South match results for week commencing Nov 7, 2016

TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (17 pegs)
1 P Steward, Browning Wickford, 76-0-0
2 G Cooper, Browning Wickford, 56-8-0
3 J Barrowman, PW Angling, 53-0-0


WEDNESDAY

Lake John (Weds)
Top Lake (16 pegs)
1 Steve Crawley, Redbridge Lakes, 54-12-0 peg 14 pellet 12m and 6m skimmers bream roach
2 Mick Scanlon, Oakwood Angling, 48-0-0 peg 38
3 P Solen, Lake John, 38-12-0
4 T Stanley, Lake John, 28-8-0
5 A Spooner, Lake John, 28-0-0
6 D Lipscombe, Oakwood Angling, 19-4-0


THURSDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield & Copse Lakes (28 pegs)
1 Gary Cooper, Bag Em Baits, 80-0-0 peg 11 Pathfield pellet maggot 14.5m carp F1s
2 Alan Lee, Bill’s Tackle, 78-8-0 peg 13 Pathfield
3 D Chipperfield, Ockendon Bait & Tackle, 67-4-0
4 M Jeffers, Coleman’s Cottage, 52-8-0
5 R Pisano, Coleman’s Bait & Tackle, 51-0-0
6 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 49-8-0


SATURDAY

Lake John (Sat)
Bottom Lake (14 pegs)
1 R Makins, GOT Baits, 74-0-0
2 P Dunn, Lake John, 64-8-0
3 M Amos, Lake John, 41-0-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (20 pegs)
1 Steve James, Ockendon Bait & Tackle, 145-0-0 peg 20 maggot 12m carp skimmers roach
2 John Eldrid, SSP Tyler’s Common, 133-0-0 peg 26
3 M Hood, SSP Tyler’s Common, 96-12-0
4 C Fuller, Lake John, 95-0-0
5 B Fraser, Coleman’s Cottage, 89-0-0
6 G Foreman, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 78-0-0


SUNDAY

Angling Trust Avon Valley Winter League Practice (Sun)
Basingstoke Canal, Fleet (50 pegs)
1 Dave Lewis, Drennan Bordon Angling Centre, 19-4-0 peg 39 chopped worm caster 7m and breadpunch 12m skimmers perch
2. Graham Tappenden, Homestores Mosella, 12-7-0 peg 45 chopped worm caster 6m and breadpunch 14.5m skimmers perch
3 P Kay, Drennan Bordon Angling Centre, 11-15-0
4 M Cook, Browning Crowsports, 10-1-0
5 A Flint, Drennan Bordon Angling Centre, 8-12-0
6 A Murchie, Homestores Mosella, 6-10-0

Angling Trust Kent Winter League (Sun)
Royal Military Canal, Hythe (40 pegs)
1 Jamie Ford, APR, 8-14-0 peg 2 West Hythe long pole maggot roach skimmers rudd
2 Paul Lamb, Browning SE, 8-8-0 Twiss Road long pole maggot pinkie roach skimmers perch rudd
3 P Edwards, Maver Cardinals, 7-14-0
4 P Hamlyn, Preston Innovations Delcac Old Boys, 7-4-0
5 G Clifford, APR, 6-15-0
6 F Brown, Browning SE, 6-4-0
Teams: 
1 Maver Cardinals, 31pts
2 Preston Innovations Delcac, Old Boys, 26
3 Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 23
4 APR, 21 (section countback)
5 Browning SE, 21
League
1 Maver Cardinals, 4pts
2 Browning SE, 8
3 Preston Innovations Delcac Old Boys, 10
4 Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 11
5 APR, 12

Angling Trust Oxfordshire Winter League (Sun)
Kennet & Avon Canal, Upper Dunmill (48 pegs)
1 Steve Pawson, Sensas A4, 12-0-0 end peg lobworm 8m and pinkie over groundbait 13m roach perch
2 Mark Harrington, Top Tackle, 11-2-0 wires pinkie over squatt 12m roach
3 M Phipps, Drennan Oxford, 10-11-0
4 M Kirk, Sensas A4, 9-5-0
Teams: 
1 Drennan Oxford, 40pts
2 Drennan Oxford DAA, 33
3 Sensas A4, 32
League: 
1 Drennan Oxford, 6pts
2 Sensas A4, 7
3 Drennan Oxford DAA, 15

Angling Trust Sussex Winter League (Sun)
Monk Lakes (48 pegs)
1 Bill Reynolds, Harlow, 159-12-0 peg 112 Lake 3 pellet 13m carp F1s
2 P Hyde, Browning Wickford, 145-0-0
3 P Hiller, Daiwa Dorking, 129-0-0
Teams: 
1 Daiwa Dorking, 33pts
2 Browning Wickford, 32
3 Meatbashers, 28
4 Harlow, 26
5 Apollo Guildford MG, 25
6 Preston Innovations Delcac, 24
League:
Jt1 Daiwa Dorking and Meatbashers, both 5pts
3 Harlow, 10
4 Apollo Guildford MG, 12
5 Browning Wickford, 14
6 Preston Innovations Delcac, 16

Angling Trust Upper Thames Winter League Practice (Sun)
Kennet & Avon Canal, Great Bedwyn (51 pegs)
1 Adam Carter, Devizes MG, 9-2-0 end pound long pole maggot worm pinkie over groundbait roach perch
2 Adie McTiffin, Devizes MG, 8-1-0 end pound lobworm 9m perch
3 D Micklewright, Daiwa Gordon League, 7-9-8
4 K Daniels, Matrix Talisman, 7-4-0
5 G Williamson, Devizes MG, 6-13-0
6 K Rowles, Devizes MG, 6-10-0

Bait-Tech Viaduct Fishery Silverfish Winter League (Sun)
Cary, Campbell & Lodge Lakes (50 pegs)
1 Dave Squires, Sensas, 32-9-0 Cary peg 99 pinkie over groundbait 13m skimmers
2 Gary O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 27-6-0 Lodge peg 68 long pole caster over groundbait skimmers
3 C Wojtyla, Bristol, 25-11-0
4 C Fox, Sensas Thyers, 20-1-0
5 C Hudson, Mosella, 17-14-0
6 J Jordan, Taunton, 17-2-0
League: 
1 M Toombs, 6pts
2 D Squires, 7

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Stepfield Lake (19 pegs)
1 James Heaps, JW Angling, 118-0-0 peg 7 pellet and maggot 12m F1s
2 Richard Chapman, MAP, 68-0-0 peg 23
3 A King, Bill’s Tackle, 65-8-0
4 K Gooderham, Browning Wickford, 61-8-0
5 R Bibbey, Coleman’s Cottage, 57-8-0
6 J Robbins, Coleman’s Cottage, 54-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (18 pegs)
1 D Wilson, Oakfield, 65-1-0
2 T Michaels, Dynamite Oakfield, 59-2-0
3 P McLoughlin, Dynamite Oakfield, 53-12-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Middle Lake (22 pegs)
1 J Attwood, Gold Valley, 110-4-0
2 N Smith, Gold Valley, 58-0-0
3 M Bond, Gold Valley, 53-8-0 

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (40 pegs)
1 Jay Martin, Dartford, 102-12-0 peg 59 pellet 14m and maggot 6m carp skimmers
2 Geoff Hughes, Ockendon Bait & Tackle, 75-4-0 peg 8 pellet 13m carp skimmers
3 T Smith, Ockendon Bait & Tackle, 70-0-0
4 J Brooks, Ockendon Bait & Tackle, 66-4-0
5 T Pritlove, Ockendon Bait & Tackle, 56-8-0
6 E Feaver, Ockendon Bait & Tackle, 54-4-0

RBL Poppy Appeal (Sun)
Bristol Avon, Keynsham - Newbridge (90 pegs)
1 Terry Ellis, Mangotsfield, 32-14-0 peg 36 Newbridge bread feeder caster and bread bream
2 Sean Townsend, Mosella Bathampton, 23-8-0 Norfolk Reeds at Newbridge groundbait feeder and long pole maggot and worm roach skimmers and two bream
3 P Knight, 18-9-0
4 B Knight, 18-0-0
5 I Currie, Sensas Nomads, 17-10-0
6 N Evans, Preston Innovations Thatcher’s, 14-12-0