South match results for Sunday September 10

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Cary & Lodge Lakes (30 pegs)
1 John Martin, Tackle UK, 220-14-0 Lodge peg 69 pellet edge carp 11lb skimmers
2 B Broxton, Plymouth, 159-8-0
3 J Billett, Tip Top Tackle, 147-5-0
4 D Shaw, Mosella, 130-1-0
5 P Hardwick, Burt Baits, 128-12-0
6 I Willis, Wiltshire Angling, 102-8-0
Top silverfish weight: S Kedge, Somerset Angling, 34-5-0

Angling Trust/Canal & River Trust Canal Pairs Qualifier (Sun)
Gloucester Canal, Hempsted (34 pegs)
1 Alan Jones, Daiwa Gordon League, 38-6-0 peg 47 groundbait feeder maggot and worm bream skimmers
2 Jake Fowles, Match Fishing Magazine, 20-2-0 peg 50 maggot over groundbait 13m down edge skimmers
3 C Vallender, Sensas Lobby’s Tackle, 19-12-0
4 M Withey, Sensas Nomads, 17-3-0
5 I Didcote, Garbolino/Dynamite Baits, 16-2-0
6 A Price, Sensas Lobby’s Tackle, 15-2-0
Pairs:
1 Alan Jones and Phil Bendall, 29pts
2 Steve Saunders and Mick Withey, 28
3 D Jones and T Potter, 26 (26-3-0)
4 M Treasure and J Fowles, 26 (25-4-0)
5 C Vallender and A Pollard, 26 (25-0-0)
6 L Stone and I Didcote, 23

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Pathfield Lake (29 pegs)
1 Alan Lee, Bill’s Tackle, 72-8-0 peg 10 pellet 13m and maggot edge carp 8lb F1s
2 Gavin Bridge, Browning Wickford, 67-8-0 peg 1
3 B Mansfield, Coleman’s Cottage, 62-8-0
4 T Martin, Coleman’s Cottage, 52-0-0
5 P Cooper, Dynamite Baits, 48-8-0
6 C Truslove, Coleman’s Cottage, 47-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (17 pegs)
1 Gary Thorpe, GOT Baits, 132-13-0 peg 35 bomb pellet and meat edge carp F1s
2 Neil Reid, Oakfield, 99-10-0 peg 8
3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 97-11-0
4 B Hutchings, Littlemore AS, 96-6-0
5 J Arthur, Drennan, 93-12-0
6 D Hoare, Oakfield, 93-6-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (21 pegs)
1 M Eves, Ringer Baits, 197-12-0
2 A Blunt, British Airways, 193-0-0
3 C Dalton, Gold Valley, 184-0-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (28 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 169-13-0 peg 44 Method feeder pellet and maggot and groundbait edge carp 9lb skimmers
2 Will Reynolds, Guru, 169-12-0 peg 52 pellet 14.5m carp 7lb
3 D Harold, Ockendon Bait & Tackle, 129-0-0
4 B Ryley, Ockendon Bait & Tackle, 125-12-0
5 G Dack, Marukyu, 118-2-0
6 B Reynolds, Guru, 116-12-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (11 pegs)
1 S Phung, Sniper Bros, 34-8-0
2 M Phung, Sniper Bros, 29-5-0
3 P Ali, Redbridge, 26-7-0

Tom Newell Memorial Shield (Sun)
Acorn Fishery, Paddock Lake (20 pegs)
1 Darren North, Bristol PSV, 169-10-0 peg 1 corn edge carp
2 Alan Smith, South West Over 50’s, 141-2-0 peg 9 pellet edge carp
3 T Bethell, South West Over 50’s, 107-13-0
4 R Eley, South West Over 50’s, 89-5-0
5 M Chapman, South West Over 50’s, 82-0-0
6 E Wynne, South West Over 50’s, 71-5-0
Top silverfish weight: M Chapman, South West Over 50’s, 5-9-0

Sensas Commercial House Winter League (Sun)
Bristol Avon, Swinford – Fry’s (54 pegs)
1 Glenn Calvert, Maver, 21-15-0 peg A3 Swinford groundbait feeder worm bream skimmers
2 Liam Braddell, Preston Innovations Thatcher’s A, 18-8-0 peg A9 Swinford groundbait feeder and flat float 14.5m worm over groundbait skimmers 12oz
3 C Branson, Sensas Nomads, 15-11-0
4 A Cranston, Preston Innovations Thatcher’s B, 14-15-0
5 A Ottaway, Preston Innovations Thatcher’s B, 14-2-0
6 D Gilman, Mosella Bathampton A, 14-1-0
A division teams:
1 Preston Innovations Thatcher’s B, 25pts
2 Preston Innovations Thatcher’s A, 22
3 Mosella Bathampton A, 19
4 Mosella Bathampton B, 15
5 DW Builders 9                        
B division teams:
1 Maver, 17.5pts
jt2 Sensas Nomads and Stand & Deliver Promotions, both 15
4 M&N Electrical, 12.5

Swan Open (Sun)
River Thames, Grafham Lock – Clanfield (60 pegs)
1 Alistair Foreshaw, Clanfield Superteam, 15-4-0 Radcot blockhouse maggot over groundbait 6m to hand roach
2 Troy Weaver, Daiwa Gordon League, 13-9-0 Radcot upstream maggot over groundbait 14.5m roach
3 A Brown, Isis, 12-8-0
4 M Taylor, Clanfield Superteam, 10-14-0