North match results for week commencing Sept 5, 2016

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (28 pegs)
1 Graham Broughton, Bait-Tech 98-2-0 Spey peg 6 caster shallow 7m F1s carp
2 Dave Timmins, Partridge Lakes, 59-4-0 Spey peg 10 corn edge caster shallow 6m F1s
3 P Barwell, Widnes Angling Centre, 49-12-0
4 G Fielding, Leigh Tackle & Bait, 45-5-0
5 B Whittle, Dave’s Tackle, 43-9-0
6 A Worthington, Leigh Tackle & Bait, 42-7-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (19 pegs)
1 Paul Swift, St Helen’s, 49-15-0 peg 42 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Dave Alsop, St Helen’s, 43-8-0 peg 76
3 P Scholes, Manchester, 25-13-0
4 M Ormrod, St Helen’s, 24-12-0


TUESDAY

Calder Anglers Series (Tues)
Southfield Reservoir (18 pegs)
1 Ian Dawson, Tri-Cast Calder, 28-0-0 peg 8 maggot 10m roach 12oz
2 Tom Barlow, Maver NW, 21-5-0 peg 9 maggot 11m roach 10oz
3 W McLeavey, Tri-Cast Calder, 18-13-0
4 K Marshall, Tri-Cast Calder, 16-10-0
5 P Wilson, Tri-Cast Calder, 14-6-0
6 D Kershaw, Matrix Halifax, 13-12-0
 
Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (25 pegs)
1 Colin Dumphy, Leigh Tackle & Bait, 147-11-0 peg 100 Canal 4 pellet 13m and edge carp F1s
2 Steve Smythe, St Helen’s Angling, 132-0-0 peg 53 Canal 3 caster shallow 6m F1s ide
3 N Banks, Partridge Lakes, 125-11-0
4 S Milne, Ted Carter Preston, 117-12-0
5 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 108-6-0
6 J Jones, Garbolino Elton, 103-8-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
Pine & Trio Pools (17 pegs)
1 Colin Dumphy, Leigh Tackle & Bait, 203-9-0 peg 13 Trio maggot shallow 6m carp 3lb F1s
2 Dave Simpson, Home Guard AS, 173-15-0 peg 5 Trio maggot shallow 6m carp 4lb F1s ide
3 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 165-0-0
4 M Taylor, Blundell’s, 101-10-0
5 C Dunn, Leigh Tackle & Bait, 75-13-0
6 C Ruscoe, Park Field Angling, 69-6-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (28 pegs)
1 Dougie Walsh, Rivacre AC, 107-7-0 peg 47 pellet shallow 13m F1s
2 Mark Greasley, Maver Cheshire, 86-7-0
3 D Jones, Egremont Ferry, 85-10-0
4 B Ormsby, Jacob’s AC, 77-5-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (28 pegs)
1 Rob Minikin, Sonbubaits, 307-10-0 Sycamore peg 29 pellet 5m shallow and edge carp 5lb
2 Chris Hall, The Oaks, 246-10-0 peg 18 Beech
3 A Hampson, The Oaks, 223-4-0
4 C Routledge, Daiwa Cleveland Angling Centre, 221-1-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 Eddie Battersby, Leigh Tackle & Bait, 120-12-0 peg 126 Canal 5 paste 4m and caster shallow 7m carp F1s
2 Steve Kelly, Ray’s Tackle, 98-12-0 peg 97 Canal 4
3 M Austin, Partridge Lakes, 97-2-0
4 D Shaw, Partridge Lakes, 88-3-0
5 L Steele, Oldham Owls, 83-8-0
6 K Leatherbarrow, St Helen’s Angling, 81-5-0


THURSDAY

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (15 pegs)
1 C Routledge, Daiwa Cleveland Angling Centre, 184-0-0
2 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 141-3-0
3 C Hall, The Oaks, 131-3-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (28 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 187-15-0 peg 99 Canal 4 caster shallow 7m F1s ide
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 148-11-0 peg 7 Canal 1
3 D Shaw, Maver NW, 131-15-0
4 J Cartwright, Leigh Tackle & Bait, 123-6-0
5 C Dumphy, Partridge Lakes, 123-1-0
6 Paul Eckersall, Garbolino Elton, 119-13-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (31 pegs) 
1 Karl Webster, Trafford Tackle, 206-4-0 peg 9 Trio maggot edge carp 4lb F1s
2 Mark Hassall, Stalybridge Angling Supplies, 150-4-0 peg 61 Pine bomb pellet carp 10lb
3 A Bruce, Ray’s Tackle, 145-2-0
4 S Langley, B&K Baits, 119-4-0
5 M Halliwell, Bag ‘Em Baits, 118-13-0
6 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 117-0-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Paul Farquhar, Ray’s Tackle, 90-8-0 peg 8 pellet 14m and edge F1s
2 Steve Conroy, Drennan NW, 78-6-0 peg 36
3 P Jones, Brookside, 68-12-0
4 R Wightman, Drennan NW, 63-2-0
5 L Wightman, Drennan NW, 57-14-0
6 N Butterworth, Bailey’s and Stu Conroy, Kamasan, both 53-10-0 

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez & Moors Canals (18 pegs)
1 M Kearns, Browning Lifestyle, 125-8-0
2 A Cattell, Browning Lifestyle, 78-9-0
3 B Gilchrist, Cudmore, 74-7-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 P Henry, Lingmere, 120-0-0
2 C Doran, Widnes Angling Centre, 110-12-0
3 B Ormsby, Jacob’s AC, 103-4-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (21 pegs)
1 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 140-12-0
2 R Bennett, The Oaks, 122-13-0
3 P Newman, Daiwa Cleveland Angling Centre, 116-1-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (50 pegs)
1 Colin Dumphy, Leigh Tackle & Bait, 110-1-0 peg 2 Canal 1 pellet 13m and 6m F1s carp
2 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 86-9-0 peg 83 Canal 4 maggot 6m shallow and pellet edge carp F1s ide
3 H Billing, Garbolino, 81-4-0
4 A Bridge, Garbolino Elton, 77-6-0
5 I Lathom, Tri-Cast Rochdale, 73-10-0
6 M Lucas, Mosella, 72-6-0

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (38 pegs)
1 Mike Smith, St Helen’s, 38-10-0 peg 6 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Kevin Hall, Champion Feed, 34-10-0 peg 5 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
3 R Pennington, St Helen’s, 29-14-0
4 J Hines, Saints, 29-10-0
5 D Knight, Wigan, 25-0-0
6 R Teale, 24-0-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Dover Lock (26 pegs)
1 S Mayo, Gidlow Angling, 4-8-4
2 J Hall, Bolton, 3-0-8
3 T Fairhurst, Sensas NW, 2-11-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Wagtail Lakes (28 pegs)
1 A Barker, Garbolino Elton, 212-12-0
2 D Hudson, Colmic Woodlands, 198-4-0
3 D Geldart, Woodland Tackle, 138-10-0 


SUNDAY

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (24 pegs)
1 S Slockett, Wayne’s Tackle/Preston Innovations, 175-8-0
2 P Bottomley, Coppull Angling, 114-8-0
3 D Stevens, Green Lane Angling, 105-6-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio & Pine Pools (26 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 182-7-0 peg 65 Pine bomb pellet and paste edge carp 12lb
2 Steve Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 135-1-0 peg 47 Trio maggot shallow 6m and edge carp 3lb F1s
3 S Langley, B&K Baits, 129-12-0
4 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 113-3-0
5 D Marshall, Fisherman’s Way, 91-4-0
6 J Rodgers, Leigh Tackle & Bait, 81-8-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Suez Canal (20 pegs)
1 Daz Oakley, Nathan’s Tackle, 72-5-0 peg 8 caster maggot shallow 14m and pellet edge carp 3lb F1s ide tench
2 Bill Gilchrist, Cudmore, 47-10-0 peg 4
3 A Binney, Cudmore Vets, 38-11-0
4 A Perrins, Nathan’s Tackle, 31-15-0

Heronbrook Fisheries (Sun)
Meadow, Canal & Bridge Pools (45 pegs)
1 Danny Hallam, Matrix, 271-12-0 Meadow peg 43 long pole pellet F1s
2 D Taylor, Lichfield, 194-6-0
3 A Rumble, Maver Midlands, 193-0-0
4 J Robinson, Maver Midlands, 185-13-0
5 P Fox, Stoke-on-Trent, 144-8-0
6 T Ebbrell, Connect Tackle, 139-13-0

Mirfield AC River Calder Champs (Sun)
River Calder (60 pegs)
1 Dave Pilgrim, Barlby Village Stores, 17-8-0 Pear Tree section waggler maggot roach
2 Dave Armitage, Cleckheaton, 16-4-0 Sands Lane stick float maggot roach grayling
3 A Bradley, Mirfield Willy Worms, 14-12-0
4 S Clegg, Saints, 13-14-0
5 N Hirst, Maver NW, 12-12-0
6 D Ray, Notts, 11-11-0 

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Eddie Cook, Warrington, 17-15-0 peg 34 long pole pellet tench skimmers
2 Mark Brown, Newton-le-Willows, 11-5-0 peg 7 long pole pellet bream ide
3 G Sixsmith, St Helen’s, 8-14-4
4 I Wilson, Newton-le-Willows, 5-13-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (23 pegs)
1 L Sylvester, The Oaks, 336-1-0
2 A Barker, The Oaks, 309-9-0
3 C Hall, The Oaks, 299-14-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (89 pegs)
1 Ian Lathom, Tri-Cast Rochdale, 110-8-0 peg 2 Canal 1 maggot shallow 6m F1s ide
2 Steve Openshaw, Lingmere, 97-1-0 peg 11 Canal 1 pellet edge and caster shallow 6m carp ide F1s
3 N Haynes, Maver NW, 92-4-0
4 D Shaw, Maver NW, 89-15-0
5 S Parry, Guru, 86-2-0
6 L Rowlands, Partridge Lakes, 83-1-0 

Ripon Piscatorials Navigation Cup (Sun)
River Ure (28 pegs)
1 A Lewis, Bradford, 12-6-0
2 J Taylor, RSPS, 6-14-0
3 K Wright, KL Tackle, 6-12-0 

Wigan DAA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Appley Bridge (48 pegs)
1 Paul Porter, Liverpool AS, 5-13-12 basin below locks maggot and breadpunch 11m skimmers roach
2 G Charnock, Liverpool AS, 4-2-8
3 S Crossley, Maver NW, 3-14-12
4 C Birchall, Sensas NW, 3-11-8
5 G Houlibeq, Bolton, 3-8-12
6 M Parkinson, Sensas NW, 2-13-8