South match results for Sunday September 17

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Cary & Lodge Lakes (34 pegs)
1 Charlie Dalton, Gold Valley, 165-15-0 Lodge peg 60 pellet and corn edge carp 14lb
2 Craig Edmunds, Mosella, 156-0-0
3 L Hancock, Sensas, 155-2-0
4 S Groves, London, 130-3-0
5 T Thick, Thick Baits, 127-1-0
6 N Ewers, Preston Innovations Thatcher’s, 87-5-0
Top silverfish weight: G O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 29-8-0

Bough Beech Pairs (Sun)
Bough Beech Reservoir (40 pegs)
1 Gareth Lambert, Sonubaits, 47-9-0 peg 38 groundbait feeder maggot worm bream skimmers
2 Richard Taylor, Drennan/Van Den Eynde, 29-10-0 Woody Point groundbait feeder maggot roach
3 S Ringer, Daiwa/Guru, 26-2-0
Pairs:
1 Michael Buchwalder and Gareth Lambert, 2pts (63-3-0) Gareth 47-9-0 and Michael 15-10-0
2 Brian Nesbitt and Arpad Fabian, 2 (23-0-0)
3 R Taylor and D Davies, 3

Dave Pankhurst Memorial Trophy (Sun)
River Medway, Barming (57 pegs)
1 Mark Campion, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 8-15-0 peg 65 maggot 13m and lobworm 8m roach and a 1lb 8oz perch
2 Melvyn Oakley, Maver Cardinals, 7-0-0 peg 75
3 P Humphrey, Maidstone Victory, 5-6-0
4 L Buels, Maidstone Victory, 4-14-0
5 F Brown, Browning SE, 4-11-0
6 R Thomas, Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 4-9-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (16 pegs)
1 P Asplen, Oakfield, 161-3-0
2 S Walters, Drennan Oxford, 92-8-0
3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 85-6-0

Gillingham AA Summer Shield (Sun)
Bristol Avon, Staverton (20 pegs)
1 Jack Stamp, Gillingham AA, 13-10-0 peg 4 maggot and caster over groundbait 13m roach skimmers
2 Ricky Searle, Gillingham AA, 10-4-0 Railway Bridge maggot 13m roach
3 D Sealey, Gillingham AA, 8-4-0
4 B Dukes, Garbolino Blackmore Vale MG, 7-6-0
5 J Mills, Garbolino Blackmore Vale MG, 7-2-0
6 A West, Gillingham AA, 4-9-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Middle Lake (21 pegs)
1 D Dodge, Browning Crowsports, 53-2-0
2 N Smith, Gold Valley, 42-2-0
3 D Blackwell, Basingstoke, 39-12-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (35 pegs)
1 Dean Swift, Matrix/Sonubaits, 150-14-0 peg 29 pellet shallow 14m meat 5m maggot and groundbait edge carp 9lb skimmers
2 Bill Reynolds, Guru, 150-10-0 peg 41 pellet 14m and maggot edge carp 6lb
3 R Harold, Matrix, 145-2-0
4 D Harold, Ockendon Bait & Tackle, 138-4-0
5 J Taylor, 133-4-0
6 M Hood, Ockendon Bait & Tackle, 131-2-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (11 pegs)
1 S Phung, Sniper Bros, 61-2-0
2 T Parker, Robertson’s Usual Suspects, 41-11-0
3 P Storan, Redbridge, 28-8-0

Sensas Somerset M5 Angling Autumn Teams of Four (Sun)
King’s Sedgemoor Drain (44 pegs)
1 Brian Slipper, Sensas 88 Gold, 25-000 peg 1 chopped worm and caster 13m bream skimmers hybrids
2 P Purchase, Sensas Taunton, 11-630 peg 14
3 R Kick, Somerset Angling, 8-800
4 A Winters, Chard A, 8-650
5 D Bull, Terminators, 7-900
6 L Tucker, Sensas 88 Silver, 7-840
Teams:
1 Somerset Angling, 34pts
2 Sensas 88 Gold, 33
3 Sensas Taunton, 32
4 Monkey’s Marauders, 25
jt5 Chard A, Nomads and Sensas 88 Silver, all 24
League:
1 Somerset Angling, 2pts
2 Sensas 88 Gold, 5
3 Sensas Taunton, 8
jt4 Monkey’s Marauders and Sensas 88 Silver, both 9
6 M5 Angling, 10

Upper Thames Champs (Sun)
River Thames, Radcot – Clanfield (132 pegs)
1 Brian Ballard, Radcot Old Boys, 32-7-0 waggler maggot peg 43 Clanfield waggler maggot chub
2 Steve Arthurs, Radcot Old Boys, 21-14-0 Radcot upstream maggot feeder chub
3 I Spanswick, Garbolino Blackmore Vale MG, 20-0-0
Teams:
1 Garbolino Blackmore Vale MG Gold, 106pts
2 UK Armed Forces Red, 103
3 Radcot Old Boys, 100
4 Preston Innovations Thatcher’s, 91
5 Drennan Oxford Black, 88
jt6 Sensas Smithy’s Angling Green and Drennan Oxford Blue, both 81