North match results for week commencing Aug 29, 2016

MONDAY

Blundell’s Fishery Rover (Mon)
All lakes (30 pegs)
1 Matt Maguire, Leigh Tackle & Bait, 163-14-0 peg 69 Pine Method feeder pellet carp 12lb
2 Lee Riley, Leigh Tackle & Bait, 160-14-0 peg 41 Trio Method feeder pellet carp 4lb F1s
3 S Wilding, Trafford Tackle, 155-12-0
4 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 151-9-0
5 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 110-9-0
jt6 L Clancy and D Howard, both Leigh Tackle & Bait, both 109-14-0
 
Brookside Fisheries (Mon)
Snake Lake (18 pegs)
1 Stu Conroy, Kamasan, 86-14-0 peg 28 pellet 14m and maggot edge F1s carp
2 Paul Casson, Ted Carter Preston, both 66-10-0
2 Andy Butler, Mosella, 66-10-0
4 T Clark, Ted Carter Preston, 63-8-0
5 A Metcalfe, Ray’s Tackle, 58-6-0
6 Steve Conroy, Drennan NW, 56-0-0
 
Heronbrook Fisheries (Mon)
Match, Meadow & Bridge Pools (51 pegs)
1 Paul Gibson, Nathan’s Tackle, 253-14-0 peg 19 Canal lake record carp F1s pellet 14m across
2 Damien Bracken, Mosella Garbolino, 223-6-0 peg 7 Match carp worm edge
3 D Taylor, Lichfield, 199-7-0
4 P Brandrick, Manchester, 194-1-0
5 A Moors, Maver Midlands, 191-8-0
6 M Lloyd, Newport, 176-10-0

Moorfields Farm (Mon)
Main Lake (16 pegs)
1 D Fielder, Moorfields, 84-0-0
2 S Ellis, Moorfields, 81-14-0
3 M Lumley, Marshlands AC, 78-12-0
 
Partridge Lakes (Mon)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 Jason Smith, 123-2-0 peg 75 Canal 3 pellet 14m and maggot edge carp F1s ide
2 Graham Ramsdale, Wigan Angling Centre, 122-13-0 peg 80 Canal 4
3 A Stonner, Castleford, 102-4-0
4 J Maguire, Leigh Tackle & Bait, 95-8-0
5 B Bush, Birkenhead, 93-7-0
6 N Haymes, Ashton Angling Supplies, 88-12-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Mon)
Covey Canal 6 (29 pegs)
1 Les Steele, Oldham Owls, 70-5-0 peg 173 worm edge carp F1s
2 Graham Broughton, Bait-Tech, 63-0-0 peg 161
3 M Brady, Highfield, 62-8-0
4 A McMahon, Partridge Lakes, 56-11-0
5 S Kelly, Ray’s Tackle, 55-0-0
6 K Dawber, Oldham Owls, 45-12-0

St Helen’s AA Bank Holiday Festival (Sun & Mon)
Carr Mill Dam (85 pegs)
Day one result:
1 Andy Ainsley, Sensas, 56-12-0 peg 39 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Mark Goodwin, Wales, 52-9-0
3 D Taylor, Saints, 43-8-0
4 G Dawes, Ted Carter Preston, 38-0-0
5 S Fleming, Drennan NW, 35-12-0
6 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 35-7-0
Day two result:
1 Steve Fleming, Drennan NW, 42-0-0 peg 7 groundbait feeder worm bream skimmers
2 Danny Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 36-12-0
3 S Fletcher, Leigh Tackle & Bait, 36-8-0
4 B Kelly, St Helen’s, 34-3-0
5 D Bennett, Preston Innovations, 33-4-0
6 M Addy, Drennan NW, 30-7-0
Overall result:
1 Mark Goodwin, Wales, 78-9-0
2 Steve Fleming, Drennan NW, 77-12-0
3 D Sixsmith, Danny Sixsmith Pole Repairs, 72-3-0
4 A Ainsley, Sensas, 65-6-0
5 G Dawes, Ted Carter Preston, 60-8-0
6 D Taylor, Saints, 56-14-0

Thornhill AC (Mon)
Calder & Hebble Canal, Dewsbury (14 pegs)
1 R Haigh, Thornhill AC, 6-1-0
2 A Crook, Maver NW, 4-14-8
3 P McMillan, Matrix Halifax, 4-11-0
 
Woodland Lakes Bank Holiday Pairs (Mon)
Partridge, Skylark, Curlew, Wagtail & Kestrel Lakes (52 pegs)
1 Andy Geldart, Matrix/Dynamite Baits, 188-1-0 peg 18 Curlew edge pellet
2 Ian Fisk, Woodland Tackle, 181-13-0 peg 19 Wagtail edge pellet
3 O Stringer, Leeds, 169-4-0
4 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 167-1-0
5 A Barker, Woodland Tackle, 149-1-0
6 F Hayhurst, Woodland Tackle, 143-13-0
Pairs:
1 F Hayhurst and I Fisk, 2pts (weight)
2 G Poole and G Horrocks, 2 (weight)
3 D Smith and L Hawksworth, 2


TUESDAY

Partridge Lakes (Tues)
Spey, Marsh & Ribbon Canal Lakes (21 pegs)
1 Paul Jones, Partridge Lakes, 92-8-0 peg 11 Spey pellet 13m F1s skimmers carp
2 John Jones, Garbolino Elton, 82-9-0 peg 17 Marsh
3 G Taylor, Partridge Lakes, 67-7-0
4 S Smythe, Garbolino Elton, 65-11-0
5 S Milne, Partridge Lakes, 60-8-0
6 C Sutcliffe, Partridge Lakes, 56-5-0


WEDNESDAY

Blundell’s Fishery Rover (Weds)
Ash, Pine & Trio Pools (17 pegs)
1 C Weeder Jnr, St Helen’s Angling, 277-1-0
2 D Simpson, Home Guard AS, 219-11-0
3 S Langley, B&K Baits, 165-12-0

Lingmere Fishery Over 50’s (Weds)
Both lakes (26 pegs)
1 Mark Greasley, Maver Cheshire, 97-0-0 peg 4 Main Lake chopped worm and caster 6m carp ide
2 Phil Barwell, Matrix Widnes Angling Centre, 79-12-0
3 D Walsh, Rivacre AC, 66-8-0
4 J Swain, Lingmere, 59-8-0

Oaks Lakes (Weds)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (18 pegs)
1 Rob Minikin, Sonu Baits, 439-2-0 Ash peg 10 pellet shallow 6m carp 5lb
2 A Barker, The Oaks, 386-5-0 Ash peg 2 pellet 4m carp 4lb
3 B Poole, The Oaks, 307-4-0
4 R Sylvester, The Oaks, 302-0-0
 
Partridge Lakes OAP & Disabled (Weds)
Covey Canal Lakes (60 pegs)
1 Les Steele, Oldham Owls, 75-0-0 peg 137 Canal 5 pellet 13m and edge F1s carp
2 Chris Diamond, Eddie’s Bait Supplies, 72-8-0 peg 143 Canal 5
3 Tony Mayoh, Bolton Angling Centre, 64-9-0
3 P Keenan, Partridge Lakes, 64-9-0
5 A Pendlebury, Partridge Lakes, 63-8-0
6 K Wilson, Ray’s Tackle, 62-13-0
 
Woodland Lakes (Weds)
Partridge & Skylark Lakes (28 pegs)
1 John Murray, Woodland Tackle, 171-0-0 Partridge peg 36 pellet 5m carp 13lb
2 Lee Bramham, Matrix Halifax, 130-0-0 Partridge peg 5 pellet 6m and edge carp 10lb
3 K Golightly, Woodland Tackle, 119-0-0
4 M Pearson, Maver, 105-0-0


THURSDAY

Oaks Lakes (Thurs)
Cedar Lake (16 pegs)
1 R Minikin, Sonu Baits, 161-5-0
2 C Hall, The Oaks, 155-7-0
3 M Crawford, Billingham, 128-8-0
 
Partridge Lakes (Thurs)
Covey Canal Lakes (34 pegs)
1 Andy Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 163-0-0 peg 1 Canal 1 maggot shallow 13m and edge carp F1s ide
2 Paul Eckershall, Partridge Lakes, 124-11-0 peg 72 Canal 3
3 J Jones, Garbolino Elton, 124-7-0
4 P Barwell, Widnes Angling Centre, 110-14-0
5 P Jones, Partridge Lakes, 107-7-0
6 W Kearney, Tri-Cast Rochdale, 102-6-0


FRIDAY

Moorfields Farm (Fri)
Small Lake (13 pegs)
1 P Cannon, Mosella, 78-0-0
2 P Connelly, Shaw Angling, 62-0-0
3 S Ellis, Moorfields, 59-0-0


SATURDAY

Blundell’s Fishery Rover (Sat)
All lakes (34 pegs)
1 Andy Musgrove, Edgeley Sports, 192-4-0 peg 35 West Lodge meat 6m and edge carp 8lb
2 Anthony King, Maver Gold, 167-10-0 peg 13 Trio maggot shallow 6m carp 4lb F1s
3 C Durrant, Lostock Tackle, 150-7-0
4 S Carroll, Matrix Leigh Tackle & Bait, 144-3-0
5 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 141-13-0
6 M Hassell, Stalybridge Angling Supplies, 139-0-0

Brookside Fisheries (Sat)
Snake & Willow Lakes (26 pegs)
1 Steve Conroy, Drennan NW, 73-14-0 peg 18 Willow pellet 16m and edge carp F1s skimmers
2 Mike Gallimore, Atomic Baits, 71-0-0 peg 19 Snake
jt3 S Carrier, Widnes Angling Centre and Stu Conroy, Kamasan, both 66-10-0
5 J Power, Brookside, 66-6-0
6 R Wightman, Drennan NW, 56-2-0 

Lingmere Fishery (Sat)
Match Lake (16 pegs)
1 J Cloney, Vine Baits, 108-0-0
2 P Henry, Lingmere, 92-4-0
3 S Boyd, Saints, 88-0-0

McMillan Charity (Sat)
Greavesend Fishery (19 pegs)
1 Mick Sharpe, Thornhill AC, 58-12-0 peg 11 Method feeder pellet carp 6lb
2 Keith Marshall, Tri-Cast Calder, 50-0-0 peg 15 long pole maggot bream carp F1s
3 B Kellett, Thornhill AC, 47-8-0
4 W Redfearn, Old Bank AC, 39-8-0
5 F Kellett, Ben Lee Ladies, 36-0-0
6 S Crossley, Maver NW, 32-8-0

Mirfield AC Canal Champs (Sat)
Huddersfield Broad Canal (46 pegs)
1 Martin Taylor, Matrix Halifax, 8-4-0 peg 4 Match Length long pole caster bream
2 Richard Jackson, Maver NW, 7-14-0 peg 62 Incinerator length long pole breadpunch roach
3 J Irving, Maver NW, 7-8-0
4 S Ashworth, Oldham, 7-2-0
5 J Sedgewick, Tri-Cast Calder, 7-0-0
6 I Dawson, Tri-Cast Calder, 6-14-0

Moorfields Farm (Sat)
Match Lake (18 pegs)
1 M Holmes, Burt baits, 140-0-0
2 C Kitchin, Bob-Co, 129-12-0
3 M Beardsmore, AW Floats, 94-6-0

Oaks Lakes (Sat)
Cedar Lake (22 pegs)
1 C Hall, The Oaks, 170-9-0
2 L Hawksworth, Colmic Woodlands, 167-8-0
3 B Poole, The Oaks, 130-14-0 

Partridge Lakes (Sat)
Covey Canal Lakes (55 pegs)
1 Frank Cook, Ray’s Tackle, 109-5-0 peg 85 Canal 4 meat and groundbait edge carp F1s
2 Paul Eckershall, Garbolino Elton, 96-4-0 peg 63 Canal 3 pellet edge and shallow 6m carp F1s
3 A Bennett, Daiwa/Guru/Bait-Tech, 95-11-0
4 H Billing, Garbolino, 90-3-0
5 M Tregear, Elton Tackle, 85-7-0
6 L Dixon, St Helen’s Angling, 85-5-0 

Wigan DAA (Sat)
Leeds-Liverpool Canal, Ring O’ Bells (31 pegs)
1 Bob Clark, Chorley, 5-7-8 peg 615 maggot over groundbait 13m skimmers
2 Tommy Fairhurst, Sensas NW, 3-4-4
3 S Wharton, Wigan Angling Centre, 2-12-0
4 L Williams, Blackburn, 2-11-0
5 G Stirratt, Liverpool AS, 2-10-8
6 K Garry, Hindley MG, 2-10-0 

Woodland Lakes (Sat)
Swallow & Dragonfly Lakes (14 pegs)
1 K Corne, Cleveland Angling Centre, 67-6-0
2 S Keene, Woodland Tackle, 47-1-0
3 J Kenning, Lindholme, 39-1-0


SUNDAY

Bannister House Fishery (Sun)
New Match Canal Lake (21 pegs)
1 P Bottomley, Coppull Angling, 121-12-0
2 P Bates, Bannister House, 114-8-0
3 S Shepherd, Ted Carter Preston, 93-12-0 

Blundell’s Fishery Rover (Sun)
Trio & Ash Pools (27 pegs) 
1 Alan Bruce, Ray’s Tackle, 124-4-0 peg 23 Trio corn 6m carp 8lb F1s
2 Steve Langley, B&K Baits, 114-4-0 peg 9 Trio caster shallow 12m carp F1s 3lb
3 R Parker, Warrington Guns & Tackle, 101-9-0
4 A Howarth, Leigh Tackle & Bait, 98-7-0
5 L Clancy, Leigh Tackle & Bait, 84-6-0
6 C Noble, Stalybridge Angling Supplies, 82-15-0

Brookside Fisheries (Sun)
Snake Lake (22 pegs) 
1 Paul Jones, Brookside, 69-10-0 peg 8 pellet 14m F1s
2 Stu Conroy, Kamasan, 66-4-0 peg 36
3 Steve Conroy, Drennan NW, 60-4-0
4 R Wightman, Drennan NW, 57-8-0
5 S Carrier, Widnes Angling Centre, 52-6-0
6 N Rogerson, Ashton Angling Supplies, 52-4-0

Calder League (Sun)
River Calder, Mirfield (64 pegs)
1 Martin Highe, Mirfield, 18-3-0 Newgate peg 72 stick float caster roach
2 Paul Clark, Mirfield AC, 17-10-0 Lillans Farm waggler maggot roach grayling
3 T Peters, Tri-Cast Calder, 16-7-0
4 D Grace, Pontefract, 16-0-0
5 M Hughes, Tadcaster, 15-2-0
6 D Pollitt, Mirfield AC, 15-1-0
Teams: 
1 Mirfield, 50pts
2 Punkies 8, 49
3 Barnsley Blacks, 46

Heronbrook Fisheries (Sun)
Canal, Meadow & Bridge Pools (52 pegs)
1 John Myatt, Cheshire Police, 233-6-0 Meadow peg 26 pellet shallow 13m F1s
2 Paul Truman, Rugeley, 162-14-0 Bridge peg 24 pellet 14m barbel carp
3 S Williamson, Reddish AC, 154-10-0
4 A Davies, Rugeley, 150-3-0
5 A Moors, Maver Midlands, 140-10-0
6 A King, Maver Gold, 133-9-0

Newton-le-Willows AA (Sun)
Sankey Canal, Upper Pound (25 pegs)
1 Chris Grehan, Warrington, 6-13-0 peg 42 long pole pellet and worm tench eels roach
2 Terry Speakman, Lowton, 6-9-0 peg 36 waggler caster tench bream roach
3 M Brown, Newton-le-Willows, 5-14-8
4 M Molyneux, Golborne, 3-4-0

Northallerton DAC (Sun)
River Swale, Scruton (27 pegs)
1 P Brotherhood, Northallerton, 13-4-0
2 T Morgan, Aireborough, 9-2-0
3 F Hardcastle, Woodland Tackle, 5-10-0 

Oaks Lakes (Sun)
Ash, Beech & Sycamore Lakes (25 pegs)
1 A Barker, The Oaks, 322-14-0
2 L Sylvester, The Oaks, 313-15-0
3 C Kendall, Middy, 288-14-0 

Partridge Lakes (Sun)
Covey Canal Lakes (93 pegs)
1 Mick Rogerson, Preston Innovations/Ashton Angling Supplies, 109-15-0 peg 82 Canal 4 pellet 12m and edge carp F1s
2 Steve Openshaw, Lingmere, 94-0-0 peg 98 Canal 4 paste edge carp
3 G Ramsdale, Partridge Lakes, 93-8-0
4 A Bennett, Daiwa/Guru-Bait-Tech, 78-10-0
5 C Ebbrell, Tri-Cast Highfield, 74-10-0
6 K Gallagher, Highfield, 66-5-0 

Wigan DAA (Sun)
Leeds-Liverpool Canal, Cowling (36 pegs)
1 Shaun Paddon, Tri-Cast Highfield, 6-6-8 breadpunch 9m and caster 11m skimmers roach
2 Brian Meadows, Chorley, 4-9-12
3 J Clayton, Hindley MG, 4-0-4
4 K Garry, Hindley MG, 3-13-4
5 T Prescott, Chorley, 3-11-4
6 D McGuinn, Tri-Cast Rochdale, 3-3-4