North match results for week commencing Nov 21, 2016

MONDAY

Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Spey & Marsh Canal Lakes (13 pegs)
1 M Bown, Partridge Lakes, 18-5-0
2 A Talbot, Partridge Lakes, 16-12-0
3 M Kershaw, Partridge Lakes, 14-8-0
 
St Helen’s AA (Mon)
Carr Mill Dam (17 pegs)
1 G Rigby, St Helen’s, 40 -1-0
2 M Harris, Ringer Baits, 26-12-0
3 L Addy, Drennan NW, 16-1-0


TUESDAY

Hampton Springs Fishery Over 50’s (Tues)
Long Island, Meadow & Rock Pools (32 pegs)
1 John Cheetham, Widnes Angling Centre, 36-14-0 Long Island Pool bomb corn carp 5lb skimmers
2 Phil Sinnott, Lobol AC, 29-9-0
3 R Rigby, Ted Carter Southport, 28-2-0
4 P Cooke, Lobol AC, 27-5-0

Messingham Sands (Tues)
Swan Pond (14 pegs)
1 P Preston, Scunthorpe, 25-4-0
2 T Biggins, Grimsby, 18-14-0
3 T Wilson, Scunthorpe, 17-13-0
 
Partridge Lakes (Tues)
Covey Canal Lakes (20 pegs)
1 Paul Coyle, Preston Innovations, 33-13-0 peg 97 Canal 4 maggot and breadpunch 13m to bridge F1s
2 Micky Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 19-4-0 peg 85 Canal 4
3 M Astbury, Poplars AC, 16-13-0
4 P Jones, Partridge Lakes, 16-4-0
5 W Rooke, Trafford Tackle, 16-0-0
6 T Worrall, St Helen’s Angling, 15-9-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
Willow Pool & East & West Lodges (14 pegs)
1 H Billing, Garbolino, 30-9-0
2 P Coyle, Preston Innovations, 26-13-0
3 P Jones, Partridge Lakes, 23-6-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (37 pegs)
1 Mal Turley, Lobol AC, 45-15-0 peg 54 Main Lake Method feeder dead red maggot carp skimmers
2 Jimmy Rogers, Leigh Tackle & Bait, 31-8-0
3 G Selby, Lobol AC, 29-10-0
4 P Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 29-0-0

Messingham Sands (Weds)
Swan Pond (12 pegs)
1 K Hartley, Scunthorpe, 29-2-0
2 T Bolton, Grimsby, 17-11-0
3 M Brumpton, Grimsby, 15-6-0
 
Old Bank AC (Weds)
Mirfield Canal (17 pegs)
1 Keith Marshall, Tri-Cast Calder, 12-2-0 peg 6 squatt and pinkie 6m roach
2 Ian Dawson, Tri-Cast Calder, 10-2-0 peg 2 breadpunch 6m and caster 12m roach
3 A Gower, Saltaire, 10-1-0
4 D Chadwick, Matrix Halifax, 8-10-0
5 M Taylor, Matrix Halifax, 8-5-0
6 P Wilson, Tri-Cast Calder, 8-0-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 Rob Smith, Partridge Lakes, 26-5-0 peg 46 Canal 2 maggot 6m and 11m F1s
2 Steve Hunt, Partridge Lakes, 21-14-0 peg 75 Canal 4
3 D Olly, Olly Motors, 20-2-0
4 B Wrench, Partridge Lakes, 18-5-0
5 M Kershaw, Partridge Lakes, 16-4-0
6 E Battersby, Leigh Tackle & Bait, 15-12-0


THURSDAY

Messingham Sands (Thurs)
Swan Pond (18 pegs)
1 G Lewis, Grimsby, 24-11-0
2 D Ruffles, Grimsby, 22-2-0
3 K Johnson, Messingham, 17-14-0

Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (37 pegs)
1 Ben Summerscales, Partridge Lakes, 39-1-0 peg 74 Canal 3 dobbed bread 13m F1s
2 Micky Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 37-15-0 peg 100 Canal 4
3 C Weeder Snr, St Helen’s Angling, 31-15-0
4 S Parry, Guru, 26-1-0
5 B Brander, Warrington Tackle & Guns, 23-2-0
6 S Physick, Leigh Tackle & Bait, 22-9-0


FRIDAY 

Messingham Sands (Fri)
Islands Lake (15 pegs)
1 P Hewitt, Messingham, 27-13-0
2 M Brumpton, Grimsby, 15-6-0
3 D Former, Grimsby, 15-5-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
East & West Lodges, Ash, Pine & Willow Pools (15 pegs)
1 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 51-10-0
2 M Hassell, Stalybridge Angling Supplies, 45-3-0
3 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 28-2-0

Brookside Fishery (Sat)
Snake Lake (22 pegs)
1 Nick Butterworth, Bailey’s, 35-0-0 peg 31 maggot 12m F1s
2 Ste Barlow, Brookside, 24-14-0 peg 39
3 M Pleavin, Lionel’s Tackle, 20-2-0
4 Stu Conroy, Kamasan, 20-0-0
5 S Birchall, Bailey’s, 13-0-0
jt6 N Rogerson, Ashton Angling Supplies and Steve Conroy, Drennan NW, both 11-0-0

Cudmore Fisheries (Sat)
Suez Canal (16 pegs)
1 G Billinge, Cudmore, 26-6-0
2 M Kearns, Chessy Boys, 18-8-0
3 K Stevenson, Cudmore, 16-9-0

Heronbrook Fisheries (Sat)
Island & Meadow Pools (25 pegs)
1 A Wakelin, Preston Innovations, 57-4-0
2 A King, Maver Gold, 44-12-0
3 R Dennis, Ultimate Pellet, 44-4-0

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (15 pegs)
1 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 35-12-0
2 G Baugh, Saints, 26-2-0
3 A Amos, Drennan NW, 16-12-0

Messingham Sands (Sat)
Tripp Lake (12 pegs)
1 T Grice, Doncaster, 42-12-0
2 D Hudson, Scunthorpe, 26-4-0
3 K McNee, Grimsby, 20-9-0

Mirfield AC (Sat)
Aire & Calder Canal (40 pegs)
1 Ian Bowman, Drennan Barnsley Blacks, 11-4-0 peg 17 roadside long pole caster roach skimmers and a chub
2 Phil Austin, Barlby Village Stores, 10-0-0
3 B Foster, Tackle 2U, 9-13-0
4 R Jackson, Maver NW, 8-3-0
5 J Collett, Browning, 7-12-0
6 P Dwyer, Manchester, 7-9-0 

Mouncey League (Sat)
River Ancholme, Cakemills (24 pegs)
1 R Pulford, Hull, 17-10-0
2 S Field, Drennan Barnsley Blacks, 14-10-0
3 P Cannon, Mosella, 13-6-0
League: 
1 W Easter, 54pts
2 R Pulford, 52
3 P Iveson, 45

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (18 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 62-14-0
2 J Newton, Bag ‘Em Baits, 41-7-0
3 R Minikin, Sonubaits, 38-5-0

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (37 pegs)
1 Jason Berry, Partridge Lakes, 31-9-0 peg 161 Canal 5 long pole maggot F1s
2 Dave Rigby, Partridge Lakes, 27-13-0
3 D Whiteley, Partridge Lakes, 27-10-0
4 K Bennett, Partridge Lakes, 23-2-0
5 T Wright, Leigh Tackle & Bait, 22-11-0
6 P Humphries, Rochdale Angling, 21-12-0 

St Helen’s AA (Sat)
Carr Mill Dam (32 pegs)
1 Gareth Lambert, Manchester, 15-10-0 peg 157 groundbait feeder worm maggot bream skimmers
2 Sean Fletcher, Bury, 10-13-0 peg 88 groundbait feeder maggot skimmers
3 M Lever, St Helen’s, 10-0-0
4 P Platt, St Helen’s, 9-4-0

Thornhill AC (Sat)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (10 pegs)
1 C Storey, Matrix Halifax, 0-15-0
2 P McMillan, Matrix Halifax, 0-9-0
3 G Makin, Thornhill AC, 0-7-0

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Navigation (22 pegs)
1 D Edgerley, Wigan MG, 1-0-0
2 D McGuinn, Tri-Cast Rochdale, 0-9-4
3 J Leeds, Tri-Cast Rochdale, 0-9-0

Woodland Lakes (Sat)
Partridge & Skylark Lakes (19 pegs)
1 A Boggy, Woodland Lakes, 37-8-0
2 L Exley, Woodland Tackle, 36-0-0
3 S Dudley, Woodland Tackle, 34-8-0  


SUNDAY

Angling Trust Ancholme Winter League (Sun)
River Ancholme (64 pegs)
1 Graham Bontoft, Scunthorpe Tackle, 23-2-0 Broughton peg 1 long pole breadpunch roach
2 Paul Moutrey, Lincs Tide Chasers, 19-13-0 Springs peg 31 groundbait feeder worm maggot tench skimmers
3 J Turner, Scunthorpe Dynamite Baits, 14-6-0
4 D Smith, Lincs Tide Chasers, 14-5-0
5 D Lloyd, Scunthorpe Dynamite Baits, 14-4-0
6 S Bontoft, Scunthorpe Blue, 13-12-0
Teams: 
1 Scunthorpe Tackle, 51pts
2 Lincs Tide Chasers, 47
3 Scunthorpe Dynamite Baits, 46
League: 
1 Lincs Tide Chasers, 6pts
2 Scunthorpe Tackle, 8
3 Scunthorpe Dynamite Baits, 10 

Angling Trust Lancashire Winter League (Sun)
High Heyes Fishery (54 pegs)
1 Brian McManus, Ted Carter Southport, 49-12-0 Lake 2 pellet 13m and edge carp skimmers
2 A Davis, IZAAK’S MG, 47-6-0
3 P Richmond, Ted Carter Southport, 35-2-0
4 I Morrison, Ted Carter Southport, 29-6-0
5 C Gorrell, Ted Carter Southport, 28-0-0
6 J Brooks, St Anthony’s AC, 26-8-0
Teams: 
1 Ted Carter Southport, 17pts
2 Matrix Leigh Tackle & Bait, 19
3 IZAAK’S MG, 27
League: 
1 Ted Carter Southport, 7pts
2 Matrix Leigh Tackle & Bait, 17
3 IZAAK’S MG, 19
4 St Anthony’s AC, 20
5 Burscough Angling Supplies, 21
6 Standish MG, 25

Angling Trust Wigan Winter League (Sun)
Leeds-Liverpool Canal (112 pegs)
1 John Clayton, Hindley MG, 8-0-15 Parbold long pole breadpunch skimmers
2 Ian Fewtrell, Sensas NW, 7-10-0
3 D Walker, Hindley MG, 6-7-4
4 J Leeds, Tri-Cast Rochdale, 4-11-3
5 D Shaw, Maver NW, 4-5-8
6 D Martin, Wigan MG, 4-3-0
Teams: 
1 Hindley MG, 40pts
2 Sensas NW, 42
3 Wigan MG, 48
League: 
1 Wigan MG, 167pts
2 Sensas NW, 188
3 Ted Carter Preston, 204
4 Maver NW, 221

Bait-Tech Canal Championships (Sun)
Stainforth & Keadby Canal, Thorne (35 pegs)
1 James Dent, MAP/Sensas, 16-12-0 peg 165 long pole caster and bloodworm skimmers perch
2 Ben Roberts, Tri-Cast Weston Team Wales, 15-2-0 peg 224 long pole bloodworm caster roach skimmers
3 P Kitwood, Sensas North, 12-12-0
4 M Godfrey, Match Fishing Magazine, 11-1-0
5 L Kerry, Preston Innovations, 10-14-0
6 J Freeborn, Sensas North, 10-12-0

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (11 pegs)
1 A Horton, DF Floats, 36-12-0
2 D Langton, Bannister House, 27-8-0
3 T Maston, Bannister House, 14-4-0 

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
All lakes (39 pegs)
1 Mark Hassell, Stalybridge Angling Supplies, 120-15-0 peg 63 Pine bomb long pole and waggler bread carp 10lb
2 Lee Clancy, Leigh Tackle & Bait, 38-12-0 peg 49 Ash waggler bread pellet carp 10lb
3 S Woodward, Cheshire Angling, 37-3-0
4 P Cox, March Stream, 30-1-0
5 R Salmon, Cheshire Angling, 16-6-0
6 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 15-13-0

Hampton Springs Fishery Silverfish Only (Sun)
Rock, Meadows & Alice Springs Pools (23 pegs)
1 Ian Jones, Fishing in the North West, 27-4-0 Alice Springs Pool long pole caster roach skimmers perch crucians
2 Rob Denny, Rod ‘n Reel, 23-0-0
3 A Spencer, Chester Tackle Locker, 20-8-0
4 C Davies, Hampton Springs, 16-6-0

Heronbrook Fisheries Winter League (Sun)
All pools (96 pegs)
1 Trevor Robinson, Maver Midlands, 91-10-0 Bridge peg 22 bomb and breadpunch carp F1s
2 Craig Willett, Matrix Stapeley Angling, 88-0-0
3 A Adams, Warburton’s, 83-13-0
4 R O’Connor, Drennan NW, 79-8-0
5 D Childs, Rugeley, 77-6-0
6 A Bennett, Tri-Cast/Guru, 72-8-0
Teams: 
1 Maver Midlands Gold, 8pts
jt2 Tri-Cast Guru and Drennan NW, both 9
jt4 Maver Gold, Maver Midlands Mango, Nathan’s Tackle and Maver Midlands Bag ‘Em Baits, all 10
League: 
1 Tri-Cast Guru, 36pts
2 Drennan NW, 41
3 Maver Gold Oak, 55
4 Maver Midlands, 56
5 Nathan’s Tackle, 57
6 Maver Midlands Bag ‘Em Baits, 58 

Leeds DASA (Sun)
Yorkshire Ouse, Hunter’s Lodge - Linton (42 pegs)
1 Steve Wilson, Knaresborough, 24-6-0 Hunter’s Lodge bungalows groundbait feeder worm bream
2 Andy Hampson, Mirfield Willy Worms, 6-0-0
3 D White, Maver/Drennan Barnsley Blacks, 5-6-0
jt4 M Highe, Mirfield AC, I Bowman, Drennan Barnsley Blacks and J Latza, Leeds, all 4-14-0

Drennan Silverfish Winter League (Sun)
Messingham Sands, Islands Lake (20 pegs)
1 K Hartley, Scunthorpe, 32-2-0
2 S Richardson, Scunthorpe, 31-14-0
3 P Seed, Grimsby, 26-9-0
 
Messingham Sands Winter League (Sun)
Tripp Lake (17 pegs)
1 T Grice, Doncaster, 66-10-0
2 L Harrison, Scunthorpe, 64-7-0
3 C Sweetnam, Rotherham, 57-11-0

Mill House Fisheries (Sun)
Mistral Lake (20 pegs)
1 J Hughes, MAP/Bag ‘Em Baits, 156-6-0
2 P Roberts, Old Swan, 85-3-0
3 P Charnock, Liverpool Dockers, 53-6-0

Nathan’s Tackle Cudmore Fisheries Winter League (Sun)
Panama & Suez Canal Lakes (36 pegs)
1 Andy Everall, Browning Lifestyle, 44-5-0 peg 19 Panama long pole maggot F1s skimmers
2 Paul Carnwell, Bait-Tech, 32-14-0 peg 15 Panama
3 P Gibson, Nathan’s Tackle, 27-12-0
4 G Kirby, Cudmore, 21-10-0
5 J Glover Snr, Cudmore, 19-9-0
Teams: 
1 Browning Lifestyle, 12pts
1 Nathan’s Tackle, 15
3 Ted Carter Southport, 19 (section countback)
4 Garbolino Cudmore 19
League: 
1 Ted Carter Southport, 58pts
2 Nathan’s Tackle, 61
3 Browning Lifestyle, 63
4 MAP Drennan NW, 65 

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (36 pegs)
1 Luke Hawksworth, Colmic Woodlands, 102-14-0 Ash peg 19 pellet 11m carp 4lb
2 Phil Sellars, Woodland Tackle, 89-6-0
3 R Harbour, Mosella Quaker, 87-1-0
4 A Lumb, Tri-Cast Calder, 83-1-0
5 A Nelson, Mosella Quaker, 80-14-0
6 P Newman, Cleveland Angling Centre, 69-10-0

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (59 pegs)
1 Roy Bradshaw, Partridge Lakes, 42-11-0 peg 100 Canal 4 maggot 12m and 6m F1s
2 Andy Greaves, Garbolino Elton, 34-7-0 peg 115 Canal 5 long pole maggot F1s
3 B Cross, St Helen’s Angling, 34-3-0
4 P Humphries, Rochdale Angling, 30-3-0
5 S Dunn, Partridge Lakes, 29-10-0
6 S Openshaw, Lingmere, 26-4-0 

Partridge Lakes Winter League (Sun)
Covey Canal Lakes (52 pegs)
1 James Howarth, Tri-Cast/Drennan, 35-0-0 peg 74 Canal 3 dobbing bread and maggot 13m F1s
2 Shaun Cook, Matrix, 34-4-0, peg 50 Canal 3 maggot under bridge 12m F1s ide
3 P Holland, Guru, 33-1-0
4 P Healey, POHAS, 28-8-0
5 J Jowett, Maver NW, 23-6-0
6 C Scott, Garbolino Elton, 21-4-0
Teams: 
1 Guru, 16pts
2 Tri-Cast/Drennan, 17pts (76-4-0)
3 Maver NW, 17 (61-15-0)
League: 
1 Maver NW, 34pts
2 Guru, 38
3 Garbolino Elton, 40

Woodland Lakes (Sun)
Kestrel & Wagtail Lakes (20 pegs)
1 Gordon Poole, Woodland Tackle, 50-3-0 Kestrel peg bomb pellet carp
2 Steve Richards, Woodland Tackle, 46-4-0 Kestrel peg 33 long pole pellet carp skimmers
3 C Pentland, Woodland Tackle, 25-12-0
4 B Paton, Woodland Tackle, 22-0-0
5 S Cooper, Woodland Tackle, 18-8-0
6 M Webb, Woodland Tackle, 17-0-0