South match results for week commencing 09.05.16

MONDAY

White Acres Gold Residents (Mon)
Twin Oaks, Trelawney & Acorn Pools (81 pegs)
1 Phil Stone, How End Fisheries, 193-8-0 peg 16 Twin Oaks bomb pellet carp 8lb
2 Jason Morris, Stratford Fishing & Outdoors, 92-10-0 peg 26 Twin Oaks bomb & waggler pellet carp 9lb
3 P Deighan, Horwich, 91-1-0
4 D Hawkins, Panshill Wood, 82-2-0
5 N Reeves, Ivy House, 73-10-0
6 R Guppy, Guru, 71-15-0


TUESDAY

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (11 pegs)
1 B Frazer, Coleman’s Cottage, 201-0-0
2 N Hargreaves, Coleman’s Cottage, 178-4-0
3 T Day, Coleman’s Bait & Tackle, 160-12-0

Coleman’s Cottage Fishery (Tues)
Wood Lake (21 pegs)
1 Przemek Solski, Willows, 128-0-0 peg 38 pellet 14m & maggot edge carp F1s skimmers
2 Nigel Hargreaves, Alders Farm, 124-0-0
3 G Bridge, Browning Wickford Angling, 123-0-0
4 F Thomas, Browning Wickford Angling, 118-0-0
5 G Ford, Ockendon Bait & Tackle, 110-0-0
jt6 M Leake, Coleman’s Cottage and M Pollard, Angling Direct, both 108-8-0


WEDNESDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Weds)
Red Kite Lake (13 pegs)
1 J Brewster, Dynamite Oakfield, 69-14-0
2 G Worrall, Top Tackle, 55-6-0
3 P Alland, Dynamite Oakfield, 50-10-0

Fish O’Mania Qualifier (Weds)
Monk Lakes (150 pegs)
1 Perry Stone, SPRO/Yorkshire Baits, 213-8-0 peg 67 Lake 2 meat 14m carp barbel F1s
2 Pete Upperton, Middy/SSP Baits, 173-6-0 peg 129 Lake 3 meat edge carp F1s
3 M Threlfall, Wigan, 158-4-0
4 K Parker, Apollo Angling, 150-0-0
5 L Kendrick, Willinghurst, 122-6-0
6 M Bunting, Dersingham AC, 115-2-0

Willow Park Over 50’s (Weds)
Middle Lake (14 pegs)
1 C Love, Willow Park, 44-12-0
2 M Halstead, Bracknell Herons, 28-0-0
3 J Ward, Willow Park, 26-4-0

White Acres Bronze Residents (Weds)
Twin Oaks, Trelawney & Acorn Lakes (61 pegs)
1 Colin Wood, Leigh Tackle & Bait, 106-8-0 peg 15 Twin Oaks bomb pellet carp 8lb
2 Lee Farrelly, Acorn Angling, 82-4-0 peg 16 Twin Oaks meat edge carp 7lb
3 T Frampton, Maver Lobby’s Tackle, 79-4-0
4 M Williams, Bristol PSV, 78-10-0
5 S Davison, White Acres, 78-8-0
6 D Jennings, Crewe, 56-4-0


THURSDAY

Bait-Tech Viaduct Fishery (Thurs)
Campbell & Cary Lakes (38 pegs)
1 Paul Blake, Bait-Tech Viaduct, 184-14-0 peg 132 Campbell short pole meat & edge carp 9lb
2 Steve Shaw, Frenzee, 177-5-0 peg 78 Cary pellet long and short pole carp 10lb
3 T Gilbert, Preston Innovations Thatcher’s, 167-4-0
4 D White, Bait-Tech Viaduct, 146-12-0
5 V Nugent, Coca Cola, 110-11-0
6 G Mealing, Bristol, 104-1-0
Top silverfish weight: C Dyer, Langport, 20-0-0
 
Coleman’s Cottage Fishery (Thurs)
Pathfield Lake (15 pegs)
1 D Smith, EPA Sonubaits, 80-8-0
2 S Riches, Coleman’s Cottage, 62-0-0
3 D Truslove, Coleman’s Cottage, 57-0-0


FRIDAY

Milo Festival (Mon-Fri)
White Acres Holiday Park (180 pegs)
1 Alan Scotthorne, Drennan/Sensas, 36pts (dropping eight points)
2 Mike McMillan, Preston Innovations Delcac, 36 (dropping five points)
3 C Williams, Marukyu, 36 (dropping three points)
4 S Powell, Middy, 35 (dropping eight points)
5 J Harvey, Preston Innovations Thatcher’s, 35 (dropping six points)
6 P Holland, Guru, 34


SATURDAY

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sat)
Brook & Red Kite Lakes (31 pegs)
1 Richard Chapman, MAP, 93-1-0 bomb maggot & maggot edge carp F1s
2 George Keetley, J&K Tackle, 49-0-0
3 D Johnson, Dynamite Oakfield, 42-12-0
4 G Thorpe, GOT Baits, 36-2-0
5 J Walker, 35-5-0
6 J Emmerson, Dynamite Oakfield, 35-2-0

Monk Lakes (Sat)  
Lake 3 (22 pegs)
1 Roger Beale, Sensas Oakwood Angling, 202-10-0 peg 112 pellet 14m & 6m carp F1s
2 Kevin Betts, Hastings Tackle, 184-6-0
3 S Reynolds, Guru, 162-2-0
4 D Gladwin, Preston Innovations Delcac, 120-4-0
5 J Chambers, West Malling Angling, 120-0-0
6 L Goodwin, Monk Lakes, 115-2-0

Redbridge Lakes (Sat)
Both lakes (17 pegs)
1 Gary Eales, Oakwood Angling, 41-6-0 peg 47 caster 5m & shallow 11m roach ide skimmers tench
2 Geoff Penny, Hollow Angling/Pro-Master, 38-8-0
3 M Marslin, Oakwood Angling, 37-12-0
4 G Baker, Hollow Angling, 37-4-0
5 J Hornsby, Redbridge 36-0-0
6 M Campion, Browning Wickford Angling, 35-8-0

SSP Tyler’s Common (Sat)
Horseshoe Lake (32 pegs)
1 Geoff Forman, Maver Coleman’s Bait & Tackle/Matchpack, 102-8-0 peg 36 bomb & bread & meat margins carp 11lb
2 George Manoli, Ockendon Bait & Tackle, 94-4-0 peg 26
3 M Higginbottom, Ockendon Bait & Tackle, 88-0-0
4 C Fuller, Lake John, 83-8-0
5 R Harold, Matrix, 79-0-0
6 M Banks, Bill’s Tackle, 77-8-0

SHORTS

Bait-Tech Viaduct Fishery (Sat)
Campbell Lake (21 pegs)
1 C Edmunds, Mosella, 216-13-0
2 G O’Shea, Preston Innovations Thatcher’s, 209-5-0
3 P Hardwick, Bait-Tech Viaduct, 165-12-0
Top silverfish weight: K Newman, Bait-Tech Viaduct, 26-7-0

Gold Valley Lakes (Sat)
Middle Lake (23 pegs)
1 I Dixon, Dino Floats, 86-0-0
2 M Eves, Ringer Baits, 81-0-0
3 J Attwood, Gold Valley, 79-8-0

Willow Park (Sat)
Small Lake (14 pegs)
1 C Love, Willow Park, 28-14-0
2 M Marrison, Willow Park, 27-8-0
3 B Stephens, Catch 22, 21-4-0


SUNDAY

Angling Direct/Essex Summer League (Sun)
Tyler’s Common (44 pegs)
1 Gavin Bridge, Browning Wickford Angling Red, 113-0-0 long pole caster shallow carp 9lb
2 Cliff Adams, Browning Wickford Angling Blue, 110-8-0 long pole pellet carp 5lb
3 P Steward, Browning Wickford Angling Red, 77-0-0
4 D Saville, Spectrum, 67-4-0
5 A Leutchford, Bill’s Tackle Black, 67-0-0
6 J Derry, Bill’s Tackle White, 67-0-0
Teams:
1 Browning Wickford Angling Blue, 34pts
jt2 Bill’s Tackle Black and Browning Wickford Angling Red, both 29
jt4 Bill’s Tackle White and Spectrum, both 28
6 SEEFAS MG, 26

Dynamite Baits Oakfield Fishery (Sun)
Red Kite Lake (17 pegs)
1 Ian Edwards, Dynamite Oakfield, 82-6-0 peg 16 bomb meat & meat edge carp F1s
2 Gary Thorpe, GOT Baits, 80-0-0 peg 23 pellet carp F1s
3 J Rogers, Frenzee/GOT Baits, 64-6-0
4 B Eddy, Dynamite Oakfield, 63-8-0
5 N Dean, Oxford, 60-4-0
6 C Davis, Dynamite Oakfield, 57-8-0

Gillingham AA Spring Open (Sun)
Two Counties Lake (22 pegs)
1 Rich Fripp, Gillingham AA, 87-8-0 peg 5 Method feeder pellet carp 7lb
2 Joe Shepherd, Gillingham AA, 57-1-0 peg 8 Method feeder mini boilies carp 9lb
3 P Knight, Gillingham AA, 39-1-0
4 M Hunt, Gillingham AA, 33-7-0
5 L Braunton, Chard AA, 22-0-0
6 B Colohan, Gillingham AA, 17-4-0

Medway Tackle Teams of Four Spring League (Sun)
Royal Military Canal, College & Seabrook (36 pegs)
1 Graham Docker, APR, 31-1-0 long pole worm bream tench
2 Tony Layton, Delcac Old Boys, 30-15-0 long pole worm bream tench
3 J Pantry, Browning SE, 27-8-0
4 I Carley, Browning SE, 24-10-0
5 D Willis, Advanced Pole Repairs, 24-2-0
6 F Brown, Browning SE, 14-4-0
Teams:
1 Browning SE, 11pts
2 Delcac Old Boys B, 13  

Monk Lakes (Sun)
Lake 4 (15 pegs)
1 R James, Banstead, 87-0-0
2 M Parrett, Carp Shop, 82-6-0
3 A Poynter, Carp Shop, 69-2-0

Ockendon Bait & Tackle (Sun)
Puddledock Farm, Snake Lake (42 pegs)
1 Ross Harold, Matrix, 101-2-0 peg 48carp 9lb shallow pellet across meat 5m
2 Reece Miles, Ockendon Bait & Tackle, 94-10-0 peg 11 carp 8lb shallow pellet 14m
3 M Miles, Ockendon Bait & Tackle, 92-0-0
4 J Collins, Ockendon Bait & Tackle, 86-2-0
5 S James, Ockendon Bait & Tackle, 79-4-0
6 R Spence, Maver, 79-0-0

Sensas Kennet & Avon Teams of Four Spring League (Sun)
Kennet & Avon Canal (92 pegs)
1 Mick Denton, Drennan Oxford, 19-8-8 Brimslade peg 17 worm over groundbait 13m skimmers
2 Steve Pommeroy, Home Stores, 13-9-0 chopped worm & caster skimmers perch
3 B Dukes, Garbolino Blackmore Vale MG, 10-14-0
4 D Self, Home Stores, 10-8-0
5 M Leader, Sensas Wiltshire Angling, 10-5-0
6 J Williams, Matrix Talisman, 7-9-0
Teams:
Jt1 Daiwa Gordon League and Home Stores, both 71pts
jt3 Drennan Oxford and Garbolino Blackmore Vale MG, both 70
5 Drennan Bordon Angling, 66
6 Preston Innovation Thatcher’s Devizes, 60
League:
1 Preston Innovations Thatcher’s Devizes, 198pts
2 Drennan Bordon Angling Blue, 197
3 Daiwa Gordon League, 192
4 Home Stores, 189
5 Garbolino Blackmore Vale MG, 174

SHORTS

Coleman’s Cottage Fishery (Sun)
Wood Lake (17 pegs)
1 J Fowler, Coleman’s Cottage, 141-0-0
2 L Edwards, Coleman’s Cottage, 129-0-0
3 S Riches, Coleman’s Cottage, 107-8-0

Gold Valley Lakes (Sun)
Gold Lake (24 pegs)
1 C Dalton, Gold Valley, 99-12-0
2 A Flint, Bracknell Herons, 94-0-0
3 G Hellier, Wednesday Club, 89-12-0

Redbridge Lakes (Sun)
Both lakes (12 pegs)
1 N Payne, Hockley AS, 27-12-0
2 J Davis, Oakwood, 25-12-0
3 G Bullock, Redbridge Terrapins, 23-12-0