South match results for Sunday March 5

Bait-Tech Viaduct Fishery Teams of Five (Sun)
All lakes (95 pegs)
1 Lee Wherritt, Natural Talent, 116-0-0 Campbell Lake peg 127 bomb meat carp
2 Clayton Hudson, Future Network, 110-14-0 Campbell Lake peg 113 bomb popped-up bread carp
3 P Greenwood, M5 Angling, 106-15-0
4 J Knight, Somerset Angling, 103-0-0
5 R Mills, Loaded Maggot, 101-11-0
6 G Reynolds, Viaduct All-Stars, 99-4-0
Top silverfish weight: A Power, Preston Innovations, 32-11-0
Teams:
1 Natural Talent, 70pts
2 Preston Innovations Thatcher’s Vets, 67
3 Mosella Bathampton, 64
4 Silver Fox, 62
5 Colmic SW, 59
6 Somerset Angling, 58
Final league:
1 Natural Talent, 324pts
2 Preston Innovations Thatcher’s Vets, 320
3 Frenzee SW, 294
4 Mosella Bathampton, 293
5 Somerset Angling, 281
6 M5 Angling, 276

Coleman’s Cottage Fishery Spring League (Sun)
All lakes (77 pegs)
1 Adam Southgate, Sensas Oakwood Angling, 73-0-0 peg 12 Copse dobbed bread and maggot 13m carp
2 Rob Heath, Chestnut Pool, 68-0-0 peg 23 Stepfield pellet and maggot 14.5m F1s carp
3 T Curd, MAP/Bait-Tech, 63-0-0
4 M Brown, Browning Wickford, 59-12-0
5 J Collins, Preston Innovations, 56-0-0
6 G Hollick, Coleman’s Bait & Tackle, 52-12-0

Drennan Lake John Winter League (Sun)
Top Lake (28 pegs)
1 Graham Baker, Robbo’s, 44-12-0 peg 10 pellet 6m bream skimmers tench
2 Paul Solen, Lake John, 38-8-0 peg 35
3 B Everitt, Lake John, 35-0-0
3 M Amos, Lake John, 35-0-0
5 P Grant, Redbridge Lakes, 30-12-0
6 C Vandervliet, Drennan/Bait-Tech, 30-4-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Gold Lake (21 pegs)
1 M Bond, Gold Valley, 35-0-0
2 M Hayes, Medway Tackle, 34-0-0
3 S Gent, Gold Valley, 30-12-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (40 pegs)
1 Kev Attreed, Ockendon Bait & Tackle, 124-10-0 peg 99 meat 6m and edge carp 8lb
2 Tony Smith, Ockendon Bait & Tackle, 99-2-0 peg 13
3 J Brooks, Ockendon Bait & Tackle, 88-6-0
4 A Tuck, Angling Direct Suffolk, 80-8-0
5 I Hutchinson, Ockendon Bait & Tackle, 64-0-0
6 R Jones, Andy’s Mob, 61-8-0 

Pewsey AA Teams of Four (Sun)
Kennet & Avon Canal, Pewsey (36 pegs)
1 Graham Blunt, Browning Andover MG, 4-15-0 chopped worm and caster 13m skimmers perch
2 B Dukes, Garbolino Blackmore Vale MG, 4-11-0
3 J Dewberry, Browning Andover MG, 4-7-0
4 M Berntsen, Garbolino Blackmore Vale MG, 4-5-0
5 G Tappenden, Homestores Mosella, 4-4-0
6 L Furnaway, Browning Andover MG, 3-14-8
Teams:
1 Garbolino Blackmore Vale MG, 33pts
2 Browning Andover MG, 29
3 Preston Innovations Thatcher’s, 22
4 Homestores Mosella, 21
Final league:
1 Garbolino Blackmore Vale MG, 115pts
2 Preston Innovations Thatcher’s, 106
3 Drennan Oxford, 95
4 Homestores Mosella, 91