North match results for week commencing Oct 24, 2016

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (24 pegs) 
1 Ken Wright, Oldham Owls, 57-0-0 peg 2 Spey maggot 6m F1s skimmers
2 Chris Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 48-0-0 peg 10 Ribbon
3 A Talbot, Leigh Tackle & Bait, 35-8-0
4 M Knox, Partridge Lakes, 34-9-0
5 R Powell, Leigh Tackle & Bait, 33-4-0
6 M Kershaw, Leigh Tackle & Bait, 27-13-0 

St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (25 pegs)
1 Ged Rigby, St Helen’s, 24-10-0 peg 149 groundbait feeder maggot skimmers roach
2 Dave Alsop, St Helens, 20-4-0
3 J Leonard, St Helen’s, 17-2-0
4 L Addy, Drennan NW, 16-3-0


TUESDAY

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Long Island, Meadow & Rock Pools (34 pegs)
1 Steve Worrall, Hampton Springs, 40-1-0 Rock Pool pellet and meat 6m and edge carp skimmers tench
2 Mick Potter, Hampton Springs, 37-3-0
3 N Harrop, Hampton Springs, 36-6-0
4 R Rigby, Ted Carter Southport, 34-7-0

Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (34 pegs)
1 Peter Tickle, St Helen’s Angling, 89-15-0 peg 21 Canal 1 maggot 12m and 6m carp F1s
2 Tony Worrall, St Helen’s Angling, 79-7-0 peg 89 Canal 4
3 M Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 77-2-0
4 A Bennett, Daiwa/Guru/ Bait-Tech, 76-4-0
5 C Weeder Jnr, St Helen’s Angling, 64-4-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
All lakes (15 pegs)
1 C Weeder Jnr, St Helen’s Angling, 104-11-0
2 P Jones, Partridge Lakes, 98-10-0
3 K Webster, Trafford Tackle, 81-4-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (32 pegs) 
1 Lenny Bolton, Lingmere, 53-8-0 peg 43 Main Lake maggot 12m carp skimmers
2 Colin Billing, Cammell Lairds, 50-0-0
3 T Wilde, Lingmere, 42-0-0
4 J Rogers, Leigh Tackle & Bait, 40-4-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash & Beech Lakes (12 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 203-10-0
2 C Kendall, Middy, 193-9-0
3 B Poole, The Oaks, 142-7-0

Old Bank AC (Weds)
Mirfield Canal (21 pegs)
1 Dave Wells, Tri-Cast Rochdale, 8-3-0 peg 2 long pole breadpunch roach
2 Pete Wilson, Tri-Cast Calder, 6-10-0 peg 3
3 M Taylor, Matrix Halifax, 6-0-0
4 B Kellett, Thornhill AC, 5-12-0

Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (80 pegs)
1 Dave Olly, Olly Motors, 73-12-0 peg 20 Canal 1 maggot 6m carp F1s ide
2 Ray Thompson, Partridge Lakes, 57-1-0 peg 7 Canal 1
3 B Breese, Partridge Lakes, 52-6-0
4 M King, Partridge Lakes, 50-1-0
5 S Hunt, Partridge Lakes, 47-7-0
6 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 44-3-0


THURSDAY

Dynamite Baits/Scunthorpe DAA Thursday Series (Thurs)
River Trent, South Clifton (16 pegs)
1 Col Williams, Brigg AC, 3-0-0 peg 36 groundbait feeder worm perch flatfish
2 Dave Thornley, Ashfield Angling, 2-15-0 peg 46 bolo rod and waggler maggot perch
3 M Firmstone, Lincs County, 1-0-0
4 R Moses, Brigg AC, 0-14-0
5 T Tarff, Daiwa Dons, 0-13-0
5 D Padley, Brigg AC, 0-13-0

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Yew Tree Reservoir (20 pegs)
1 Eddie Cook, Warrington, 16-5-0 peg 21 long pole pellet bream perch
2 Chris Grehan, Warrington, 9-14-0 peg 13 long pole worm bream perch
3 J Wheeler, Newton-le-Willows, 3-13-0

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (10 pegs)
1 P Brunyee, The Oaks, 79-7-0
2 C Hall, The Oaks, 73-13-0
3 J Paveley, The Oaks, 62-3-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (46 pegs)
1 Steve Openshaw, Lingmere, 78-7-0 peg 83 Canal 4 maggot 6m and bread 13m carp F1s
2 Ben Summerscales, Partridge Lakes, 70-4-0 peg 2 Canal 1
3 M Lucas, Mosella, 70-0-0
4 S Milne, Partridge Lakes, 67-0-0
5 S Avison, Leigh Tackle & Bait, 55-6-0


SATURDAY

Angling Trust RiverFest Qualifier (Sat)
Yorkshire Ouse (55 pegs)
1 Bob Cranmer, Matrix Halifax, 19-14-0 peg 279 Linton groundbait feeder caster and worm a 10lb 6oz barbel plus perch groundbait feeder with caster
2 John Mills, Tri-Cast Calder, 11-2-8 peg 188 Hunter’s Lodge maggot 11m roach
3 R Bonas, Mirfield Willy Worms, 98-8-0
4 S Tate, Helperby, 8-0-0
5 C Gowling, Mosella Quaker, 5-12-0.
Qualifiers: John Mills, Dave Pollitt and Bob Cranmer

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
Ash, Pine & Trio Pools (18 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 115-14-0 peg 53 Ash pellet bomb carp 10lb
2 Karl Webster, Trafford Tackle, 88-14-0 peg 51 Trio maggot 6m carp 3lb F1s
3 P Roys, Leigh Tackle & Bait, 59-12-0
4 P Jones, Partridge Lakes, 57-5-0
5 K Marler, Tight Lines Shaw, 46-5-0
6 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 38-7-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (20 pegs)
1 John Shellam, Stalybridge Angling Supplies, 90-0-0 peg 38 pellet 13m F1s
2 Nick Butterworth, Bailey’s 55-14-0 peg 23
3 J Turner, Ray’s Tackle, 42-14-0
jt4 C Ruscoe, Parkfield Angling and A Butler, Mosella, both 38-0-0      
6 T Dewhurst, Premier Driveways, 36-0-0 

Cudmore Fisheries Winter League (Sat)
Suez Canal, Moors, Arena & Panama Lakes (36 pegs)
1 Paul Carnwell, Bait-Tech 168-15-0 peg 8 Panama maggot and pellet 14m carp F1s skimmers
2 Paul Gibson, Nathan’s Tackle, 98-13-0 peg 11 Panama
3 S Jones, Trentside Tackle/Sonubaits, 80-1-0
4 P Richmond, Ted Carter Southport, 69-6-0
5 C Jones, Ted Carter Southport, 59-0-0
5 G Skerritt, Nathan’s Tackle, 59-0-0
Teams
1 Ted Carter Southport, 12pts
2 Nathan’s Tackle, 23
3 MAP/Drennan NW, 14
4 Bait-Tech, 20
League
1 Ted Carter Southport, 26pts
2 Browning Lifesyle, 31
3 Nathan’s Tackle, 32
4 MAP/Drennan NW, 33

Heronbrook Fisheries (Sat)
Canal & Bridge Pools (28 pegs)
1 A Harman, Drennan NW, 158-10-0
2 P Tregear, Rugeley, 156-8-0
3 R Bestwick, Heronbrook, 153-12-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 J Oulton, Lingmere, 59-8-0
2 P Shannon, Lingmere, 59-0-0
3 P Ashdown, Lingmere, 57-8-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme, Cake Mills (26 pegs)
1 C Leyland, Daiwa Dons, 17-11-0
2 R Pulford, Hull, 13-11-0
3 A Denny, Castleford, 9-6-0 

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (25 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 79-2-0
2 A Stock, Colmic Woodlands, 71-8-0
3 D Birdsall, The Oaks, 68-0-0 

Partridge Lakes (Sat)
Spey, Marsh, Ribbon & Willow Pools (41 pegs)
1 Andy Greaves, Garbolino Elton, 66-13-0 peg 21 Spey maggot 6m carp F1s skimmers
2 Steve Openshaw, Lingmere, 56-6-0
3 P Hulme, Patricoft AC, 48-10-0
4 L Redman, Partridge Lakes, 45-5-0
5 J Taylor, Partridge Lakes, 38-4-0
6 C Ramsdale, Partridge Lakes, 38-13-0

Saltaire AA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Saltair (15 pegs)
1 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 4-2-0
2 K Ackroyd, Wakefield, 3-5-0
3 C Storey, Matrix Halifax, 3-3-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 M Sharpe, Thornhill AC, 1-5-0
2 B Kellett, Thornhill AC, 0-14-8
3 K Marshall, Tri-Cast Calder, 0-14-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Heaton Bridge (35 pegs)
1 Carl Burton, Wigan MG, 9-6-0 narrows breadpunch 6m and squatt 12m roach skimmers
2 Jeff Stirratt, Liverpool AS, 7-1-8
3 M Topping, Ted Carter Preston, 6-9-4
4 M Rimmer, Lancs MG, 6-8-0
5 S Wharton, Wigan Angling Centre, 6-4-8
6 J Leeds, Tri-Cast Rochdale, 6-4-0 

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Curlew & Wagtail Lakes (30 pegs)
1 Dave Hudson, Woodland Tackle, 80-1-0 Partridge peg 30 long pole banded pellet deck carp 9lb
2 Pete Jones, Woodland Tackle, 76-5-0
3 M Butler, Woodland Tackle, 74-2-0
4 D Smith, Bait-Tech, 71-3-0
5 A Fisk, Max Tackle, 64-15-0
6 R Pickles, Woodland Tackle, 63-9-0


SUNDAY

Angling Trust Eastern Winter League (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (54 pegs)
1 Craig Singleton, Sensas North, 35-8-0 long pole caster roach skimmers
2 Sam Wildsmith, Drennan Barnsley Blacks, 31-10-0
3 J Dent, Drennan Barnsley Blacks, 19-13-0
4 M Lodge, Browning Ossett, 18-4-0
Teams: 
1 Drennan Barnsley Blacks, 13pts
2 Browning Ossett, 26
3 Sensas North, 29
4 Tri-Cast Calder, 34
League:
1 Drennan Barnsley Blacks, 7pts
jt2 Browning Ossett and Sensas North, both 12
4 Mosella Selby, 23

Angling Trust Lancashire Winter League (Sun)
High Heyes Fishery (48 pegs)
1 Richard Davies, Standish MG, 55-8-0 Lake 2 long pole pellet carp F1s skimmers
2 Pete Richmond, Ted Carter Preston, 49-6-0
3 S Kay, Matrix Leigh Tackle & Bait, 47-8-0
4 A Pickering, Burscough Angling Supplies, 44-15-0
Teams: 
1 Ted Carter Preston, 20pts
2 Matrix Leigh Tackle & Bait, 25
3 IZAAK’S MG, 26
4 Burscough Angling Supplies, 29
League: 
1 Ted Carter Preston, 4pts
2 Matrix Leigh Tackle & Bait, 5
jt3 IZAAK’S MG, Standish MG and Burscough Angling Supplies, all 13

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (17 pegs)
1 P Bottomley, Coppull Angling, 171-0-0
2 P Beardsworth, Bannister House, 152-0-0
3 S Hall, Bannister House, 84-4-0 

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (42 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 118-12-0 peg 51 Ash bomb corn carp 10lb
2 Pete Roys, Leigh Tackle & Bait, 109-10-0 peg 65 Pine pellet 16m carp 8lb
3 M Rawlinson, Fishing Republic, 95-4-0
4 K Webster, Trafford Tackle, 87-0-0
5 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 76-9-0
6 S Peplow, Hazel Grove Angling Centre, 73-5-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (32 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 94-0-0 peg 22 Willow pellet 16m and edge carp F1s ide skimmers
2 Andy Grimes, Mosella, 78-4-0 peg 1 Willow
3 A Harman, Drennan NW, 75-14-0
4 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 74-4-0
5 C Ruscoe, Parkfield Angling, 62-14-0
6 F Staniuszko, Maver NW, 57-4-0

Cudmore Fisheries (Sun)
Panama & Edwards Lakes (32 pegs)
1 Andy Dyson, Maver Gold/Dynamite Baits, 128-10-0 peg 21 Panama meat and corn 13m and maggot edge F1s carp tench
2 Stef Brown, Maver Gold/Dynamite Baits, 100-8-0 peg 20 Panama
3 C Moon, Nathan’s of Derby, 86-15-0
4 D Oakley, Nathan’s Tackle, 63-8-0
5 K Roydon, Nathan’s Tackle 49-1-0
6 A Perrins, Cudmore, 45-3-0

Feederfest Ireland (Tues – Mon)
Inniscarra Lake (100 pegs)
1 Steve Ringer, Daiwa/Guru, 52-010
2 Neil Mazurek, Cootehill, 46-070
3 D Barlow, Drennan/Bait-Tech, 45-200
4 A Wakelin, Preston Innovations, 44-120
5 R Wootton, Shimano/Dynamite Baits, 42-520
6 L Koot, Netherlands, 41-460

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All lakes (96 pegs)
1 Simon Jones, Trentside Tackle, 161-10-0 peg 4 Island pellet feeder and 14m F1s
2 Craig Goldstem, Maver Midlands/Bag ‘Em Baits, 160-2-0 Island peg 12 long pole pellet carp
3 D Maxfield, Maver Midlands, 152-10-0
4 R Griffiths, Drennan NW, 143-6-0
5 D Deacon, Heronbrook, 140-8-0
6 M Kearns, Browning Lifestyle, 119-2-0
Teams: 
1 Maver Midlands White, 7pts
jt2 Tri-Cast/Guru and Drennan NW, both 8
jt4 Maver Gold and Nathan’s Tackle, both 9
6 Browning Lifestyle, 10
League: 
1 Tri-Cast/Guru, 22pts
2 Drennan NW, 26
3 Maver Midlands Youth, 28
4 Maver Midlands/Bag ‘Em Baits, 29
5 Browning Lifestyle, 34
5 Nathan’s Tackle, 35

John Gledhill Memorial (Sun)
Calder & Hebble Canal, Brighouse – Elland (37 pegs)
1 Tom Barlow, Maver NW, 9-15-0 Pop Shop long pole breadpunch caster roach 1lb
2 Dave Balmforth, Maver NW, 8-15-0 Pop Shop long pole breadpunch roach and a 4lb ide
jt3 P Wilson, Tri-Cast Calder and T Darson, Ryburn AC, both 7-6-0
5 L Shaw, Tri-Cast Calder, 5-13-0
6 S Oddy, Lowhills AC, 5-7-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Terry Speakman, Lowton, 4-14-0 peg 16 waggler pinkie bream roach
2 Graham Sixsmith, St Helen’s, 4-5-8 peg 8 long pole pinkie roach perch
3 C Grehan, Warrington, 4-1-8

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (27 pegs)
1 L Sylvester, The Oaks, 188-14-0
2 T Watson, Mosella Quaker, 180-4-0
3 A Barker, The Oaks, 168-14-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (76 pegs)
1 Bob Brander, Warrington, 85-3-0 peg 75 Canal 3 maggot 6m F1s
2 Mark Tregear, Garbolino Elton, 83-4-0 peg 83 Canal 4 maggot 13m and 5m carp F1s
3 P Coyle, Preston Innovations, 75-12-0
4 S Parry, Guru, 68-11-0
5 S Cooke, Matrix, 68-2-0
6 K Owen, Firswood Fishery, 67-2-0 

Ripon Piscatorials Cyril Newstead Cup (Sun)
River Ure (25 pegs)
1 Nathan Proctor, Northern Angling Ripon, 11-8-0 peg 169 long pole and bolo rod maggot roach dace perch gudgeon
2 Brian Sowerby, Builder’s Arms Darlington, 8-15-0 peg 162 waggler maggot dace
3 D Robson, Selby, 7-4-0
4 J Taylor RSPS 6-4-0
5 K Lamb Ripon 5-8-0
6 P Bendelow, Woodland Tackle, 4-12-0
6 S Young, Helperby, 4-12-0

St Helen’s AA Preston Innovations/Sonubaits Three Day Festival (Fri – Sun)
Carr Mill Dam (64 pegs)
1 Sean Fletcher, St Helen’s, 4pts
2 Ged Rigby, St Helen’s, 5 (55-9-0)
3 R Pennington, St Helen’s, 5 (48-12-0)
4 L Addy, Drennan NW, 5 (44-4-0)
5 K Hall, Champion Feed, 6
6 D Knight, Wigan, 9

Tony Burdett Memorial (Sun)
Maver Hayfield Lakes (69 pegs) 
1 Oliver Scotthorne, Halkon Hunt, 111-4-0
2 Steve Pearson, Leeds, 66-0-0
3 M Firth, 60-12-0