South match results for week commencing 02.05.16

MONDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Mon)
Cary & Lodge Lakes (37 pegs)
1 Ken Rayner, South West MG, 156-10-0 peg 87 Cary bomb & pellet and long pole & pellet carp 12lb
2 Dave White, Bait-Tech Viaduct, 156-4-0 peg 80 Cary bomb & waggler pellet carp 11lb
3 F Roberts, Sign Solutions, 146-10-0
4 C Bolton, Exeter, 136-10-0
5 A Bolton, Cumbria, 132-2-0
6 M Wynn, Bait-Tech Viaduct, 129-9-0
Top silverfish weight: P Blake, Bait-Tech Viaduct, 26-4-0

Coleman’s Cottage Fishery Bank Holiday Pairs (Mon)
Wood & Pathfield Lakes (46 pegs)
1 Paul Chambers, Browning Wickford Angling, 153-0-0 peg 38 Wood long pole pellet & maggot edge carp F1s skimmers
2 Jason Collins, Preston Innovations, 125-4-0 peg 11 Wood 14m pellet, Method feeder & maggot edge carp F1s
3 M Brown, Browning Wickford Angling, 120-8-0
4 T Bruce, Browning Wickford Angling, 112-0-0
5 R Heath, Chestnut Pool, 110-0-0
6 T Hayden, Coleman’s Cottage, 103-8-0
Pairs:
1 Mark Brown and Lee Hawkins, 4pts
2 Paul Chambers and Clive Nada, 5 (217-5-0)
3 Jason Collins and Jim Collins, 5 (185-4-0)
4 R Heath and D Henegan, 5 (179-5-0)

Gold Valley Lakes (Mon)
Middle Lake (24 pegs)
1 Malcolm Bond, The Willows, 221-8-0 peg 99 long pole pellet edge carp 10lb
2 Ian Harper, Dartford, 101-8-0 peg 61 long pole pellet edge carp 9lb
3 M Hughes, Hydro, 90-8-0
4 M Barnett, Drennan Bordon Angling, 83-4-0
5 S Dyball, Dartford, 72-0-0
6 J Budd, Willinghurst, 67-12-0

Puddledock Farm All-Winners Final (Mon)
Snake Lake (19 pegs)
1 Graham Dack, Maver/SSP Baits, 146-12-0 peg 27 meat 5m & edge carp 15lb
2 Martin Andrews, SSP Baits, 128-2-0 peg 36 pellet edge & 14m carp 9lb
3 S James, Ockendon Bait & Tackle, 119-0-0
4 T Smith, Ockendon Bait & Tackle, 108-12-0

White Acres Gold Residents (Mon)
Twin Oaks & Acorn Lakes (34 pegs)
1 Neil Hurst, Ackworth AC, 145-4-0 peg 16 Twin Oaks pellet 7m carp
2 Kevin Penfold, Border Match Anglers, 111-4-0 peg 20 Twin Oaks bomb pellet carp
3 J Leeds, Tri-Cast Rochdale, 106-4-0
4 A Lord, Complete Fisherman, 79-9-0
5 J Fowles, Match Fishing, 74-6-0
6 D Kendall, Complete Fisherman, 72-0-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (17 pegs)
1 Barry Eddy, Dynamite Oakfield, 52-2-0 peg 19 meat 5m & edge F1s
2 J Brewster, Dynamite Oakfield, 50-11-0
3 S Trevelyan, JET, 41-13-0
4 M Stimson, Didcot Angling, 39-9-0
5 R Llewellyn, Dynamite Oakfield, 33-13-0
6 M Giles, RS Baits, 33-3-0

Framfield Fishery (Weds)
Brookhouse Lake (22 pegs)
1 Dennis Cooper, Framfield, 72-6-0 peg 2 corn meat 12m carp 10lb
2 Bruce Scott, Hemming’s Tackle, 69-11-0 peg 17  
3 K Harper, Warlingham, 67-10-0
4 M Sandford, Beddington, 58-2-0
5 C Bishop, Percy’s Tackle, 57-14-0
6. A Bishop, Percy’s Tackle, 56-0-0

Lake John (Weds)
Top Lake (19 pegs)
1 Trevor Stanley, Lake John, 103-0-0 peg 39 meat 5m & edge carp bream skimmers tench
2 Roy Makins, GOT Baits, 98-8-0 peg 8
3 E McGregor, Brunswick Bros AS, 90-8-0
4 G Baker, Hollow Angling, 85-12-0
5 B Jarvis, Lake John, 77-12-0
6 B Welfare, Lake John, 70-8-0

Monk Lakes (Weds)
Lake 2 (18 pegs)
1 Dean Lock, Preston Innovations Delcac, 174-0-0 peg 76 carp skimmers F1s tench 14m 7 & edge pellet and bomb & meat
2 Jeff Driscoll, West Malling Angling, 163-0-0
3 J McDowell, Monk Lakes, 104-10-0
4 P Goodman, Preston Innovations Delcac, 99-12-0
5 S Clifford, Delcac Old Boys, 99-0-0
6 P Udell, Delcac Old Boys, 98-8-0  

White Acres Bronze Residents (Weds)
Twin Oaks, Trelawney & Acorn Lakes (62 pegs)
1 Ged Mills, Furnay’s, 100-0-0 peg 10 Twin Oaks pellet feeder carp
2 Austin Roberts, Glamorgan Anglers, 94-1-0 peg 2 Twin Oaks bomb pellet carp
3 C Giddy, Glamorgan Anglers, 92-1-0
4 M Giddy, Glamorgan Anglers, 88-2-0
5 P Topham, SMAC, 77-4-0
6 C Rawlings, White Acres, 76-0-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (40 pegs)
1 Ben Ludwell, Wiltshire Angling, 184-2-0 peg 111 Campbell Lake meat & pellet 14m & 6m carp 9lb
2 Ashley Tompkins, Tackle UK, 157-8-0 peg 119 Campbell Lake long pole pellet carp skimmers
3 S Russell, Tackle UK, 155-7-0
4 I Dunlop, Wessex Tackle, 153-2-0
5 C Fox, Thyer’s, 142-13-0
6 L Gardener, Bolton, 128-0-0
Top silverfish weight: S Russell, Tackle UK, 45-1-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (19 pegs)
1 Gary Cooper, Browning Wickford Angling, 153-0-0 peg 4 pellet 14m & maggot edge carp
2 Frank Thomas, Browning Wickford Angling, 146-0-0 peg 19 pellet 13m & edge carp F1s
3 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 144-0-0
jt4 D Chipperfield, Ovkendon Bait & Tackle and G Bridge, Browning Wickford Angling, both 140-0-0
6 N Hargeaves, Coleman’s Cottage, 124-0-0

White Acres Residents Rover (Thurs)        
All lakes (69 pegs)
1 Steve Dunn, Edgeley Sports, 134-13-0 peg 6 Twin Oaks Method feeder pellet carp
2 Shaun Cutts, Fox & Hounds, 124-11-0 peg 15 Twin Oaks bomb bread carp
3 W Heywood, Rivendell AC, 116-3-0
4 E Leigh, Leigh Tackle & Bait, 99-12-0
5 P Chilton, Steven’s Tackle, 85-2-0
6 J Cox, Glamorgan Anglers, 81-8-0
Top lady: L Pearce, 20-2-0.


SATURDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Campbell & Cary Lakes (33 pegs)
1 Norman Sterry, Legacy Tackle/Fab’s Trays, 248-4-0 Campbell Lake peg 110 pellet margins carp 8lb
2 Steve Tucker, Bait-Tech/Garbolino, 204-4-0
3 B Hagg, Guru, 196-15-0
4 R Worth, Bait-Tech Viaduct, 168-10-0
5 J Morrison, Tackle Trader, 167-0-0
6 M Walker, MFS, 136-15-0
Top silverfish weight: J Rock, Army AA, 39-2-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Brook & Red Kite Lakes (24 pegs)
1 Richard Chapman, MAP, 128-0-0 peg 12 Red Kite meat shallow 14m carp F1s
2 Mal Talbot, Kamasan/GOT Baits, 112-4-0
3 T Rowe, Oakfield, 110-11-0
4 B Eddy, Dynamite Oakfield, 94-15-0
5 I Graham, J&K Tackle, 85-10-0
6 R Ives, Ernest Turner, 84-8-0

Monk Lakes (Sat)
Lake 2 (23 pegs)
1 James Taylor, West Malling Angling, 169-8-0 peg 67 pellet 14m meat 5m carp F1s skimmers barbel
2 Gary Ford, Gorilla Tackle, 162-0-0
3 D Wynn, Browning SE, 152-12-0
4 L Goodwin, Monk Lakes, 145-12-0
5 W Reynolds, Guru, 143-0-0
6 D Gladwin, Preston Innovations Delcac, 140-0-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (34 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 324-8-0 peg 56 pellet 6m carp skimmers
2 Dave Harold, Ockendon Bait & Tackle, 142-8-0 peg 44 pellet 5m meat edge carp
3 D Jarvis, SSP Tyler’s Common, 136-0-0
4 T Lee, SSP Tyler’s Common, 133-0-0
5 R Miller, SSP Tyler’s Common, 128-8-0
6 P Guerrier, SSP Tyler’s Common, 101-0-0

SHORTS

Gold Valley Lakes (Sat)
Middle Lake (23 pegs)
1 R Thomas, Help For Heroes, 172-0-0
2 P Arnold, Fisherman’s Cabin, 140-0-0
3 J Light, Gold Valley, 127-4-0

Lake John (Sat)
Bottom Lake (16 pegs)
1 P Hyde, Browning Wickford Angling, 97-0-0
2 R Makins, GOT Baits, 80-8-0
3 S Willsmore, Drennan/D&A Tackle/Spotted Fin, 80-0-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (14 pegs)
1 I Copeland, Roding Valley, 44-4-0
2 B Walker, Redbridge, 36-0-0
3 J Young, Redbridge, 35-12-0


SUNDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery Spring League (Sun)
Campbell, Cary & Lodge Lakes (54 pegs)
1 Andy Crocker, Frenzee South West, 309-5-0 Cary Lake peg 77 pole meat margins carp 12lb
2 Tony Gilbert, Preston Innovations Thatcher’s, 296-2-0 Lodge Lake peg 53 long pole & waggler pellet carp 9lb
3 C Craig, Whitemoor Lakes, 256-12-0
4 B Giles, Frenzee South West, 247-13-0
5 S Seager, Avon Angling, 220-10-0
6 G O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 205-14-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Brook & Red Kite Lakes (24 pegs)
1 Zac Brown, Preston Innovations, 103-2-0 peg 32 Red Kite meat 6m carp F1s
2 Bob Alder, Oakfield, 87-14-0 peg 36 pellet edge carp F1s
3 P Upperton, Middy/SSP Baits, 87-5-0
4 G Thorpe, GOT Baits, 87-0-0
5 C Davis, Dynamite Oakfield, 63-2-0
6 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 61-10-0

Gloucester Canal Spring League (Sun)
Gloucester Canal, Castle Up & Down (64 pegs)
1 Mark Jones, Sensas Strike, 32-2-0 peg 430 Castle Down groundbait feeder maggot bream 4lb
2 Rob McKenzie, Lobby’s, 23-10-0 peg 429 Castle Down groundbait feeder maggot bream 4lb
3 M Barrett, Preston Innovations Thatcher’s, 21-15-0
4 A Jane, Lobby’s, 20-0-0
5 G Cross, Sensas 88, 16-3-0
6 R Kerslake, Fintastic 4, 13-6-0
Teams:
1 Preston Innovations Thatcher’s, 50pts
2 Lobby’s, 48
3 Sensas 88, 46
4 Sensas Strike, 46
5 Daiwa Gordon League Red,- 43
6 Fintastic 4, 42
League:
1 Daiwa Gordon League Red, 146pts
2 Daiwa Gordon League Gold, 119
3 Harescombe Fisheries, 118
4 Preston Innovations Thatcher’s, 117
5 Daiwa Gordon League Black, 115
6 Sensas 88, 111

Harefield Tackle Spring Series (Sun)
Royal Berkshire Fishery, Lake 3 (18 pegs)
1 Dougie Richardson, Wood Lane Fishery, 123-0-0 peg 13 long pole pellet carp 8lb
2 Dave Glasgow, Harefield Tackle, 47-2-0 peg 15
3 M Sutton, Harefield Tackle, 46-12-0
4 F Fairman, Uxbridge Rovers, 40-12-0

Monk Lakes (Sun)
Lake 1 (26 pegs)
1 Paul Hills, Browning SE, 152-8-0 peg 37 pellet 14m & meat 4m carp F1s
2 Steve Davis, West Malling Angling, 127-6-0
3 J Davis, West Malling Angling, 117-8-0
4 S Gardener, Milo, 105-0-0
5 D Gladwin, Preston Innovations Delcac, 99-2-0
6 B Bathie, Foxtrot Oscar, 94-6-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (49 pegs)
1 Tom Martin, Team Martin, 173-2-0 peg 6 meat 13m and 5m carp 9lb
2 Ross Harold, Matrix, 164-8-0 peg 48 shallow pellet 14m and meat 5m carp 11lb
3 D Swift, Matrix, 148-12-0
4 J Collins, Preston Innovations, 129-12-0
5 S James, Ockendon Bait & Tackle, 116-2-0
6 J Bullard, Daiwa Dorking, 113-6-0  

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (30 pegs)
1 Steve Crawley, Redbridge. 24-14-0 peg 23 long pole maggot roach skimmers ide crucians tench
jt2 Gary Eales Oakwood Angling and Gary Miller Maver Image, both 22-4-0
4 S Phung, Sniper Brothers, 20-12-0
5 M Marslin, Oakwood Angling, 17-14-0
6 G Penny, Hollow Angling/Pro-Master, 16-6-0

Rye DAS Club League (Sun)
Royal Military Canal, Heronsgate - West Hythe (44 pegs)
1 Danny Wynn, Browning SE Sphere, 30-10-0 peg 13 West Hythe pellet 9m bream skimmers
2 Richard Taylor, Drennan/Van Den Eynde, 29-14-0 peg 62 Heronsgate long pole maggot worm bream skimmers
3 Tony Docker, Advanced Pole Repairs, 19-10-0
4 Graham Docker, Advanced Pole Repairs, 18-4-0
5 Jay Lay, Maver Cardinals Black, 16-8-0
6 Derek Willis, Iden Wood Fishery Red, 16-5-0
Teams:
1 Maver Cardinals Black, 37pts
2 Advanced Pole Repairs, 33
3 Iden Wood Fishery Red, 31
4 Browning SE Xitan, 27
5 Maver Cardinals Red, 24
6 Maver Cardinals White, 23
League:
1 Iden Wood Fishery Red, 89pts
2 Maver Cardinals Red, 88.5
3 Advanced Pole Repairs, 87
4 Browning SE Xitan, 84
5 Maver Cardinals White, 76
6 Maver Cardinals Black, 71.5

SHORTS

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Pathfield Lake (18 pegs)
1 L Edwards, Coleman’s Cottage, 126-8-0
2 J Heaps, Chestnut Pool, 123-0-0
3 D Tennant, Coleman’s Cottage, 113-0-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Gold Lake (18 pegs)
1 P Garrett, Catch 22, 92-2-0
2 G Hellier, Wednesday Club, 79-4-0
3 P Hiller, Daiwa Dorking, 69-4-0