South match results for week commencing 25.07.16

MONDAY

White Acres Gold Residents (Mon)
Twin Oaks Lake (21 pegs)
1 Tony Oatley, Burt Baits, 128-4-0 peg 18 pellet feeder carp
2 Martin Wheeler, Woodland Tackle, 125-10-0 peg 16 bomb and pellet and pellet shallow 14m carp
3 S Atkins, Matric AC, 117-12-0
4 R Lawson, Matrix Total Angling, 99-10-0
5 M Sheppard, Lee Mark MG, 86-8-0
6 S Paul, South Cerney AC, 84-13-0


TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (18 pegs)
1 Gavin Bridge, Browning Wickford, 188-0-0 peg 5 long pole pellet shallow carp F1s
2 Pemb Wrighting, Guru/Bag ‘Em Baits, 178-12-0 peg 14
3 J Dodkins, Coleman’s Bait & Tackle, 171-8-0
4 M Brown, Browning Wickford, 162-8-0
5 T Day, Coleman’s Bait & Tackle, 154-0-0
6 L Hawkins, Coleman’s Cottage, 149-8-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (15 pegs)
1 I Graham, J&K Tackle, 96-7-0
2 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 89-11-0
3 S Trevelyan, JET, 76-9-0

Framfield Fishery (Weds)
Spring Lake (18 pegs)
1 Pete Allen, Framfield, 521-14-0 peg 41 paste 5m and edge carp 10lb
2 Nick Allen, Framfield, 278-7-0 peg 71
3 K Harper, Warlingham, 252-15-0
4 B Scott, Hemming’s Tackle, 208-7-0
5 J Mott, Faulkner’s, 176-13-0
6 M Powell, British Gas, 84-13-0

Maidstone Victory (Weds)
Mote Park (22 pegs)
1 Geoff Vallance, Preston Innovations Delcac, 57-2-0 Method feeder pellet bream
2 Les King, Edenbridge AS, 35-4-0 groundbait feeder worm bream
3 F Brown, Browning SE, 30-13-0
4 G Mitchell, Maidstone Victory, 26-6-0
5 P Hamlyn, Delcac Old Boys, 25-2-0
6 K Pack, West Malling Angling, 23-3-0 

Puddledock Farm (Weds)
Snake Lake (24 pegs)
1 Andrew Farley, Brightlingsea, 303-8-0 peg 81 paste edge carp 14lb
2 Micky Hood, Ockendon Bait & Tackle, 134-0-0 peg 70
2 Ross Harold, Matrix, 134-0-0 peg 54
4 J Brooks, Ockendon Bait & Tackle, 127-2-0

White Acres Bronze Residents (Weds)
Twin Oaks Lake (25 pegs)
1 Matt Bunting, Dersingham AC, 99-3-0 peg 17 pellet feeder carp
2 Robert Orton, Oxford PAC, 96-10-0 peg 5 bomb pellet and pellet feeder carp
3 B Paul, South Cerney AC, 92-6-0
4 B Flounders, Billingham AC, 85-2-0
5 A Ormerod, Ashton Angling Supplies, 71-14-0
6 T Morning, White Acres, 61-13-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Lodge & Match Lakes (28 pegs)
1 Scott Russell, Tackle UK, 120-2-0 peg 53 Lodge pole pellet edge and long pole
2 Neil Adcock, 100-10-0 peg 64 Lodge pellet edge
3 D Mason, Bill’s Tackle, 94-2-0
Top silverfish weight: A Jeffrey, Avon Angling, 43-5-0
 
Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (12 pegs)
1 T Martin, Coleman’s Cottage, 168-0-0
2 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 155-8-0
3 C Nada, Browning Wickford, 111-0-0

White Acres Residents Rover (Thurs)
All lakes (45 pegs)
1 Steve Atkins, Matrix, 119-6-0 peg 27 Twin Oaks Method feeder pellet and paste edge carp
2 Angela Mavers, Burt Baits, 116-8-0 peg 4 Eery pellet 5m carp
3 D Jennings, Crewe, 115-15-0
4 E Mavers, Burt Baits, 104-4-0
5 D Jennings, White Acres, 96-8-0
6 M Bunting, Dersingham AC, 82-6-0
Top lady: A Paul, 78-0-0
Top junior: B Paul, 90-8-0


SATURDAY

Angling Trust/Canals & Rivers Trust Canal Pairs Qualifier (Sat)
Grand Union Canal, Aylesbury Arm (48 pegs)
1 Rob Durrant, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Match Pack, 21-14-0 long pole chopped worm and caster bream perch
2 Les Hills, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Match Pack, 11-11-0
3 S Davis, West Malling Angling, 11-8-0
Qualifiers: 
1 G Smith and L Newsom, 96pts
2 D Stoddard and A Allday, 94
3 S Davis and P Speakman, 90
4 L Hills and S Gunner, 88
5 R Durrant and P Durrant, 84

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Brook & Red Kite Lakes (27 pegs)
1 Stefan Trevelyan, JET, 113-6-0 peg 32 Red Kite maggot edge carp 10lb F1s 5lb
2 Dave Wilson, Oakfield, 110-12-0
3 D Stratfull, Dynamite Oakfield, 81-1-0
4 P Alland, Dynamite Oakfield, 75-1-0
5 I Graham, J&K Tackle, 68-0-0
6 J Wigg, Dynamite Oakfield, 66-6-0

Gold Valley Lakes (Sat)
Syndicate Lake (18 pegs)
1 A Burrows, Tubertini South, 85-12-0
2 C Dalton, Gold Valley, 85-2-0
3 L Neale, Gold Valley, 70-0-0 

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (14 pegs)
1 G Penny, Hollow Angling/Pro-Master, 44-1-0
2 G Bullock, Redbridge Terrapins, 41-8-0
3 D Carr, Drennan, 41-04-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (19 pegs)
1 Bernie Fraser, Colmean’s Cottage, 349-0-0 peg 4 pellet edge carp 13lb
2 Andrew Farley, Brightlingsea, 346-0-0 peg 58 meat edge carp 12lb
3 A Roberts, Gorilla Angling Products, 309-8-0
4 B Townley, SSP Tyler’s Common, 286-0-0
5 R Pisano, Galleywood, 256-8-0
6 G Manoli, Angling Direct, 234-8-0

Summerhayes Fishery (Sat)
Sellicks & Longs Lakes (28 pegs) 
1 Martin Haddicott, Summerhayes, 222-11-0 peg 6 Sellicks meat 14m and edge carp 9lb
2 Scott Russell, Tackle UK, 155-4-0 peg 21 Sellicks pellet shallow 16m carp 8lb
3 B Hopping, Summerhayes, 147-6-0
4 M Le Haye, Summerhayes, 93-11-0
5 G Lennox, Summerhayes, 80-11-0
6 J Jones, Summerhayes, 72-4-0


SUNDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Sun) 
Pathfield Lake (18 pegs)
1 Clive Nada, Browning Wickford, 157-8-0 peg 6 pellet shallow 13m and maggot edge carp F1s
2 Mark Brown, Browning Wickford, 143-0-0 peg 36
3 P Wrighting, Guru/Bag Em Baits, 139-0-0
4 G Bell, Lakelands, 115-0-0
5 G Hollick, Micro Baits, 108-8-0
6 P Cooper, Dynamite Baits, 103-8-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Gold Lake (20 pegs)
1 N Smith, Gold Valley, 86-0-0
2 N Jones, Bordon Angling Centre, 72-0-0
3 C Meadows, Willinghurst Nomads, 48-8-0

Kent League (Sun)
Royal Military Canal, College – Seabrook (44 pegs)
1 Graham Docker, APR, 15-0-0 peg B9 long pole worm maggot tench bream skimmers roach
2 Paul Hamlyn, Preston Innovations Old Boys A, 12-12-0 peg B5 long pole pellet skimmers odd bream
3 J Ford, Iden Wood, 11-14-0
4 F Brown, Browning SE Xitan, 10-14-0
5 J Pantry, Browning SE Xitan, 8-12-8
6 S West, Blean Angling, 8-2-0
Teams: 
1 APR, 35
2 Browning SE Xitan, 32pts
jt3 Preston Innovations Old Boys A and Maver Cardinals Black, both 29
5 Iden Wood, 28  
6 Medway Tackle, 25
League:  
Jt1 Browning SE Xitan and APR, both 97pts
3 Preston Innovations Old Boys A, 77
4 Medway Tackle, 75
5 Maver Cardinals Red, 73
jt6 Iden Wood and Maver Cardinals Black, both 70

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (49 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 146-12-0 peg 44 pellet shallow 14m and edge carp 9lb
2 Micky Spence, Maver, 139-14-0
3 M Hood, Ockendon Bait & Tackle, 128-4-0
4 J Collins, Preston Innovations, 122-14-0
5 S James, Ockendon Bait & Tackle, 116-4-0
6 S Mould, Ockendon Bait & Tackle, 110-2-0

Oxford DAA Summer League (Sun)
River Thames, Medley & Sandford (42 pegs)
1 Dan McDonald, Devizes MG, 20-10-0 Medley long pole worm and tares roach and a bream
2 Gary Pook, Drennan Oxford Blue, 18-13-0 Sandford 5m whip maggot over groundbait roach perch
3 J Williams, Matrix Talisman, 16-9-0
4 G Barclay, Drennan Oxford Blue, 15-11-0
Teams: 
1 Drennan Oxford Yellow, 39pts
2 Devizes MG, 38
3 Isis, 35
League: 
1 Drennan Oxford Yellow, 151pts
2 Drennan Oxford Blue, 137
3 Sensas A4, 127

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (16 pegs)
1 Dave Whitman, Sensas Oakwood Angling, 39-4-0 long pole maggot shallow and caster 11m deck ide skimmers roach tench
2 R Swan, Sensas Oakwood Angling, 34-8-0
3 T Smith, Sensas Oakwood Angling, 32-8-0
4 M Scanlan, Oakwood Angling, 28-8-0
5 F Haskett, Oakwood Angling, 24-8-0
6 R Hollingbury, Oakwood Angling, 22-12-0

Sensas Oakwood Angling Grand Union Canal Summer League (Sun)
Grand Union Canal (60 pegs)
1 Dave Green, Tubertini Apollo, 12-10-0 Mill Road Bridge long pole caster and worm skimmers
jt2 J Makepeace, Sensas Oakwood Angling and R Barron, Maver Milton Keynes, both 12-6-0
4 M Shepherd, Sensas Oakwood Angling, 12-4-0
5 D Webb, Preston Innovations Black Horse, 11-12-0
Teams: 
1 Matrix Image, 47pts
jt2 Sensas Oakwood Angling Green and Tubertini Apollo, both 42
jt4 Preston Innovations Black Horse White and Maver Milton Keynes, both 41
League: 
1 Preston Innovations Black Horse Black, 170pts
2 Sensas Oakwood Angling Purple, 164
3 Matrix Image, 163
4 Maver Milton Keynes, 161 

Summerhayes Fishery (Sun)
Longs Lake (23 pegs)
1 Steve Fouracres, Mosella, 103-12-0 peg 12 pellet feeder carp 6lb
2 Roy Hughes, Summerhayes, 75-2-0 peg 29
3 B Hopping, Summerhayes, 71-4-0
4 M Gower, Summerhayes, 69-7-0
5 J Jenner, Summerhayes, 64-13-0
6 C Morrison, Summerhayes, 62-7-0