South match results for week commencing 01.08.16

MONDAY

White Acres Gold Residents (Mon)
Twin Oaks Lake (31 pegs)
1 Bill Pitman, White Acres, 155-12-0 peg 19 Method feeder pellet carp
2 Mark Bower, Ginner’s Young Guns, 151-14-0 peg 17 pellet 5m carp
3 K Pentland, Woodland Tackle, 143-6-0
4 S Watson, Rive, 136-0-0
5 C Greenwood, Burnley, 133-2-0
6 T Gilbert, Preston Innovations, 132-2-0


TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (17 pegs)
1 Pemb Wrighting, Guru/Bag ‘Em Baits, 301-8-0 peg 9 maggot shallow 8m and edge F1s
2 Clive Nada, Browning Wickford, 226-8-0 peg 5
3 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 174-0-0
4 F Thomas, Browning Wickford, 159-12-0
5 T Day, Coleman’s Bait & Tackle, 156-8-0
6 L Hart, Coleman’s Cottage, 143-0-0


WEDNESDAY

Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (15 pegs)
1 Pete Alland, Dynamite Oakfield, 100-4-0 peg 27 paste carp F1s
2 I Graham, J&K Tackle, 93-10-0
3 R Wall, Dynamite Oakfield, 90-11-0
4 B Eddy, Dynamite Oakfield, 89-10-0
5 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 84-14-0
6 B Alderm Dynamite Oakfield, 80-14-0

Puddledock Farm (Weds)
Snake Lake (29 pegs)
1 Micky Hood, Ockendon Bait & Tackle, 184-2-0 peg 10 banded pellet 14m and 5m carp 9lb
2 Kevin Miles, Ockendon Bait & Tackle, 180-8-0 peg 86 banded pellet 14m carp 7lb
3 D Harrold, Ockendon Bait & Tackle, 174-8-0
4 R Harrold, Matrix, 162-8-0

White Acres Bronze Residents (Weds)
Twin Oaks Lake (23 pegs)
1 Steve Billups, Rotherham, 167-5-0 peg 16 pellet feeder and corn edge carp
2 Connor Edwards, Border Fishery, 151-10-0 peg 14 pellet feeder and paste 5m carp
3 D Jennings, Crewe, 146-8-0
4 E Mavers, Burt Baits, 129-2-0
5 A Swarbrick, Bamber Bridge, 128-4-0
6 H Swarbrick, Bamber Bridge, 90-8-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Lodge Lakes (35 pegs)
1 Roy Worth, Tackle UK, 213-10-0 peg 131 Campbell bomb pellet carp 9lb
2 Scott Russell, Tackle UK, 161-10-0 peg 112 Campbell long pole pellet shallow and edge pellet carp 12lb
3 S Shaw, Mosella, 145-11-0
4 A Jeffery, Avon Angling, 140-9-0
5 D White, Garbolino, 116-13-0
6 N Gaff, Drennan Bordon Angling, 106-6-0
Top silverfish weight: P Bailey, Westinhouse, 42-3-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (12 pegs)
1 C Nada, Browning Wickford, 180-8-0
2 F Thomas, Browning Wickford, 171-0-0
3 T Day, Coleman’s Bait & Tackle, 157-8-0

White Acres Residents Rover (Thurs)
All lakes (45 pegs)
1 John Barnes, Albion AC, 152-0-0 peg 12 Canal bread edge carp
2 Andy Greenwood, Burnley, 146-10-0 peg 45 Pollawyn long pole pellet shallow carp
3 J Worthington, Standish Sharks, 136-12-0
4 M Bower, White Acres, 120-15-0
5 B Hancock, Blake Hall, 116-7-0
6 S Watson, Rive, 112-13-0
Top lady: K Sellers, 45-4-0
Top junior: B Paul, 48-1-0   


SATURDAY

Gold Valley Lakes
Gold Lake (16 pegs)
1 C Dalton, Gold Valley, 115-12-0
2 M Burroughs, Gold Valley, 96-4-0
3 M Bond, Bracknell Herons, 86-8-0

Redbridge Lakes
Both lakes (12 pegs)
1 Billy Everitt, Redbridge Lakes, 65-10-0 Peg 11
2 G Penny, Hollow Promaster, 60-6-0
3 G Baker, Hollow, Robbos, 57-6-0
4 R Carr, Drennan England, 36-4-0
5 B Davis, Browning Wickford, 31-3-0


SUNDAY

Bait Tech Viaduct Fishery
Cary Lake (19 pegs)
1 J Billitt, Viaduct, 182-9-0
2 G Gronow, South Wales, 149-14-0
3 N Sterry, Legacy Tackle Fab Trays, 114-3-0
Top Silvers: C Barrow, 25-11-0

Gold Valley Lakes
Bungalow Lake (13 pegs)
1 M Funnell, Kennet Ospreys, 67-2-0
2 M Dominey, Newbury, 58-8-0
3 J Budd, Willinghurst Nomads, 55-4-0

Redbridge Lakes
Both lakes (18 pegs)
1 Paul Hyde, Browning Wickford, 37-8-0 peg 7
2 S Phung, Snipers, 34-0-0
3 G Bullock, Redbridge Terrapins 28-12-0
4 F Haskett, Oakwood, 25-8-0
5 J Davis, Oakwood Sensas, 21-12-0
6 M Phung, Snipers, 20-04-0