South match results for week commencing 30.05.16

MONDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Mon)
Cary & Lodge Lakes (31 pegs)
1 Chris Boulton, Bait-Tech Viaduct, 160-6-0 peg 64 Cary pellet long and short carp 15lb
2 Martin Preston, Bait-Tech Viaduct, 156-2-0 peg 105 Campbell
3 L Moore, Bait-Tech Viaduct, 153-7-0
4 L Jones, Bait-Tech Viaduct, 147-5-0
5 P Hardwick, Bait-Tech Viaduct, 130-12-0
6 D Simpkins, Bait-Tech Viaduct, 111-6-0

Coleman’s Cottage Fishery Bank Holiday Monday Pairs (Mon)
Wood & Pathfield Lakes (38 pegs)
1 Reece Hearn, Maver Image, 194-0-0 peg 24 Wood pellet 14m and edge carp F1s
2 Steve Clark, Maver Image, 181-0-0 peg 8 Wood pellet 14m maggot edge carp F1s
3 J Collins, Preston Innovations, 177-8-0
4 G Bridge, Browning Wickford, 176-0-0
5 J Taylor, Coleman’s Cottage, 168-0-0
6 M Brown, Browning Wickford, 143-0-0
Pairs result:
1 Richard Bond and Steve Clark, 3pts
2 Danny Mason and Reece Hearn, 4
3 M Brown and L Hawkins, 7 (217-0-0)
4 P Steward and A Reynolds, 7 (204-8-0)
5 L Edwards and B Welfare, 8

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Mon)
Red Kite Lake (18 pegs)
1 Barry Eddy, Dynamite Oakfield, 112-5-0 peg 17 pellet 11m and edge carp 10lb
2 Gary Thorpe, GOT Baits, 92-1-0
3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 90-0-0
4 D Hammond, Banbury Gunsmiths, 63-12-0
5 J Emmerson, Dynamite Oakfield, 47-15-0
6 P Alland, Dynamite Oakfield, 43-13-0

White Acres Gold Residents (Mon)
Twin Oaks Lake (29 pegs)
1 Rob Wiltshire, Cwmbran Angling Nobblers, 112-2-0 peg 15 bomb pellet carp
2 David Hodgson, Burt Baits, 97-8-0 peg 34 pellet feeder carp
jt3 A Turner, Alfreton Angling and B Smith, Harry’s Tackle Ashton, both 83-14-0
5 S Bloomfield, Suffolk Water Park, 72-12-0
6 A Alderson, Burt Baits, 64-2-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (20 pegs)
1 Derek Hammond, Banbury Gunsmiths, 51-4-0 peg 3 meat and pellet 5m and edgecarp 8lb F1s
2 Pete Alland, Dynamite Oakfield, 49-4-0
3 S Trevellyan, JET, 47-8-0
4 B Eddy, Dynamite Oakfield, 47-0-0
5 R Young, Dynamite Oakfield, 45-0-0
6 S Wroe, Maver Milton Keynes, 42-7-0

Framfield Fishery (Weds)
Brookhouse Lake (16 pegs)
1 Dave Knight, Faulkner’s, 82-3-0 peg 10 corn and pellet 13m and edge carp 9lb
2 Mike Head, Faulkner’s, 63-12-0
3 D Cooper, Rudgwick, 61-14-0
4 C Slater, DT Floats, 39-11-0
5 K Harper, Warlingham, 39-2-0
6 A Bishop, Percy’s Tackle, 34-2-0

Frant Lakes Silverfish Only (Weds)
Car Park Lake (12 pegs)
1 Paul Udell, Delcac Old Boys, 29-2-0 Causeway worm 6m bream and skimmers
2 Kevin Baptist, Browning SE, 19-10-0
3 F Brown, Browning SE, 17-10-0
4 J Pantry, Browning SE, 17-6-0
5 G White, Edenbridge AS, 17-2-0
6 K Tong, Browning SE, 15-6-0

Puddledock Farm (Weds)
Snake Lake (24 pegs)
1 Jimmy Bullard, Daiwa Dorking, 128-4-0 peg 54 pellet shallow 14m and edge carp 9lb skimmers
2 Steve Copping, Ockendon Bait & Tackle, 89-14-0
3 T Lee, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Match Pack, 89-4-0
4 G Dack, Maver/SSP Baits, 79-12-0

White Acres Bronze Residents (Weds)
Twin Oaks Lake (24 pegs)
1 Ryan Alderson, Burt Baits, 96-14-0 peg 17 pellet feeder and bomb pellet carp
2 Russell Mexome, Bird’s Tackle, 82-8-0 peg 12 bomb pellet carp
3 D Cartledge, Sheffield, 68-14-0
4 S Smith, London Colney Tackle, 43-4-0
5 K Forsyth, Burt Baits, 41-2-0
6 E Mavers, Burt Baits, 40-4-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Cary Lakes (31 pegs)
1 Matt Skyrme, Bait-Tech Viaduct, 145-15-0 peg 110 Campbell bomb and long pole pellet carp 9lb
2 Nikki Miller, Bait-Tech Viaduct, 101-6-0 peg 94 Cary
3 M Rogers, Bait-Tech Viaduct, 93-5-0
4 R Worth, Bait-Tech Viaduct, 90-14-0
5 S Shaw, Bait-Tech Viaduct, 89-0-0
6 B Harrington, Bait-Tech Viaduct, 87-11-0
Top silverfish weight: C Dyer, Langport, 47-7-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (16 pegs)
1 Clive Nada, Browning Wickford, 155-0-0 peg 35
2 Gavin Bridge, Browning Wickford, 108-0-0 peg 17
3 R Heath, Chestnut Pool, 100-0-0
4 R Bibbey, Coleman’s Bait & Tackle, 93-0-0
5 S Riches, Coleman’s Cottage, 80-0-0
6 T Williams, Coleman’s Cottage, 77-8-0


SATURDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Cary & Lodge Lakes (24 pegs)
1 S Ford, Daiwa Gordon League/Old Ghost, 143-15-0
2 S Hutter, Garbolino, 85-8-0
3 S Cousins, Yeovil, 78-6-0
Top silverfish weight: S Hutter, Garbolino, 74-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Brook & Red Kite Lakes (26 pegs)
1 Ivan Graham, J&K Tackle, 56-15-0 peg 33 Red Kite long pole maggot carp F1s
2 B Alder, Oakfield, 56-1-0
3 D Wilson, Oakfield, 43-15-0
4 R Chapman, MAP, 40-1-0
5 C Davis, Dynamite Oakfield, 38-13-0
6 S Waters, Drennan Oxford, 35-9-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (16 pegs)
1 B Walker, Bill’s Tackle, 43-5-0
2 S Barnet, Redbridge, 42-11-0
3 J Young, Redbridge, 39-1-0
4 G Penny, Hollow Angling/Pro-Master, 38-11-0
5 R Hearn, Maver Image, 38-0-0
6 J Hornsby, Redbridge, 35-14-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (22 pegs)
1 Richard Wager, SSP Tyler’s Common, 112-8-0 peg 22 long pole pellet carp 8lb skimmers
2 Tony Lee, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 112-0-0 peg 12
3 G Forman, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 99-0-0
4 J Trew, Maver Coleman’s Bait& Tackle/Matchpack, 91-0-0
5 B Fraser, Coleman’s Cottage, 84-8-0
6 R Pisano, Galleywood, 81-0-0


SUNDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery Spring League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (54 pegs)
1 Gary O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 231-3-0 Cary peg 85 long pole shallow pellet carp 11lb
2 Dan White, Frenzee SW, 226-12-0 Cary peg 81 long pole pellet to brambles carp 13lb
3 C Edmunds, Mosella, 223-6-0
4 N Chedzoy, Preston Innovations Thatcher’s, 183-2-0
5 B Giles, Frenzee SW, 170-11-0
6 C Craig, Whitemoor, 154-8-0

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Pathfield Lake (17 pegs)
1 Frank Thomas, Browning Wickford, 164-0-0 peg 29
2 Jo Fowler, Coleman’s Cottage, 97-0-0 peg 30
3 L Edwards, Ockendon Bait & Tackle, 90-0-0
4 L Fensom, Harlow Angling Centre, 88-8-0
5 M Smith, Coleman’s Cottage, 79-0-0
6 S Palmer, Coleman’s Cottage, 73-8-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (23 pegs)
1 Joff Rogers, Frenzee/GOT Baits, 86-7-0 peg 5 long pole and edge maggot carp F1s
2 Richard Wall, Dynamite Oakfield, 67-0-0
3 R Young, Dynamite Oakfield, 56-8-0
4 C Davis, Dynamite Oakfield, 56-5-0
5 G Thorpe, GOT Baits, 53-15-0
6 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 48-2-0

Kent League (Sun)
Royal Military Canal, Hythe (44 pegs)
1 Dave Roberts, Medway Tackle, 24-1-0 West Hythe long pole maggot bream roach perch
2 Rob Durrant, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 24-0-0 West Hythe long pole maggot bream skimmers
3 B Chapman, Maver Cardinals Black, 19-7-0
4 T Docker, APR, 17-8-0
5 D Lock, Delcac Old Boys B, 15-11-0
6 R McCullum, Browning SE Xitan, 14-8-0
Teams:
1 Medway Tackle, 31pts
2 APR, 30
3 Browning SE Xitan, 27
4 Browning SE Sphere, 26

Maver Cardinals Summer Series (Sun)
Nichols Pit (32 pegs)
1 Richard Taylor, Drennan/Van Den Eynde, 34-12-0 peg 16 caster 8m roach rudd
2 Paul Udell, Delcac Old Boys, 35-2-0 peg 19 whip maggot roach rudd
3 K Dyer, Delcac Old Boys, 27-0-0
4 K Tong, Browning SE, 24-8-0
5 J Gore, Maver Cardinals, 21-9-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (50 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 150-8-0 peg 59 pellet shallow 14m carp 7lb
2 Jason Collins, Preston Innovations, 131-14-0 peg 53 pellet shallow 14m carp 9lb
3 J Bullard, Daiwa Dorking, 105-8-0
4 S Colclough, Browning, 88-1-0
5 C Luff, Elm Park & Hornchurch, 76-10-0
6 M Hood, Ockendon Bait & Tackle, 67-12-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (22 pegs)
1 Gordon Bullock, Redbridge Terrapins, 40-12-0 peg 15 long pole caster carp ide roach
2 Amer Jawad, Daiwa/Champion Feed, 30-0-0,
3 G Penny, Hollow Angling/Pro-Master, 27-3-0
4 P Hyde, Browning Wickford, 24-5-0
5 K Austin, Maver Image, 23-9-0
6 D Whitman, Oakwood Angling, 22-10-0

South West Superleague Practice (Sun)
Gloucester Canal, Hempsted - Pilot (56 pegs)
1 Shaun Williams, Lobby’s Tackle, 17-4-0 peg 46 groundbait feeder red maggot bream perch eels
2 Chris Hook, Maver, 13-4-0 peg 48 groundbait feeder red maggot bream perch
3 A Cranston, Preston Innovations Thatcher’s, 10-9-0
3 D Jarman, Stroud AC, 10-9-0
5 M Treasure, Daiwa Gordon League, 10-5-0
6 M Barrett, Preston Innovations Thatcher’s, 9-6-0