North match results for week commencing Oct 10, 2016

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (25 pegs)
1 Phil Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 66-10-0 peg 10 Ribbon maggot edge carp F1s
2 Roy Powell, Leigh Tackle & Bait, 64-4-0 peg 7 Spey
3 A Whalley, Wigan, 59-2-0
4 B Whittle, Dave’s Tackle, 54-5-0
5 K Dawber, Oldham Owls, 53-0-0
6 J Ormesher, Leigh Tackle & Bait, 50-14-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (28 pegs)
1 Dave Alsop, St Helen’s, 25-6-0 peg 86 groundbait feeder maggot worm skimmers
2 Ged Rigby, St Helen’s, 24-3-0 peg 80 groundbait feeder worm skimmers bream
3 S Rowe, St Helen’s, 22-1-0
4 S Ward, Manchester, 17-4-0


TUESDAY

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Rock, Meadows & Long Island Pools (30 pegs)
1 Peter Hodge, Tackle Store, 95-14-0 Rock Pool pellet 7m paste edge carp 12lb skimmers crucians roach
2 Ray Rigby, Ted Carter Southport, 64-11-0
3 E Peters, Hampton Springs, 52-13-0
4 N Harrop, Hampton Springs, 42-0-0
 
McMillan Cancer Charity (Tues)
Greaves End Fishery (16 pegs)
1 Keith Marshall, Tri-Cast Calder, 105-4-0 peg 6 maggot 12m carp 10lb bream 5lb
2 Gary Makin, Thornhill AC, 64-8-0 peg 21 pellet and worm 12m carp 8lb
3 T Darson, Ryburn AC, 61-12-0
4 W Redfearn, Old Bank AC, 57-2-0
5 D Kershaw, Matrix Halifax, 45-1-0
6 R Haigh, Thornhill AC, 34-1-0
 
Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (32 pegs)
1 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 68-2-0 peg 166 Canal 6 maggot 13m and shallow 6m F1s
2 George Taylor, Partridge Lakes, 61-2-0 peg 128 Canal 5
3 M Lucas, Mosella, 53-3-0
4 S Walsh, Partridge Lakes, 52-11-0
5 P Holland, Guru, 51-15-0
6 P Jones, Partridge Lakes, 47-0-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
West Lodge, Ash, Pine & Trio Pools (15 pegs)
1 M Rawlinson, Fishing Republic, 180-0-0
2 K Webster, Trafford Tackle, 145-12-0
3 H Billing, Garbolino, 124-5-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both Lakes (28 pegs)
1 Phil Shannon, Lingmere, 72-14-0 peg 37 Match Lake maggot 6m F1s roach skimmers
2 Dave Lynch, Egremont Ferry, 66-4-0
3 B Carlson, Lobol AC, 55-12-0
jt4 D Walsh and L Pickup, both Lingmere, both 55-6-0
 
Oaks Lakes (Weds)
Ash & Beech Lakes (12 pegs)
1 C Watson, The Oaks, 227-8-0
2 C Routledge, Daiwa Cleveland Angling Centre, 213-12-0
3 B Poole, The Oaks, 189-11-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (54 pegs)
1 Martin Austin, Partridge Lakes, 89-2-0 peg 100 Canal 4 maggot 6m and edge carp F1s
2 Mick King, Partridge Lakes, 70-8-0 peg 85 Canal 4
3 D Shaw, Partridge Lakes, 51-11-0
4 R Powell, Partridge Lakes, 49-8-0
5 K Weader, Partridge Lakes, 48-0-0
6 T Aspinall, Atherton Tackle, 47-2-0


THURSDAY

Dynamite Baits/Scunthorpe DAA Thursday Series (Thurs)
River Trent, South Clifton (15 pegs)
1 C Williams, Brigg AC, 3-14-0
2 M Firmstone, Lincs County, 2-10-0
3 N Broadley, Brigg AC, 2-6-0

Newton-le-Willows AA Disabled & Over 60’s (Thurs)
Vulcan Reservoir (28 pegs)
1 Harry Newton, Warrington, 6-14-0 peg 22 long pole caster F1s roach
jt2 Jimmy Corkish, St Helen’s and Chris Grehan, Warrington, both 6-1-0
 
Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (12 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 117-14-0
2 P Whale, The Oaks, 108-0-0
3 C Routledge, Daiwa Cleveland Angling Centre, 98-7-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (38 pegs)
1 Mark Lucas, Mosella, 131-15-0 peg 92 Canal 4 maggot edge carp F1s
2 Mark Halliwell, RW Floats, 127-3-0 peg 100 Canal 4 maggot 6m and pellet edge carp F1s
3 H Billing, Garbolino, 95-10-0
4 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 86-6-0
5 P Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 84-15-0
6 D Sixsmith, Danny’s Pole Repairs, 83-6-0


SATURDAY

Allerton Bywater (Sat)
Aire & Calder Canal, Oulton (10 pegs)
1 R Ellis, Allerton Bywater, 5-12-0
2 C Musgrove, Allerton Bywater, 4-7-0
3 D Williams, Allerton Bywater, 3-7-0

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
Ash, Pine & Trio Pools (16 pegs)
1 M Rawlinson, Fishing Republic, 112-13-0
2 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 87-4-0
3 M Thomson, Trafford Tackle, 84-11-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake Lake (18 pegs)
1 Chris Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 68-2-0 peg 18 pellet 14m F1s
2 Nick Butterworth, Bailey’s, 61-2-0 peg 8
3 P Jones, Brookside, 51-14-0
4 A Butler, Mosella, 50-0-0
5 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 48-4-0
6 C Ruscoe, Parkfield Angling, 47-12-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal & Moors Pools (17 pegs)
1 C Moon, Bait-Tech, 85-9-0
2 G Kirby, Team Cudmore, 31-0-0
3 P Holmes, Team Cudmore, 26-7-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Meadow, Canal & Bridge Pools (30 pegs)
1 John Chapman, Maver Gold Dynamite Baits, 190-0-0 peg 27 Meadow long pole pellet carp F1s
2 Jason Brown, Maver Midlands, 162-9-0
3 M Barwell, Maver Gold Dynamite Baits, 162-0-0
4 J Howarth, Tri-Cast Highfield, 155-9-0
5 M Gallimore, Heronbrook, 147-15-0
6 B Parkes, Maver Midlands, 143-14-0

Leeds DASA (Sat)
Yorkshire Ouse (50 pegs)
1 Kevin Pybus, Yarm, 7-10-0 peg 293 groundbait feeder worm roach bream
jt2 Norman Thewliss, Mirfield AC and Matt Dukes, Helperby, both 6-6-0
jt4 I Pilgrim, Aireborough and I Bowman, Drennan Barnsley Blacks, both 6-0-0
6 B Foster, Tackle 2U, 5-12-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 J Oulton, Lingmere, 44-8-0
2 P Shannon, Lingmere, 40-6-0
3 C Fletcher, Lingmere, 38-14-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (18 pegs) 
1 Andy Waters, Moorfields, 122-13-0 long pole pellet carp 8lb skimmers
2 Alec Johnson, Majestic Garage, 97-12-0
3 D Fielder, Moorfields, 92-8-0
4 M Booth, Daiwa, 88-0-0
5 S Naylor, Moorfields, 87-12-0
6 M Heptonstall, Moorfields, 86-10-0

Mouncey League (Sat)
River Ancholme, Cake Mills (32 pegs)
1 Rob Beckett, Scunthorpe, 19-10-0 peg 33 long pole worm maggot roach plus a bream and a tench
2 Ronnie Benn, Scunthorpe, 15-11-0
3 K Clifton, Lincs County, 14-10-0
4 R Pulford, Hull, 12-9-0
5 P Iveson, Scunthorpe, 12-4-0
6 G Tock, Scunthorpe, 11-9-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (15 pegs)
1 M Baker, The Oaks, 70-13-0
2 C Hall, The Oaks, 58-0-0
3 B Howard, The Oaks, 57-8-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (72 pegs)
1 Chris Weeder Jnr, St Helen’s Angling, 72-8-0 peg 103 Canal 5 white maggot 12m and edge F1s
2 John Green, POHAS, 63-8-0 peg 125 Canal 5 maggot 13m, edge and shallow 6m F1s
3 M Tregear, Garbolino Elton, 62-5-0
4 A Stoner, POHAS, 61-15-0
5 K Bennett, Partridge Lakes, 59-9-0
6 S Openshaw, Lingmere, 56-4-0

St Helen’s Tackle & Bait Cancer Research Charity (Sat)
Carr Mill Dam (126 pegs)
1 Gary Ainscough, Wigan, 37-7-0 peg 101 Method pellet bream skimmers
2 Tony Haynes, St Helen’s, 22-4-0 peg 98 groundbait feeder maggot skimmers
3 L Addy, Drennan NW, 17-13-0
4 J Cook, St Helen’s, 16-12-0
5 S Halliwell, St Helen’s Angling, 15-7-0
6 S Pendlebury, St Helen’s, 14-2-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Appley Bridge (27 pegs)
1 M Topping, Ted Carter Preston, 3-13-12
jt2 V Walsh, Leigh Tackle & Bait and M Webb, Saints, both 2-9-4

Woodland Lakes (Sat)
Partridge, Skylark & Kestrel Lakes (45 pegs)
1 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 166-2-0 Partridge peg 30 pellet 14m and 5m carp 9lb
2 James Roper, Colmic Woodlands, 118-14-0 Skylark peg 10 pellet 13m and bomb carp 11lb
3 P Fletcher, Colmic Woodlands, 114-9-0
4 J Heron, Woodland Tackle, 107-4-0 


SUNDAY

Angling Trust Eastern Winter League (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (56 pegs)
1 John Waterhouse, Sensas North, 18-0-0 peg 260 long pole maggot caster skimmers
2 Brian Hawkes, Sensas North, 16-6-0
3 B Martin, Tri-Cast Calder, 15-3-0
4 R Marklew, Browning Ossett, 14-10-0
Teams: 
1 Sensas North, 17pts
2 Drennan Barnsley Blacks, 21
3 Browning Ossett, 25
4 Mosella Selby, 34
League:
1 Drennan Barnsley Blacks, 5pts
2 Sensas North, 6
3 Browning Ossett, 8
4 Mosella Selby, 14

Angling Trust Lancashire Winter League (Sun)
High Heyes Fishery (48 pegs)
1 Ian Morrison, Ted Carter Southport, 75-12-0 Lake 2 pellet edge and Method feeder carp barbel skimmers
2 Dave Harding, St Anthony’s AC, 66-0-0
3 M Goulding, Matrix Leigh Tackle & Bait, 65-8-0
4 P Meadows, Matrix Leigh Tackle & Bait, 62-8-0
Teams: 
1 Matrix Leigh Tackle & Bait, 20pts
2 Ted Carter Southport, 24
3 Burscough Angling Supplies, 26
4 St Anthony’s AC, 27
5 Standish MG, 33
6 IZAAK’S MG, 38

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (19 pegs)
1 C Owen, Bannister House, 199-14-0
2 P Bottomley, Coppull Angling, 116-8-0
3 K Owen, Firswood, 109-9-0

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (41 pegs)
1 Alan Howarth, Leigh Tackle & Bait, 120-6-0 peg 69 Pine pellet 10m carp 10lb
2 Sam Shorrock, Leigh Tackle & Bait, 107-7-0 peg 63 Pine maggot 10m carp 10lb
3 M Rawlinson, Fishing Republic, 92-6-0
4 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 75-7-0
5 P Simpson, Trafford Tackle, 71-15-0
6 K Webster, Trafford Tackle, 71-12-0

Bob-Co Yorkshire Winter League (Sun)
River Aire (90 pegs)
1 Mick Doyle, Leeds DASA, 25-0-0 peg 9 groundbait feeder chopped worm caster bream
2 Dave Pollitt, Mirfield Willy Worms, 19-5-0 long pole maggot over groundbait roach
3 J Jordan, Leeds DASA, 13-15-0
4 N Hirst, Mirfield Willy Worms, 13-5-0
5 S Lister, Yarm, 12-6-0
6 A Benstead, Pontefract, 12-0-0
Teams: 
1 Leeds DASA, 58pts
2 Mirfield Willy Worms, 55
3 Leeds Angler’s World Holidays, 53

Brookside Fisheries (Sun)
Snake & Willow Lakes (30 pegs)
1 Andy Grimes, Mosella, 72-10-0 peg 7 Willow pellet 16m and edge carp F1s ide skimmers
2 Trevor Dewhurst, Premier Driveways, 63-6-0 peg 50 Snake
3 S Knowles, Ted Carter Southport, 60-14-0
4 S Berry, Ray’s Tackle, 55-12-0
5 P Casson, Ted Carter Preston, 54-12-0
6 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 54-4-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All pools (96 pegs)
1 Danny Hallam, Matrix Stapeley Angling, 154-0-0 peg 4 Island long pole pellet carp F1s
2 Connor Barlow, Guru, 150-4-0 peg 1 Bridge long pole pellet carp F1s
3 K Oldham, Connect Tackle, 149-9-0
4 M Dobson, Trentside Tackle, 136-14-0
5 H Rushden, Maver Midlands, 134-1-0
6 S Williamson, Reddish AC, 128-12-0
Teams: 
Jt1 Tri-Cast/Guru and Maver Midlands Youth, both 6pts
jt3 Maver Midlands Bag ‘Em Baits and Warburton’s, both 9
5 Maver Midlands Mango, 10
jt6 Drennan NW and Team Ginger, both 11
League: 
1 Tri-Cast/Guru, 14pts
2 Maver Midlands Youth, 16
3 Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 17
4 Drennan NW, 18
5 Browning Lifestyle Blue, 24
6 Maver Midlands White, 27

Loch Ken Two Day Festival (Sat & Sun)
Loch Ken (29 pegs)
Day one result: 
1 Mac Stevens, 27-2-0 peg 2 Twin Bridges groundbait feeder maggot caster roach skimmers
2 Mike Shaw, 23-14-0 peg 6 Robbins
3 D Barnes, 22-8-0
Day two result: 
1 Phil Murphy, 34-4-0 peg 2 Twin Bridges groundbait feeder maggot roach skimmers
2 Chris Stevens 33-0-0 peg 1 Twin Bridges
3 S Duxbury, 29-0-0
Overall result: 
1 Mac Stevens, 47-2-0
2 Phil Murphy, 41-6-0
3 D Barnes, 38-2-0
4 C Stevens, 36-2-0
5 M Trueman, 34-2-0
6 S Duxberry, 32-2-0

Mill House Fishery (Sun)
Mistral Lake (23 pegs)
1 A Molyneux, Mescar, 102-4-0
2 P Fletcher, Tackle Tarts, 100-0-0
3 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 95-2-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (24 pegs)
1 Terry Speakman, Lowton, 11-6-0 peg 46 waggler caster ide
2 Paul Hill, Widnes, 3-14-8 peg 33 bomb worm tench perch
3 K Senior, Golborne, 2-3-0
4 M Rogers, Haydock, 2-1-0

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (21 pegs)
1 P Sellars, Woodland Tackle, 265-9-0
2 C Kendall, Middy, 246-4-0
2 L Sylvester, The Oaks, 228-14-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (70 pegs)
1 John Jones, Garbolino Elton, 104-7-0 peg 85 Canal 4 white maggot 12m and shallow 6m F1s carp
2 Matthew Ruddy, Mosella NW, 88-3-0 peg 2 Canal 1 maggot 14m and edge F1s ide carp
3 P Humphries, Rochdale Angling Centre, 85-5-0
4 P Jones, Partridge Lakes, 76-7-0
5 A Szekeres, Partridge Lakes, 76-1-0
6 P Tickle, St Helen’s Angling, 75-0-0 

Ripon Piscatorials (Sun)
River Ure (28 pegs)
1 Chris Smith, Bob-Co, 18-8-0 peg 14 maggot feeder maggot caster chub roach dace
2 Brian Sowerby, Darlington, 13-12-0 peg 16 bomb waggler maggot chub grayling
3 M Hope, Northern Angling Ripon, 12-12-0
4 R Pickles, KL Tackle, 7-6-0
5 S Young, Helperby, 6-15-0
6 J Taylor, RSPS, 5-7-0

Saltaire AA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Hirstwood (16 pegs)
1 J Sedgwick, Tri-Cast Calder, 16-13-0
2 W McLeavey, Tri-Cast Calder, 5-14-0
3 M Blagbrough, Slaithwaite DAA, 4-8-0

Thornhill AC (Sun)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 J Needham, Pudsey Angling Centre, 7-7-0
jt2 D Pierson, Thornhill AC and P McMillan, Matrix Halifax, both 1-15-8

Wigan DAA Autumn League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Crook (64 pegs)
1 Boyden Krupnyski, Maver NW Red, 39-10-0 Basin peg groundbait feeder maggot bream skimmers
2 Alan Price, Tri-Cast Rochdale, 13-13-0 Basin peg groundbait feeder skimmers
3 C Blurton, Tri-Cast Rochdale, 7-11-0
4 S Dullan, Ted Carter Preston, 6-14-3
5 M Glover, Wigan MG, 6-14-2
Teams: 1 Wigan MG Green, 10pts
2 Maver NW Red, 10
3 Sensas NW Green, 12
jt4 Sensas NW Black and Ted Carter Preston White, both 13
League: 
1 Wigan MG Green, 33pts
2 Ted Carter Preston Blue, 55
3 Sensas NW Black, 58
4 Wigan MG Blue, 59
5 Tri-Cast Rochdale Red, 61
6 Sensas NW Green, 68