South match results for week commencing 16.05.16

WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (18 pegs)
1 Dave Stratfull, Dynamite Oakfield, 67-9-0 peg 35 Method feeder maggot carp F1s
2 Barry Eddy, Dynamite Oakfield, 61-4-0
3 G Keetley, J&K Tackle, 60-5-0
4 A Foulkes, Dynamite Oakfield, 49-11-0
5 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 49-1-0
6 J Emmerson, Dynamite Oakfield, 39-4-0

Edenbridge AS (Weds)
Weir Wood Reservoir (12 pegs)
1 L King, Edenbridge AS, 12-8-0
2 B Palace, Edenbridge AS, 11-12-0
3 F Brown, Browning SE, 9-12-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Cary & Lodge Lakes (23 pegs)
1 Adrian Bishop, Summerhayes, 207-5-0 peg 99 Cary pellet shallow slapping 14.5m carp 10lb
2 John Mills, Ridgemere AC, 190-15-0 peg 97 Cary same
3 L Moore, Viaduct, 95-1-0
4 M Rogers, Shaftesbury, 93-15-0
5 D White, Bait-Tech Viaduct, 92-0-0
6 E Drysdale, Bait-Tech Viaduct, 88-7-0
Top silverfish weight: J Bradford, Avon Angling, 35-1-0

Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (14 pegs)
1 F Thomas, Browning Wickford Angling, 129-0-0
2 A Lee, Bill’s Tackle, 82-0-0
3 S Riches, Coleman’s Cottage, 81-8-0

White Acres Residents Rover (Thurs)
All lakes (134 pegs)
1 Steve Beard, Stratford Fishing & Outdoors, 109-6-0 peg 14 Twin Oaks bomb & waggler pellet carp 8lb
2 Stephen Wills, Ampthill AC, 94-14-0 peg 15 Twin Oaks bomb pellet carp 9lb
3 J Bishop, Oakwood Angling, 91-14-0
4 M Allen, SMHS, 90-10-0
5 T Latimer, Novartis AC, 89-10-0
6 E Fay, Take The Bait, 89-8-0
Top lady: E Hodgkinson, 17-12-0


FRIDAY

Stafford Moor Fishery Spring Festival (Mon-Fri)
Tanner’s, Oak & Woodpecker Lakes (72 pegs)
Monday result:
1 M Keeper, 185-4-0
2 D Young, 153-9-0
3 D Green, 151-0-0
Tuesday result:
1 M Cullerton, 171-3-0
2 A Morrison, 160-14-0
3 P Clayton, 117-1-0
Wednesday result:
1 W Boden, 101-8-0
2 C Davis, 85-2-0
3 M Tranter, 84-12-0
Thursday result:
1 L Werrett, 97-5-0
2 G Muddiman, 95-5-0
3 G Wills, 89-13-0
Friday result:
1 S Shaw, 135-11-0
2 I Rowney, 118-12-0
3 J Owen, 107-15-0
Overall result:
1 Steve Shaw, 6pts
2 Lee Werrett, Middy/Bait-Tech, 7 (superior weight)
3 Perry Stone, SPRO/Yorkshire Baits, 7


SATURDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Campbell Lake (19 pegs)
1 A Murray, Sign Solutions, 208-7-0
2 M Lenaghan, Viaduct, 176-14-0
3 R Roberts, Sign Solutions, 157-1-0
Top silverfish weight: J Rock, Army, 45-5-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Brook & Red Kite Lakes (26 pegs)
1 Joff Rogers, Frenzee/GOT Baits, 78-12-0 peg 31 Red Kite maggot 13m & 6m F1s
2 Neil Kiddier, Kamasan, 73-7-0
3 M Talbot, Kamasan/GOT Baits, 71-7-0
4 G Keetley, J&K Tackle, 68-8-0
5 G Thorpe, GOT Baits, 67-9-0
6 C Davis, Dynamite Oakfield, 62-9-0

Gold Valley Lakes (Sat)
Middle Lake (20 pegs)
1 R James, Preston Innovations Delcac, 78-8-0
2 T Maddox, Banstead, 66-12-0
3 L Neale, Gold Valley, 54-0-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (14 pegs)
1 J Hornsby, Redbridge, 39-0-0
2 G Penny, Hollow Angling/ Pro-Master, 35-12-0
3 B Walker, SPRO, 35-2-0


SUNDAY

Allan Watson & Nobby Hall Memorial (Sun)
Sinah Lake (28 pegs)
1 Martyn Kiy, Farnham AS, 11-6-0 maggot waggler roach
2 Dave Self, Eastleigh AS, 9-12-0 caster waggler roach
3 T Butler, Allan’s Marine, 8-11-0
4 D Pickard,‎ Southmoor AC, 8-10-0
5 T Sears, Hallcroft Fishery, 8-6-0

Bait-Tech Viaduct Spring League (Sun)
Campbell & Cary Lakes (54 pegs)
1 Craig Edmunds, Mosella, 269-1-0 Campbell Lake peg 115 short pole & edge meat & worm carp 9lb
2 Ben Hagg, Guru, 208-7-0 Campbell Lake peg 110 pellet edge carp 7lb
3 M Williams, Preston Innovations Thatcher’s, 191-0-0
4 L Hubbard, Bristol, 190-11-0
5 L Sorokin, Frenzee, 180-9-0
6 D Bull, Bait-Tech Viaduct, 178-6-0

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Stepfield Lake (19 pegs)
1 Mark Pollard, Angling Direct, 111-0-0 peg 26 pellet 16m F1s
2 Steve Palmer, Tendring Tanglers, 77-0-0 peg 29 pellet 14.5m & edge carp F1s
3 G Cooper, Browning Wickford Angling, 72-0-0
jt4 A Reynolds, Bait-Tech and J Shepherd, Coleman’s Cottage, both 62-0-0

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Brook Lake (11 pegs)
1 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 29-7-0
2 M Nutt, GOT Baits, 17-12-0
3 R Young, Dynamite Oakfield, 17-6-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Gold Lake (29 pegs)
1 J Light, Gold Valley, 108-0-0
2 W Raison, Daiwa/Old Ghost, 73-0-0
3 N Foreshaw, Arun, 71-0-0

Harefield Tackle Spring Series (Sun)
Royal Berkshire Fishery (18 pegs)
1 Ken Halsey, Yiewsley Angling, 38-7-0 peg 9 maggot meat 5m carp skimmers
2 Cliff Fox, Harefield Angling, 37-6-0 peg 1 long pole pellet carp
3 D Richardson, Wood Lane Fishery, 36-8-0
4 M Barnett, SPRO, 32-2-0

Maver Cardinals (Sun)
Nichols Pit (26 pegs)
1 Sean Clifford, Delcac Old Boys, 32-10-0 peg 36 Method feeder pellet bream
2 Kev Dyer, Delcac Old Boys, 26-8-0 whip maggot rudd
3 D Lock, Delcac Old Boys, 25-12-0
4 P Udell, Delcac Old Boys, 20-8-0
5 P Hamlyn, Delcac Old Boys, 19-6-0
6 F Brown, Browning SE, 12-8-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (48 pegs)
1 Graham Dack, Maver/SSP Baits, 123-8-0 peg 64 meat 5m and edge carp 8lb
2 Ross Harold, Matrix, 112-0-0 peg 22 pellet shallow across carp 6lb
3 C Luff, Elm Park & Hornchurch DAS, 100-8-0
4 J Penhaligon, Ockendon Bait & Tackle, 95-12-0
5 A Gregory, Drennan Bordon Angling, 93-10-0
6 R Smith, Maver, 93-4-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (26 pegs)
1 John Southgate, Sensas Oakwood Angling, 42-8-0 peg 26 caster edge skimmers roach ide
2 Dave Whitman, Oakwood Angling, 38-4-0
3 B Everitt, Redbridge, 33-8-0
4 P Hyde, Browning Wickford Angling, 32-8-0
5 K Austin, Maver, 31-4-0
6 I Copeland, Redbridge, 30-12-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (24 pegs)
1 Tony Lee, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 173-0-0 peg 12 bread margins carp 10lb
2 Del Smith, SSP Tyler’s Common, 134-12-0 peg 22 meat pellet margins carp 9lb
3 C Nada, Browning Wickford Angling, 116-8-0
4 D Harold, Obt, 115-14-0
5 R Harold, Matrix, 114-8-0
6 M Brown, Browning Wickford Angling, 114-0-0