South match results for week commencing 23.05.16

MONDAY

White Acres Gold Residents
Canal, Acorn & Trelawney Lakes (43 pegs)
1 Dean Adkins, MASC, 76-0-0 peg 14 Acorn corn 3m carp F1s
2 Nikki Miller, Cardiff Angling Centre, 68-14-0 peg 14 Acorn corn meat 5m carp
3 L Davies, Rivendell AC, 63-2-0
4 R Rimmington Snr, Rivendell AC, 56-6-0
5 K Portas, Rivendell AC, 52-6-0
6 R Boardman, Ashton Angling Supplies, 50-14-0


TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery
Wood Lake (16 pegs)
1 Gavin Bridge, Browning Wickford Angling, 197-0-0 peg 27 pellet shallow 7m carp F1s
2 Cliff Pilot, Coleman’s Cottage, 150-0-0 peg 29
3 T Day, Coleman’s Bait &Tackle, 143-0-0
4 J Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack 117-0-0
5 J Dodkins, Coleman’s Bait & Tackle 114-0-0
6 A Reynolds, Bait-Tech, 113-0-0


WEDNESDAY

Oakfield Fishery
Red Kite (17 pegs)
1 F Lawther, Oakfield, 73-7-0 peg 16 Method feeder
2 J Emmerson, Oakfield, 48-15-0
3 B Alder, Oakfield, 48-8-0
4 G Worrall, Top Tackle, 46-12-0
5 P Alland, Oakfield, 44-2-0
6 B Eddy, Oakfield, 40-14-0.

White Acres Bronze Residents
Acorn & Trelawney Lakes (31 pegs)
1 Bill Beeston, Ware AC, 78-2-0 peg 25 Trelawney paste 5m carp
2 Mark Taylor, Woodland Lakes, 75-0-0 peg 11 Trelawney bomb bread carp F1s
3 R Richman, Royston Angling, 70-2-0
4 R Beeston, Ware AC, 65-14-0
5 B Yates, Bulmer’s Angling, 51-15-0
6 N Shergold, Foster’s, 47-3-0


THURSDAY

Coleman’s Cottage Fishery
Pathfield Lake (20 pegs)
1 Gavin Bridge, Browning Wickford Angling, 119-8-0 peg 12 long pole pellet & maggot edge carp F1s
2 Jeff Church, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 118-0-0 peg 14 paste 6m & pellet edge carp F1s
3 C Nada, Browning Wickford Angling, 108-0-0
4 A Lee, Bill’s Tackle, 89-0-0
jt5 S Riches and L Hawkins, both Coleman’s Bait & Tackle, both 87-0-0


SATURDAY

Bait Tech Viaduct
Campbell & Cary (40 pegs)
1 Ian Dunlop, Reads Tackle, 188-2-0, Campbell 135 long and short meat
2 Callum Craig, Whitemore Lakes, 158-7-0, Campbell 128, late short meat
3 P Cummiffe, SRDS, 140-1-0
4 C Cameron, Middy, 128-10-0
5 G Bailey, Maver Bathampton, 127-4-0
6 A Oram, Dynamite Baits, 121-3-0.
Top Silvers: N Bartlett, 67-10-0.   

Fish O’Mania
Colemans Cottage (103 pegs)
1 Jack Harness, Daiwa Old Ghost, 124-0-0 peg 31 Pathfield Lake worm and caster
2 Andy Geldart, Matrix Dynamite Baits, 109-8-0 peg 5 Copse Lake
3 R Hearn, Maver Image, 107-0-0
4 K Gooderham, Suffolk, 106-4-0
5 S Clarke, Maver Image, 104-0-0
6 J Harvey, Colemans, 100-0-0

Oakfield Fishery
Brook and Red Kite Lakes (35 pegs)
1 Gary Thorpe, GOT Baits, 98-1-0 peg 12 Red Kite pole pellet long and margins
2 Barry Eddy, Oakfield, 58-4-0
3 M Talbot, Kamasan GOT Baits, 45-1-0
4 C Davis, Dynamite Oakfield, 45-0-0
5 N Kiddier, Kamasan, 40-13-0
6 B Alder, Oakfield, 38-3-0.

Redbridge Lakes
Lake Sophie (19 pegs)
1 J Whitehouse, Redbridge, 53-11-0 peg 43
2 G Eales, Oakwood Sensas, 48-2-0
3 M Campion, Wickford, 39-0-0
4 B Walker, Spro, 38-0-0
5 T Harmes, Redbridge, 35-11-0
6 I Copeland, Redbridge 34-8-0

Tylers Common
Horseshoe Lake (23 pegs)
1 Colin Luff, OBT, 165-0-0 peg 12 pole meat and pellet
2 Del Smith, GOT Baits, 127-0-0 peg 4 pole
3 M Higo, Tylers, 101-8-0
4 R Harold, Matrix, 87-0-0
5 R Wager, Tylers, 85-0-0
6 R Pisano, Galleywood, 66-8-0


SUNDAY

Feedermasters Qualifier
Gold Valley Lakes, Gold & Syndicate (58 pegs)
1 Andri Kuzas, Gold Valley, 90-10-0 peg 128 Syndicate Lake pellet
2 M Trice, London, 85-10-0
3 N Howell, Daiwa, 85-0-0
4 R Gibson, Gold Valley, 66-4-0

Oakfield Fishery
Red Kite (21 pegs)
1 J Rogers, Frenzee GOT Baits, 67-4-0
2 M Talbot, Kamasan GOT Baits, 67-1-0
3 C Partridge, Oakfield, 65-9-0
4 M Edwards, Oakfield, 63-15-0
5 B Eddy, Oakfield, 63-12-0
6 R Young, Oakfield, 63-2-0

Sensas K&A Spring League (final rnd)
Great Bedwyn to Little Bedwyn (92 pegs)
1 Steve Long, Garbolino BVG, 15-13-0 maggot pinkie groundbait skimmers
2 R Jones, Frenzee SW, 13-14-0
3 J Thomas, Frenzee SW, 11-1-0
4 A Palmer, Home Stores, 10-15-0
5 K Abigail, Garbolino BVG, 8-9-0
6 A Chatterley, Garbolino BVG, 8-8-0
Teams: 1 Frenzee SW, 86pts
2 Drennan Bordon Mellow, 72
3 Sensas Wiltshire Angling Green, 66
4 Home Stores, 65
Final league: 1 Devizes PI Thatchers, 257pts
2 Home Stores, 254
3 Drennan Bordon Mellow, 245
4 Daiwa Gordon League, 244

Tony Rixon Float Only Series
Bait Tech Viaduct, Campbell & Cary (41 pegs)
1 Dave White, Viaduct, 204-0-0 peg 109 Cary Lake pellet pole
2 N Ewers, Thatchers PI, 182-3-0
3 C Fox, Sensas Thyers, 181-7-0
4 C Davies, Bristol, 165-1-0
5 K Rayner, Landsend, 161-5-0
6 D White, Frenzee, 144-12-0
Silvers:  P Blake, 25-0-0.

Viaduct Fishery
Lodge Lake (15 pegs)
1 N Sterry, Viaduct, 163-6-0
2 R Sheridan, Birmingham, 79-0-0
3 A Bishop, Viaduct, 71-7-0

Wylands Lakes
Snake Lake (11 pegs)
1 J Martin, Wylands, 124-4-0
2 B Ramsden, Wylands, 121-6-0
3 C Slater, Wylands, 111-6-0
4 C Pope, Wylands, 110-12-0