South match results for week commencing 12.07.16

MONDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (12 pegs)
1 G Bell, Lakelands, 222-8-0
2 T Day, Coleman’s Bait & Tackle, 208-0-0
3 G Bridge, Browning Wickford, 199-8-0


WEDNESDAY

Puddledock Farm (Weds)
Snake Lake (26 pegs)
1 Pat Pike, Ockendon Bait & Tackle, 109-2-0 peg 60 pellet shallow and deck 11m carp 8lb
2 Tony Lee, Maver, 103-4-0 peg 4
3 M Hood, Ockendon Bait & Tackle, 98-12-0
4 J Hunt, Brentwood, 94-2-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Lodge & Match Lakes (27 pegs)
1 Steve Denmead, Keyford, 83-7-0 peg 53 Lodge pellet bomb and edge carp 9lb
2 Phil Denslow, Thornton, 78-8-0 peg 64 Lodge
3 S Russell, Tackle UK, 78-4-0
4 N Sterry, Bait-Tech Viaduct, 71-9-0
5 E Drysdale, Bait-Tech Viaduct, 65-9-0
6 G McClair, Harlow, 63-15-0
Top silverfish weight: J Butcher, Wiltshire Angling, 25-2-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (14 pegs)
1 G Bridge, Browning Wickford, 172-8-0
2 F Thomas, Browning Wickford, 155-8-0
3 C Pilot, Coleman’s Cottage, 125-0-0


SATURDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Lodge Lake (15 pegs)
1 L Sherriff, Apollo Guildford MG, 118-5-0
2 M Johnson, Apollo Guildford MG, 110-2-0
3 P Williamson, Apollo Guildford MG, 94-13-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (18 pegs)
1 Gordon Bullock, Redbridge Terrapins, 72-0-0 peg 28 maggot shallow 14m ide skimmers roach
2 Geoff Penny, Hollow Angling/Promaster, 41-15-0
3 B Davis Browning Wickford, 35-6-0
4 G Baker, Hollow Angling, 30-15-0
5 J Young, Redbridge, 29-1-0
6 B Everitt, Redbridge, 28-8-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (22 pegs)
1 Andrew Farley, Brightlingsea, 345-4-0 peg 36 meat and paste edge carp 12lb
2 George Manoli, Angling Direct, 246-0-0 peg 38 pellet and meat edge carp 14lb
3 J Collins, Preston Innovations, 219-0-0
4 L Edwards, Ockendon Bait & Tackle, 210-8-0
5 B Fraser, Coleman’s Cottage, 182-0-0
6 R Harold, Matrix, 176-0-0


SUNDAY

Angling Direct/Essex Summer League (Sun)
River Chelmer, Black Bridge – Rushes Lock (44 pegs)
1 Bob Cheeseman, Phoenix, 12-13-0 Black Bridge bloodworm 13m roach perch and a 5lb chub
2 Danny Mason, Bill’s Tackle Black, 10-10-0 long pole bloodworm roach perch
3 C Sale, Bill’s Tackle Black, 9-15-0
4 D Fields, Bill’s Tackle White, 9-7-0
5 K Gooderham, Browning Wickford Blue, 9-6-0
Teams:
1 Browning Wickford Blue, 37pts
2 Bill’s Tackle Black, 33
jt3 Bill’s Tackle White and Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, both 32
5 Browning Wickford Red, 27
6 Sensas Coleman’s Bait & Tackle, 24

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sun)
Campbell Lake (21 pegs)
1 P Franklin, Apollo Guildford MG, 171-3-0
2 M Johnson, Apollo Guildford MG, 162-15-0
3 I Dunlop, Reid’s Tackle, 146-15-0
Top silverfish weight: S Wilson, Bait-Tech Viaduct, 64-3-0

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Pathfield Lake (20 pegs)
1 Gary Bell.Lakelands..peg 36..106-0-0 peg 36 pellet 14m and edge carp F1s
2 R Heaps, Coleman’s Cottage, 97-8-0 peg 2
3 F Thomas, Browning Wickford, 91-8-0
4 L Hawkins, Coleman’s Cottage, 83-0-0
5 R Heath, Chestnut Pool, 81-0-0
6 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 76-0-0

Gillingham AA Pairs (Sun)
Lodden & Two Counties Lakes (24 pegs)
Lodden result:
1 Jack Stamp, Gillingham AA, 56-12-0 long pole worm and caster over groundbait skimmers 2lb
2 John Moody, Garbolino Blackmore Vale MG, 34-8-0
3 D Sealey, Gillingham AA, 25-8-0
Two Counties result:
1 Richard Fripp, Gillingham AA, 105-2-0 Method feeder pellet carp 8lb
2 Jason Mills, Gillingham AA, 42-2-0
3 R Webster, Gillingham AA, 24-8-0
Pairs result:
1 John Moody and Jason Mills, 22pts
2 Rob Manns and Ken Murchie, 18
3 J Shepherd and R Webster, 17

Gold Valley Lakes (Sun)
Syndicate Lake (12 pegs)
1 S Gent, Willinghurst Nomads, 123-12-0
2 A Harris, Gold Valley, 112-4-0
3 G Hellier, Gold Valley, 109-8-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (49 pegs)
1 Jason Collins, Preston Innovations, 162-4-0 peg 35 pellet shallow 14m carp 10lb
2 John Hunt, Brentwood, 130-10-0 peg 49 pellet 14m 6m and edge carp 8lb
3 R Spence, Maver, 129-3-0
4 P Wrighting, Guru/Bag ‘Em Baits, 127-12-0
5 B Reynolds, Guru, 121-4-0
6 R Harold, Matrix, 120-8-0

Oxford DAA Summer League (Sun)
River Thames, Medley & Folly (42 pegs)
1 Steve Townsend, Drennan Oxford Yellow, 42-9-0 Poplars groundbait feeder worm and waggler tares bream roach
2 Paul Passmore, Devizes MG, 23-9-0 Poplars groundbait feeder worm and long pole maggot roach bream
3 G Pook, Drennan Oxford Aqua, 20-7-0
4 T Hobbs, Drennan Oxford Yellow, 19-8-0
Teams:
1 Drennan Oxford Yellow, 36pts
jt2 Drennan Oxford Blue, Sensas A4 and Devizes MG, all 32
League:
Jt1 Drennan Oxford Blue and Drennan Oxford Yellow, both 71pts
3 Sensas A4, 64

Stafford Moor Fishery (Sun)
Tanner’s & Woodpecker Lakes (18 pegs)
1 D Stockton, Stafford Moor, 168-3-0
2 S Apps, Stafford Moor, 143-1-0
3 M Stannion, Stafford Moor, 132-4-0