South match results for Sunday October 8

Angling Trust Avon Valley Winter League Practice (Sun)
Basingstoke Canal, Chequers - Fox & Hounds (45 pegs)
1 Richard Hicks, Tubertini South, 11-11-0 Malthouse Bridge breadpunch 11m roach and a perch!
2 Anthony Flint, Drennan Bordon Angling Centre, 8-5-0 breadpunch 12m roach skimmers
3 D Self, Homestores Mosella, 7-9-0
4 A Gregory, Drennan Bordon Angling Centre, 7-1-0
5 M Goddard, Daiwa Dorking, 6-9-8
6 M Ellyatt, Drennan Bordon Angling Centre, 6-7-0

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sun)
River Medway, Barming (43 pegs)
1 Gary Fuller, 7-4-0 peg 63 maggot 13m and waggler roach chublets
2 Steve Palmer, Maver Cardinals, 5-9-0 peg 55
3 Tony Marshall, 5-5-0
4 M Nowicki, Garbolino Blackmore Vale MG, 5-2-0
5 D Luker, Maidstone Victory, 4-14-0
6 J Saunders, Wantsum AA, 4-8-0
Qualifiers: S Colwell, P Dent and G Fuller

Angling Trust South West Winter League (Sun)
Bristol Avon (40 pegs)
1 Warren Bates, Mosella Bathampton, 13-11-0 maggot and worm 14m roach and a 6lb bream
2 Paul Elmes, Sensas Nomads, 12-7-0
3 M Harper, Preston Innovations Thatcher’s, 11-0-0
4 M Challenger, Bathampton, 9-3-0
5 A Curry, M&N Electrical, 9-1-0
6 M Wippit-Williams, Sensas Nomads, 8-11-0
Teams:
1 Mosella Bathampton, 31pts
2 Sensas Nomads, 28
3 Preston Innovations Thatcher’s, 25
4 Die Hards, 23
5 M&N Electrical, 13
League:
1 Mosella Bathampton, 3pts
2 Preston Innovations Thatcher’s, 4
3 Sensas Nomads, 5
4 Die Hards, 8
5 M&N Electrial, 10

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Cary Lake (19 pegs)
1 C Davis, Bristol, 205-6-0
2 J Billett, Bait-Tech Viaduct, 159-8-0
3 S Shaw, Mosella, 154-8-0
Top silverfish weight: J Bradford, Viaduct, 17-4-0

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Stepfield Lake (13 pegs)
1 C Nada, Browning Wickford, 91-0-0
1 T Martin, Coleman’s Cottage, 91-0-0
3 P Cooper, Dynamite Baits, 88-0-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (17 pegs)
1 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 179-13-0
2 A Hayle, Oakfield, 119-15-0
3 G Thorpe, GOT Baits, 119-5-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Middle, Gold & Syndicate Lakes (38 pegs)
1 Paul Hiller, Daiwa Dorking, 164-0-0 peg 47 Gold waggler and bomb pellet carp 8lb skimmers
2 John Budd, Willinghurst, 143-0-0
3 P Franklin, Guildford Bait-Tech 127-0-0
4 L Humphries, Old Boys, 100-0-0
5 M Illingworth, Hansford’s, 102-0-0
6 O Tilley, Arun MG, 94-0-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (37 pegs)
1 Bill Reynolds, Guru, 161-8-0 peg 98 meat edge carp 9lb
2 Ross Harold, Matrix, 119-4-0 peg 11 pellet 13m maggot and groundbait edge carp 7lb
3 G Dack, Marukyu, 118-8-0
jt4 M Hood, Ockendon Bait & Tackle and A Tuck, Angling Direct Suffolk, both 102-0-0
6 D Swift, Matrix/Sonubaits, 99-10-0

Oxford DAA (Sun)
River Thames, Medley (40 pegs)
1 Gary Pook, Daiwa Dorking, 19-2-0 Channel section maggot over groundbait 13m roach perch
2 Carl Eland, Drennan Oxford, 18-12-0 Medley bottom end worm 9m and caster 13m perch 2lb roach
3 S Townsend, Drennan Oxford, 17-5-0
jt4 J Beesley and T Hobbs, both Drennan Oxford, both 16-12-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (10 pegs)
1 G Bullock, Redbridge Terrapins, 46-4-0
2 S Crawley, Robbo’s, 28-10-0
3 G Penny, Hollow Angling/Pro-Master, 26-14-0

Sensas M5 Somerset Autumn League (Sun)
King’s Sedgemoor Drain (44 pegs)
1 Brian Slipper, Sensas Gold, 10-680 peg 21 caster 14m roach skimmers
2 Nicky Collins, Sensas M5 Angling, 8-950 peg 20
3 A Dunn, Chard A, 8-640
4 T Goodland, Somerset Angling, 8-500
Teams:
1 Sensas 88 Gold, 37pts
2 Chard B, 31
jt3 Sensas M5 Angling and Somerset Angling, both 29
5 Sensas Taunton, 27
jt6 Langport Nomads and Chard A, both 24
League:
1 Somerset Angling, 7pts
2 Sensas 88 Gold, 10
3 Sensas Taunton, 15
jt4 Sensas M5 Angling and Monkey’s Marauders, both 20
6 Sensas 88 Silver, 23

Wessex Winter League (Sun)
Upper River Thames (30 pegs)
1 J Williams, Swindon Isis B, 6-1-0
2 G Bayliss, Swindon Isis C, 5-10-0
3 C Allan, Radcot, 5-6-0
Teams:
1 Radcot, 23pts
2 Pewsey AA, 21
3 Swindon Isis B, 17
League:
1 Radcot, 19pts
2 Pewsey AA, 41
3 Swindon Isis A, 35