groundbait and caster 14m and 6m skimmers
2 Chris Davies, Bristol, 27-9-0
3 T Clarke, Avon Angling, 25-14-0
4 P Harding, Avon Angling, 23-5-0
5 T Rixon, Mosella, 22-10-0
6 G Calvert, Maver, 22-8-0
League: 
Jt1 Bob Gullick, Dom Sullivan and Matt Tomes, all 4pts 

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (20 pegs)
1 Joff Rogers, Frenzee/GOT Baits, 95-12-0 peg 15 maggot 13m carp F1s
2 Mal Talbot, Kamasan/GOT Baits, 70-6-0 peg 18 maggot feeder carp
3 S Kenwell, Oakfield, 67-3-0
4 B Alder, Oakfield, 62-0-0
5 R Young, Dynamite Oakfield, 58-6-0
6 N Dean, Oxford, 52-5-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (21 pegs)
1 S Gent, Nomads, 161-4-0
2 N Smith, Gold Valley. 104-6-0
C Meadows, Epsom, 69-0-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (43 pegs)
1 Mick Higginbottom, Ockendon Bait & Tackle, 77-14-0 peg 49 pellet 11m carp 8lb
2 Terry Schiniou, Ockendon Bait & Tackle, 76-12-0
3 J Hunt, Brentwood, 76-8-0
4 K Ogbourne, Ockendon Bait and Tackle, 71-14-0
5 C Luff, Ockendon Bait & Tackle, 68-14-0
6 G Dack, Maver/SSP Baits, 66-4-0 

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (10 pegs)
1 S Phung, Sniper Bros, 23-15-0
2 P Grant, Lake John, 22-14-0
3 J Young, Terrapins, 21-0-0