South match results for Sunday June 4


Bait-Tech Viaduct Fishery Spring League (Sun)
Campbell & Cary Lakes (54 pegs)
1 Steve Tucker, Garbolino/Bait-Tech, 219-12-0 Campbell peg 118 pellet 6m carp 12lb skimmers
2 Mark Hayman, Exeter, 195-2-0 Campbell peg 111 bomb pellet carp 9lb skimmers
3 M Wynne, Colmic South West, 174-11-0
4 C Edmunds, Mosella, 170-11-0
5 M Preston, Colmic, 167-2-0
6 D Bull, Bait-Tech Viaduct, 160-14-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery Summer Festival (Sat & Sun)
Red Kite & Swallow Lakes (28 pegs)
Day one result:
1 Gary Thorpe, GOT Baits, 221-2-0 peg 10 Red Kite caster shallow 14.5m F1s
2 Steve Walters, Drennan, 176-9-0
3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 163-10-0
4 P Hanlon, Oakfield, 146-3-0
5 M Pollard, Matrix/Dynamite Baits/Stanjay Tackle, 140-11-0
6 B Hutchings, Littlemore AS, 118-8-0
Day two result:
1 Gary Thorpe, GOT Baits, 180-12-0 Swallow peg 24 caster and worm shallow 14.5m carp
2 Ian Edwards, Oakfield, 147-12-0
3 S Page, Drennan Oxford, 141-15-0
4 R Ives, Ernest Turner, 116-9-0
5 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 96-13-0
6 S Walters, Drennan Oxford, 86-7-0
Overall result:
1 Gary Thorpe, GOT Baits, 2pts (401-14-0)
2 Dave Williamson, Drennan RAF, 2 (131-14-0)
3 S Page, Drennan Oxford, 3
4 S Walters, Drennan Oxford, 4
5 I Edwards, Oakfield, 5

Gold Valley Lakes (Sun)
Middle Lake (14 pegs)
1 G Hellier, Gold Valley, 81-8-0
2 N Smith, Gold Valley, 68-10-0
3 J Light, Gold Valley, 59-4-0

Milton Keynes AA Spring League (Sun)
Grand Union Canal, Milton Keynes (52 pegs)
1 Ian Mills, End Peg, 7-6-0 peg 135 pinkie and worm 14m and 11m skimmers roach
2 S Davies, Browning Northants, 5-7-0
3 D Tebbitts, Lake’s Lane Lads, 5-5-0
Teams:
1 Browning Northants Grey, 11pts
2 Lake’s Lane Lads, 15
3 Maver Milton Keynes, 19
Final league:
1 Preston Innovations Black Horse, 78pts
2 Lake’s Lane Lads, 91
3 End Peg, 95

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (50 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 175-8-0 peg 95 pellet shallow 14.5m and maggot and groundbait edge carp 8lb
2 Steve James Ockendon Bait & Tackle 140-8-0 peg 65 meat 14m and maggot and groundbait edge carp 9lb
3 W Reynolds, Guru, 125-8-0
4 M Higginbottom, Ockendon Bait & Tackle, 105-4-0
5 D Swift, Matrix, 102-0-0
6 B Lucas, Puddledock Farm, 97-4-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (27 pegs)
1 San Phung, Sniper Bros, 40-1-0 Lake Cuthbert maggot 14.5m ide skimmers
2 Paul Hyde, Browning Wickford, 31-7-0
3 G Bullock Redbridge Terrapins, 23-4-0
4 M Phung Sniper Bros, 19-14-0
5 M Brown, Redbridge 18-10-0
6 G Miller, Maver/Bait-Tech, 16-13-0

Todber Manor Fisheries (Sun)
Hill View & Ash Lakes (34 pegs)
1 Jack Stamp, Gillingham AA, 154-0-0 peg 65 Ash Method feeder and 14.5m pellet carp 5lb
2 Scott Russell, Tackle UK, 145-6-0 peg 54 Hill View
3 B Dukes, Garbolino Blackmore Vale MG, 135-12-0
4 S Puddy, Frenzee/Marukyu, 125-12-0
5 P Greenwood, Bait-Tech Viaduct, 125-8-0