South match results for Sunday May 7

Bait-Tech Viaduct Fishery Spring League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (56 pegs)
1 Dan Squires, Sensas M5 Angling, 217-12-0 peg 119 Campbell pellet 14.5m and edge carp 11lb skimmers
2 Mark Wynn, Colmic South West, 200-15-0 peg 110 Campbell pellet shallow 14.5m carp 9lb
3 B Giles, Milo, 183-2-0
4 C Edmunds, Mosella, 181-10-0
5 J Billett, Bait-Tech Viaduct, 174-11-0
6 N Ewers, Preston Innovations Thatcher’s, 136-2-0.

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Stepfield Lake (15 pegs)
1 A Lee, Bill’s Tackle, 149-0-0
2 F Thomas, Browning Wickford, 145-0-0
3 C Nada, Browning Wickford, 130-0-0

Daiwa Gordon League Spring League (Sun)
Gloucester Canal, Splatt & Purton (64 pegs)
1 Alan Jones, Daiwa Gordon League Gold, 86-10-0 peg 633 Splatt groundbait feeder worm and maggot 14m bream skimmers
2 Mark Treasure, Daiwa Gordon League Red, 83-7-0 peg 629 Splatt groundbait feeder worm and maggot 14m bream skimmers
3 M Nowicki, Garbolino Blackmore Vale MG, 60-13-0
4 L Stone, Misfits, 58-1-0
5 P Bishop, Mix & Match, 48-15-0
6 M Hook, Harescombe, 46-8-0
Teams:
1 Daiwa Gordon League Red, 48pts
2 Sensas Strike, 43
3 Misfits, 37 (weight)
4 Mix & Match, 37 (weight)
5 Sensas Lobby’s Tackle, 37
4 Harsecombe, 35
League:
1 Daiwa Gordon League Red, 135pts
2 Misfits, 113
3 Preston Innovations Thatcher’s, 110
4 Sensas Strike, 103 (section countback)
5 Sensas Lobby’s Tackle, 103
6 Sensas 88, 100

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (16 pegs)
1 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 90-5-0
2 D Stratfull, Dynamite Oakfield, 73-1-0
3 T Michaels, Dynamite Oakfield, 67-3-0

Gillingham AA (Sun)
Todber Manor Fisheries, Hillview Lake (28 pegs)
1 Steve Nadin, Garbolino Blackmore Vale MG, 121-0-0 peg 53 pellet 6m and corn edge carp 12lb
2 Jack Stamp, Gillingham AA, 100-2-0 Method feeder meat carp 16lb
3 B Dukes, Garbolino Blackmore Vale MG, 95-4-0
4 N Collins, Sensas/Garbolino Blackmore Vale MG, 74-4-0
5 R Fripp, Gillingham AA, 64-6-0
6 M Hunt, Gillingham AA, 53-4-0
Top silverfish weight: J Candy, Todber Manor, 41-4-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (17 pegs)
1 L Humphreys, Old Boys, 88-6-0
2 D Seward, Dell’s, 87-0-0
3 A Blunt, Gold Valley, 57-4-0

Milton Keynes AA Spring League (Sun)
Grand Union Canal (56 pegs)
1 Sam Merry, Tackle & Bates, 10-14-0 pinkie over groundbait 13m skimmers roach
2 P Chapman, End Peg, 10-1-0
3 T Salczynski, Drennan Oxford, 9-1-0
Teams:
1 End Peg, 12 pts (weight)
2 Preston Innovations Black Horse, 12
3 Drennan Oxford, 13

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (41 pegs)
1 Dave Harold, Ockendon Bait & Tackle, 110-0-0 peg 74 meat shallow in scum 11m carp 3lb
2 Steve Mould, Ockendon Bait & Tackle, 100-12-0 peg 98 pellet across and track carp 5lb
3 A Tuck, Angling Direct Suffolk, 64-14-0
4 G Burton, Ockendon Bait & Tackle, 64-5-0
5 S Spooner, Maver Cardinals, 59-8-0
6 I Nash, Ockendon Bait & Tackle, 58-4-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (14 pegs)
1 S Phung, Sniper Bros 49-12-0
2 P Storan, Redbridge, 45-0-0
3 R Dean, Burt Baits, 31-10-0

Summerhayes Fishery Rover (Sun)
All lakes (21 pegs)
1 Gabriel Skarba, Mosella, 183-8-0 peg 1 Sellicks edge meat carp
2 Roy Hughes, Summerhayes, 105-12-0 peg 21 Sellicks paste 6m carp
3 J White, Summerhayes, 83-9-0
4 A Jones, Summerhayes, 83-6-0
5 B Hopping, Summerhayes, 79-6-0
6 D Chidzoy, Summerhayes, 71-9-0