South match results for Sunday January 29

Bait-Tech Viaduct Fishery Winter League (Sun)
All lakes (95 pegs)
1 Richard Ahearne, Frenzee SW, 143-2-0 Lodge peg 53 waggler corn carp
2 Steve Seagar, Maver, 131-14-0 Campbell peg 119 bread 14.5m carp
3 J Radford, Viaduct All-Stars, 119-12-0
4 A Neal, Natural Talent, 119-11-0
5 S Tucker, Preston Innovations Thatcher’s, 113-4-0
6 C Edmonds, Mosella Bathampton, 92-14-0
Top silverfish weight: D Romaine, Viaduct, 24-8-0
Teams:
1 Colmic SW, 69pts
2 Viaduct All-Stars, 68
3 Natural Talent, 67
jt4 Preston Innovations Thatcher’s and Mosella Bathampton, both 63
League:
1 Colmic SW, 128pts
2 Preston Innovations Thatcher’s Vets, 124
3 Natural Talent, 121
4 Frenzee SW, 124

Bob Warden Memorial (Sun)
Kennet & Avon Canal, Garage Pond - Bathampton (26 pegs)
1 Mike Goodhind, M&N Electrical, 11-9-0 Horseshoe Pond breadpunch 5m and red maggot 13m roach skimmers
2 Carl Steffan, Preston Innovations Black Horse, 10-12-0 Garage Pond breadpunch 6m and pinkie 11m roach
3 N Evans, Preston Innovations Thatcher’s 8-11-0
4 T Gilbert, Preston Innovations Thatcher’s 8-6-0
5 J Surmon, Stand & Deliver Promotions 8-2-0

Coleman’s Cottage Fishery Spring League (Sun)
All lakes (74 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 41-0-0 peg 7 Stepfield pellet 5m and maggot 14m F1s
2 Kim Hollick, Browning Wickford, 39-8-0 peg 16 Pathfield dobbed bread and maggot 14m carp F1s
3 W Candy, Coleman’s Cottage, 30-4-0
4 P Cooper, Dynamite Baits, 29-0-0
5 G Bridge, Browning Wickford, 28-0-0
6 J Thompson, Cross Drove, 27-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Brook & Red Kite Lakes (10 pegs)
1 R Young, Dynamite Oakfield, 3-4-0
2 B Eddy, Dynamite Oakfield, 2-5-0
3 D Askew, Oakfield, 2-2-0

Lake John (Sun)
Top Lake (18 pegs)
1 Bill Marriner, Sensas Oakwood Angling, 36-8-0 peg 30 maggot 12m skimmers bream roach
2 Dave Bates, Lake John, 35-0-0 peg 13
3 B Jarvis, Lake John/Pro-Master, 33-8-0
4 G Baker, Robbo’s, 29-4-0
5 C Vandervliet, Drennan/Bait-Tech, 28-12-0
6 R Dean, Lake John, 22-0-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (30 pegs)
1 Steve Mould, Ockendon Bait & Tackle, 76-2-0 peg 23 double maggot 6m carp
2 Colin Darran, Brunwick Bros AS, 17-0-0 peg 61 maggot 8m skimmers
3 M Higginbottom, Ockendon Bait & Tackle, 14-14-0
4 J Dean, Ockendon Bait & Tackle, 13-10-0
jt5 M Miles, Ockendon Bait & Tackle and D Swift, Matrix/Sonubaits, both 10-2-0

Rushmoor League (Sun)
Gold Valley Lakes, all lakes (55 pegs)
1 Nick Crabbe, Spring Lakes, 47-10-0 peg 118 Syndicate bomb pop-ups carp
2 Mark Johnson, Apollo Guildford MG, 44-0-0
3 R Beal, Blackwater, 36-7-0
4 G Barbato, Apollo Guildford MG, 36-0-0
5 P Arnold, Gold Valley, 27-9-0
6 P Garrett, Daiwa, 24-14-0
Teams:
1 Apollo Guildford MG, 125-4-0
2 Daiwa, 104-2-0
3 Spring Lakes, 85-3-0
League:
1 Apollo Guildford MG, 5pts
2 Daiwa, 10
3 Spring Lakes, 11

Slough House Lake Silverfish Series (Sun)
Bulphan (23 pegs)
1 Steve O'Rourke, Nash Bait, 27-4-0 peg 8 pellet 14m skimmers bream
2 Jock Wilson, Oakwood Angling, 23-8-0 peg 31 maggot over groundbait 14m skimmers bream
3 D Whitmore, Oakwood Angling, 22-4-0
4 P Vasey, Matrix Image, 21-10-0